Sporne Biljane Donje
Mještani Ravnih kotara nisu uspjeli uspostaviti dijalog sa županom
u srijedu, 4. srpnja 2012. godine župan Stipe Zrilić održao je radni sastanak u Domu Zadarske županije sa predstavnicima mještana Ravnih kotara kako bi zainteresirane udruge i građane Ravnih Kotara detaljnije informirao o projektu uspostave Centra za gospodarenje otpadom Zadarske županije. Sastanak je sazvan povodom dopisa i peticije mještana Ravnih kotara okupljenih u Inicijativni odbor u kojem izražavaju nezadovoljstvo lokacijom budućeg Centra za gospodarenje otpadom Zadarske županije kod mjesta Biljane Donje.
Sastanku su, uz župana Zrilića, bili nazočni predstavnik izrađivača studije APO d.o.o. Antun Schaller, direktor EKO d.o.o. Zadar Dino Perović, predstavnici Hrvatskih voda Tatjana Vlahović i Siniša Širac, pročelnik upravnog odjela za prostorno uređenje, zaštitu okoliša i komunalne poslove Zadarske županije Olivio Meštrović te ravnateljica Zavoda za prostorno uređenje Zadarske županije Nives Kozulić. Sastanku je odazvalo dvadesetak zainteresiranih građana iz Ravnih kotara koji su nedavno organizirali i potpisivanje peticije protiv izgradnje centra, zahtijevajući njegovu dislokaciju.
Iako su članovi Inicijativnog odbora, na čiju je inicijativu sastanak sa županom i sazvan, najavili kako su spremni na daljnje razgovore oko projekta, tijekom sastanka nisu dopustili predstavnicima županije, kao ni izrađivačima studije i predstavnicima Hrvatskih voda da odgovore ni na jedno postavljeno pitanje, te su već nakon nekoliko uvodnih rečenica prekinuli i izlaganje župana Zrilića.
"Kako je sastanak bio i sazvan da bi se razjasnile sve nejasnoće oko projekta, te kako predstavnici Inicijativnog odbora tvrde da je Zadarska županija krivo informirala nadležna ministarstva, pa čak i Vladu i urede EU po ovom pitanju, još jednom iznosimo relevantne i istinite informacije jer je namjera županije cijeli proces izgradnje Centra za gospodarenje otpadom voditi transparentno i otvoreno kao i do sada", priopćeno je iz Ureda župana. Priopćenje donosimo u cjelosti:
Unatoč tome što je studija utjecaja na okoliš Centra za gospodarenje otpadnom već prošla javnu raspravu te je potvrđena i od strane Ministarstva za zaštitu okoliša, predstavnici Inicijativnog odbora zahtijevaju da se pripreme za gradnju Centra za gospodarenjem otpadom prekinu, te da se odabere nova lokacija, jer je navodno odabrana lokacija u blizini Biljana Donjih opasna i neprihvatljiva po izvorišta zadarskog vodovoda, a postoji, kako tvrde, mogućnosti zagađenja slivnih i podzemnih voda. Predstavnici županije, EKO d.o.o. i izrađivača studije saslušali su primjedbe i kritike građana te na njih pokušali argumentirano i jasno odgovoriti, međutim, na nagovor predstavnika Inicijativnog odbora Zdravka Belušića napustili su sastanak.
Nažalost, iz demonstrativnog napuštanja sjednice možemo iščitati jedino da nazočni predstavnici potpisnika peticije nisu ni bili stvarno zainteresirani da saslušaju bilo kakvu ozbiljnu argumentaciju. Stoga se postavlja pitanje koji je zapravo bio njihov cilj i zašto su zahtijevali sastanak sa županom?
Podsjećamo da je Zadarska županija, uzimajući u obzir stanje u gospodarenju otpadom na području 34 jedinice lokalne samouprave još 2006. godine pokrenula projekt uspostave i izgradnje modernog i ekološki prihvatljivog Centra za gospodarenje otpadom, to jest sustavnog postupanja i gospodarenja otpadom. Tijekom proteklih 6 godina proveden je niz aktivnosti uključujući i izradu projektne i druge potrebne dokumentacije da se Centar izgradi i uspostavi na lokaciji postojećih kamenoloma zapadno od Biljana Donjih na području Grada Benkovca.
Centar će implementirati suvremena tehnološka rješenja koja se primjenjuju u zemljama Europske unije, a koja uključuju obradu otpada u inertno, za okoliš neškodljivo stanje, te izdvajanje što je moguće veće količine sirovina za ponovno gospodarsko korištenje. Prema tome, Centar nije deponij/odlagalište, kako tvrde predstavnici Inicijativnog odbora, već gospodarenje otpadom upravo u funkciji zaštite okoliša. Lokacija Centra utvrđena je prostornim planom Zadarske županije još 2006. godine.
U travnju 2009. tvrtka EKO d.o.o. predala je studiju utjecaja na okoliš nadležnom Ministarstvu zaštitu okoliša, prostornog uređenja u graditeljstva, a 2010. godine održana je i javna rasprava o studiji tijekom koje je zainteresirana javnost mogla uputiti sve kritike i primjedbe. Tijekom javne rasprave nije iskazana nijedna primjedba utemeljena na činjenicama, što je jedinstven slučaj u Hrvatskoj. Zato ne vidimo nijednog ozbiljnog razloga da se na ovakav način pokušava osporiti i ugroziti projekt čiji je konačni cilj zaštita okoliša i prirode na području cijele županije i od interesa je za područje svih gradova i općina u županiji.
Podsjećamo također da je Centar za gospodarenje otpadom projekt kojim će se riješiti nekoliko desetljeća star problem odlaganja otpada na zadarskom gradskom deponiju u Diklu, koje ne zadovoljava potrebne ekološke standarde zbog čega se mora zatvoriti i sanirati.
Nositelj projekta je Eko d.o.o. je trgovačko društvo za gospodarenje otpadom Zadarske županije, koje su 2008. godine osnovali Zadarska županija, Grad Zadar, Grad Benkovac.
Zadarska županija i dalje će biti potpuno otvorena, te će pružiti sve potrebne informacije o gradnji Centra svim građanima i udrugama koje žele argumentirano i svrhovito sudjelovati u raspravi.
Vezane vijesti
-
Zadarska županija domaćin je 29. jesenskog poslovnog sastanka Hrvatske mreže zdravih gradova (HMZG) koji se održava u Zadru. Središnja tema dvodnevnog skupa je Zdravlje i socijalno blagostanje - dostupnost zdravstvene zaštite.
-
Nacional piše kako je incident zataškan, tj. kako su policija i Zadarska nadbiskupija prikrili da je don Šime Žilić, župnik Župe svetog Josipa iz Obrovca i Medviđe u obrovačkom kafiću nedavno pijan gađao vlasnika pepeljarom.
-
Na stranici Sveučilišta u Zadru objavljen je novi natječaj
-
Razmišljate li o pokretanju poduzetničkog pothvata? Višnja Perin pružit će vam sve potrebne informacije u srijedu 6. studenog od 16 h u dvorani Gradske knjižnice Zadar.
Izdvojeno
-
Ohridsko jezero, koje se nalazi na UNESCO-ovom popisu Svjetske baštine, a koje se prostire između Sjeverne Makedonije i Albanije, u opasnosti je od onečišćenja, pretjeranog izlova ribe i urbanog razvoja, upozoravaju stručnjaci i tijelo Ujedinjenih naroda.
-
Radnici u Njemačkoj imaju pravo na mirovinu nakon samo pet godina uplaćivanja doprinosa. Na koliko novca onda imate pravo?
-
Od samih početaka firma se reklamirala narativom "najsuvremenijih praksi i tehnologija". Tako su tvrdili u 19. stoljeću implementirajući tada nove tehnologije u španjolski rudnik, a isto tvrde i danas za projekt Jadar u Srbiji.
-
Tuna u konzervi često je nezamjenjiv sastojak brzih i hranjivih obroka. No, prilikom kupnje konzervirane tune, u trgovinama se susrećemo s dvjema glavnim verzijama: tunom u ulju i tunom u vodi.
Dodavanje novih komentara je onemogućeno.