Ostalo / Zadarska županija

Predstavljanje kuharice "Riblji pjatić zdravlja"

Čak 5 posto djece u Zadarskoj županiji je pretilo

Čak 5 posto djece u Zadarskoj županiji je pretilo

Čak 68 posto djece ne jede svakodnevno voće, a 76 posto ih ne jede svakodnevno povrće

Epidemiološke studije su pokazale da prakticiranje mediteranske prehrane uz svakodnevni visoki unos voća, povrća, žitarica punog zrna, ribe, zajedno sa umjerenim unosom alkohola ta sa svakodnevnom tjelesnom aktivnošću i nepušenjem mogu dovesti do 80 posto smanjenja koronarne bolesti srca, 70 posto smanjenja moždanog udara i čak do 90 posto smanjenja dijabetesa tipa 2, podaci su koje je iznijela specijalistica javnog zdravstva Ljilja Balorda sa Odjela za promicanje zdravlja Zavoda za javno zdravstvo Zadar na jučerašnjem predstavljanju kuharice "Riblji pjatić zdravlja" koje se odvija u sklopu Dana Zadarske županije.

Riječ je o nastavku projekta Odjela za poljoprivredu "Riblja kašeta zdravlja" gdje se želi stvoriti i razvijati svijest kod najmlađih generacija o važnosti mediteranske prehrane.

U ovaj projekt do sada je uključeno oko 1.000 djece u Zadarskoj županiji, polaznici dječjih vrtića Sunce, Radost i Smješak.

Namjera je projekt proširi na sve privatne vrtiće i one čiji je osnivač Zadarska županija i druge jedinice lokalne samouprave. Djeca na ovaj način dobivaju zdravi obrok u vrtiću, a s promocijom kuharice širit će se poruke važnosti zdrave prehrane. Zašto je to važno, objasnila je specijalistica Balorda.

-Danas u svijetu po prvi puta ima više pretilih nego pothranjenih osoba, više ljudi živi u urbanim sredinama nego u ruralnim i kronične nezarazne bolesti uzrokuju više smrti nego zarazne. U Zadarskoj županiji imamo nižu stopu smrtnosti uzrokovanu kardiovaskularnim bolestima od Hrvatske, ali imamo znatno višu nego druge zemlje u mediteranskoj regiji. Pošto smo mi Mediteran, mi se želimo približiti tim zemljama, kaže Balorda.

Prikupljeni podaci pokazuju važnost poticanja zdravih prehrambenih navika kod djece. U Hrvatskoj 26 posto djece ima prekomjernu tjelesnu težinu, od čega je 11 posto pretilo. Čak 68 posto djece ne jede svakodnevno voće, 76 posto ih ne jede svakodnevno povrće, 26 posto ih svaki dan pije slatka pića, a 35 posto jednom ili više puta dnevno jedu slatkiše.

Nešto bolji su podaci za Zadarsku županiji gdje ima pet posto pretile djece i gdje posljednjih godina nije zabilježen porast, piše Narodni list


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.