Ostalo / Kolumne

sedmi pečat

A Different Man: Sva lica ljudskosti

A Different Man: Sva lica ljudskosti

E ovo je bila jedna luda vožnja od filma! Aaron Schimberg je ime za kojeg mnogi vjerojatno nisu nikad ni čuli i to im nitko ne može zamjeriti, ali uvjeren sam kako nakon gledanja ovog nadrealnog iskustva to više neće biti činjenica

Friško objavljene nominacije za Oskara ponukale su me da vam konačno pišem o filmu koji od svojeg premijernog prikazivanja na prošlogodišnjem Sundanceu još uvijek nije uspio pronaći put do naših kina, niti priznanja kakva zaslužuje, ali se to zahvaljujući glumcu koji se našao u kategoriji najbolje muške uloge (doduše za inferiorniji biografski film o faking Trumpu) možda i promjeni.

Dame i gospodo - ''A Different Man''!  

Edward Lemuel (S. Stan) je glumac koji se zahvaljujući svojem izgledu izazvanim neurofibromatozom (op.a. medicinsko stanje u kojem benigni tumori zahvaćaju živčani sustav i izrastaju po licu i vratu), teško uspijeva socijalizirati bez privlačenja neugodnih pogleda, dobacivanja ili suosjećanja.

Svemu tome unatoč, Edward se ipak uspije nekako sprijateljiti s novopridošlom susjedom Ingrid (R. Reinsve), kazališnom redateljicom, ali mu i dalje nedostaje samopouzdanja da joj se pokuša romantično udvarati. Bez njezina znanja, on se u tajnosti podvrgne eksperimentalnom liječenju koje izazove nevjerojatne rezultate.  

Naime, tumori, koža i ostale deformacije na licu iznenada mu počinju otpadati i ljuštiti se, i on se u konačnici transformira u fizički normalnog, čak i atraktivnog muškarca. U tom nevjerojatnom spletu okolnosti, on odluči to zadržati kao tajnu pa doktoru i susjedima kaže kako je Edward počinio samoubojstvo.

Preuzima identitet određenog Guya Moratza i ubrzo se afirmira u uspješnog prodavača nekretnina i ženskaroša, no dočim ispred jednog off-Broadway kazališta ugleda plakat koji poziva glumce na audiciju za lik Edwarda, on se iz znatiželje odazove. Iza predstave naravno stoji Ingrid, a on unatoč svojem 'normalnom' licu uspijeva dobiti ulogu. Kroz samu produkcije predstave on se upusti u vezu s Ingrid i kad pomisli kako će sve ići kako je zamislio, na jednoj probi se iznenada pojavi Oswald (A. Pearson), samouvjereni Englez koji izgledom neopisivo podsjeća na Edwarda…  

E ovo je bila jedna luda vožnja od filma! Aaron Schimberg je ime za kojeg mnogi vjerojatno nisu nikad ni čuli i to im nitko ne može zamjeriti, ali uvjeren sam kako nakon gledanja ovog nadrealnog iskustva to više neće biti činjenica. Kako uopće doći na ovakvu ideju?

Rođen s deformacijom tzv. zečje usne, ali i još nekolicinom zdravstvenih tegoba, Schimberg je gotovo cijeli svoj život bio opsjednut ljudskom percepcijom njegove pojave. Tu istu opsjednutost je pretočio i u kreativne vode pa se sa temama predrasuda, pripadnosti i pronalaska identiteta već autorski odvažno pozabavio kroz svoja prethodna dugometražna ostvarenja ''Go Down Death'' (2013.) i posebno ''Chained for Life'' (2018.).

Upravo je na snimanju potonje spomenutog upoznao Adama Pearsona, čovjeka čija ga vidljiva neurofibromatoza nije sputala u življenju života punim plućima. Pearsonova samouvjerenost, vlastita povučenost te načini na koji je kinematografija oblikovala predrasude i stavove prema osobama s deformitetima, nagnale su ga na snimanje ''A Different Mana''.  

Već desetljećima živimo o okruženju u kojem se ljudi stigmatiziraju zbog fizičke pojave, a pod posebnim povećalom se nalaze oni s određenim deformacijama, pretežito vidljivih na licu.

Što to govori o nama kao ljudima? Da li se trebamo svrstavati isključivo pod oku ugodne i one koji to nisu ili bi prvenstveno trebali vrednovati osobnosti? Kad konačno ostvarimo neke zadane ciljeve, napravimo 'poboljšanja' na nesavršenim dijelovima tijela, čini li nas to ispunjenima, boljim i sretnijim osobama ili nam se i karakteri mijenjaju?

Schimberg nas na provokativan i posve originalan način sudara s ovim, ali i brojnim drugim temama.  

Isprepleću su kroz ovako bizarnu priču i različite dramaturške i žanrovske forme. Od crne komedije, satire, romantične drame pa sve do trilera i body horrora. Zamislite nekakav bizaran mix Woodyja Allena i Davida Cronenberga.

Na trenutke se gnušate, na druge pak smijuljite, a na treće se češkate po glavi u nevjerici.

Krasno je ovo Schimberg osmislio - nepredvidljivo, direktno i snažno.

Pitanje je da li bi se ovakav suludi projekt realizirao bez glasne podrške Sebastiana Stana, glumca koji se po slavi u Hollywoodu možda i ne nalazi na A listi, ali je zahvaljujući uspjehu kroz Marvelovu franšizu postao prepoznatljivo ime i dovoljno utjecajna figura koja će privući investitore.  

Ovdje je jednom riječju - veličanstven! Kroz njegovo lice, bilo ono skriveno debelim slojem fantastične šminke i maske ili prirodno, isijava tisuću emocija. Nesigurnost, strah, sram, samodopadnost, arogancija, očaj, ludilo – slobodno nastavite niz.

Njegov Edward je tragikomična figura koja nakon drastične promjene mijenja karakter, pa iznova žudi za starim i na kraju postaje nešto sasvim drugačije - drugačiji čovjek. Adam Pearson je s druge pak strane upravo onakav kakvim ga je Schimberg doživio. Vibrantan, šarmantan, duhovit i samosvjestan unatoč deformaciji koja ga ističe u gomili. Da, čudan, hrabar, no svejedno dojmljiv film.

Mnoge će šokirati, neke i odvratiti, ali nekako sam uvjeren kako će vas svejedno zapanjiti.  

Sebastian Stan je jučer uspio pokupiti nominaciju za 'zlatnog ćelavca' tumačeći (dosta dobro) novoizabranog predsjednika Donalda Trumpa u daleko inferiornijem filmu ''The Apprentice'', no mišljenja sam kako ju je bez imalo sumnje više zaslužio za ovu. Daleko kompleksniju, težu i značajniju.

Ako mu je i bilo do nagrada za ovaj fantastičan rad, Srebrni medvjed za najboljeg glumca na festivalu u Berlinu je itekako dojmljivo priznanje s kojim se može ponositi.

Ovdje je dokazao svoj talent i to mu nitko ne može niti će osporiti. Svakako pogledati! 

OCJENA: 4.5./5

 

 

 

Reci što misliš!