Ostalo / Zadarska županija

Pažani ponosni domaćini

Od 19. do 22. lipnja Međunarodni festival čipke u Pagu

Od 19. do 22. lipnja Međunarodni festival čipke u Pagu

Veliki poticaj Gradu Pagu za organizaciju ove manifestacije, upravo u Godini paške čipke, dalo je uvrštenje paške čipke na Unesco listu svjetske kulturne baštine

U Pagu će se od 19. do 22. lipnja održati 1. Međunarodni festival čipke kojeg organiziraju Grad Pag, Turistička zajednica Grada Paga i Udruga čipkarica „Frane Budak". Pokrovitelji festivala su Veleposlanstvo Republike Austrije u RH i Ministarstvo kulture Republike Hrvatske, a supokrovitelji Ministarstvo turizma Republike Hrvatske, Hrvatska turistička zajednica i Zadarska županija.

Veliki poticaj Gradu Pagu za organizaciju ove manifestacije, upravo u Godini paške čipke, dalo je uvrštenje paške čipke na Unesco listu svjetske kulturne baštine.

Ova manifestacija, osim što će okupiti čipke iz Hrvatske, Austrije, Francuske, Češke, Slovačke i Poljske bit će prilika za dodatnu promociju paške čipke kao kulturnog dobra i nematerijalne kulturne baštine Republike Hrvatske, te izrazitog i jedinstvenog suvenira, kako Paga, a tako i Hrvatske.

Paška čipka koja je prema kriterijima za obrazloženje nematerijalnog kulturnog dobra, remek djelo kreativnog ljudskog genija ,svojim je ishodištem, pojavom i trajanjem od vremena renesanse do danas, vezana uz Benediktinski samostan Svete Margarite u Pagu. Upravo su paške koludrice podučavale čipkarstvo, te su zaslužne što se čipkarstvo proširilo Pagom i postalo važnim izvorom zarade mnogih paških obitelji. Tako će svi posjetitelji 1. Međunarodnog festivala čipke u Pagu uz ostalo imati prilike vidjeti i najstarije primjerke čipke i crkvenog ruha iz fundusa Benediktinskog samostana u Pagu.

U novijoj povijesti je 1906. godine Frane Budak, tadašnji gradonačelnik Paga utemeljio čipkarsku školu izrade paške čipke, čipkarska škola je kontinuirano radila do 1945. godine, a nakon toga je radila s većim i manjim prekidima. Ponovno je počela kontinuirano djelovati 1994. godine u sklopu srednje škole Bartula Kašića u Pagu. Uz čipkarsku školu u očuvanjuu tradicije paške čipke izuzetnu ulogu ima i Udruga paških čipkarica „Frane Budak" koja je, kako smo naveli, i jedan od organizatora manifestacije.

O iznimnoj ljepoti uzoraka, kvaliteti i načinu izrade te višestoljetnoj tradiciji govori i povijesni podatak da je carica Marija Terezija na bečkom dvoru držala pašku čipkaricu koja je šivala čipku za potrebe dvora. Paška čipka šije se jedino i iskljičivo u Gradu Pagu te su Pažani i Paškinje ponosni što mogu biti domaćinom jedne ovakve manifestacije.


Reci što misliš!