Ostalo / Kolumne

Ronjenje

Škola ronjenja - površinsko napajanje

Škola ronjenja - površinsko napajanje

Nakon što ste naučili prazniti masku i ostale u budućnosti nepotrebne postupke, naći ćete se pred hrpom željezarije koja je samo izgledom zastrašujuća.

Površinsko napajanje pokazuje najveću prednost neograničenom količinom dišnog medija koji pupkovinom stiže s baznog plovila, stalnom komunikacijom ronioca s površinom i neprekidnom asistencijom pratećeg tima.

Upotreba mu je dubinom ograničena do 30 m, ali pozitivna analiza faktora rizika može ju rastegnuti i do 50 metara.

Uz uobičajeni zrak, američki standard dopušta i korištenje smjesa plinova za dublja ronjenja, ali o tome postoje vrlo oprečna mišljenja ronioca i liječnika.

Zrak je stlačen u najmanje dvije odvojene banke,od kojih je visokotlačna složena spajanjem najmanje dvije boce volumena 46 litara / 150 Bar, a niskotlačnu čine 1-2 spremnika volumena 200 - 400 litara.

Oba sustava pune se odgovarajućim kompresorima koji se automatski uključuju dostizanjem graničnog niskog tlaka, dok je treći spremnik rezervno napajanje i njegova količina zraka mora jamčiti dva sigurna ronjenja s dekompresijama u najgorim predvidivim uvjetima.

Svi izvori ztraka dolaze do razdjelnog panela kojim je moguće napajati dva ronioca na maksimalnim radnim dubinama i zrak zamijeniti smjesom obogaćenom kisikom čime se skraćuje dekompresiono vrijeme.

S obzirom na raspoloženost kisika da priredi vatromet, dopušteno je obogaćivanje kisikom do 50 % (u zraku ga je 21 % ), pod uvjetom da je cijeli sustav odmašćen i tretiran za takvu upotrebu.

Svaka smjesa plinova koja sadrži 24 % kisika (ili više), tretira se kao čisti kisik, što znači da zahtijeva određene materijale, njegovi vodovi ne smiju prolaziti uz električne instalacije, ne smije imati oštre skretnice, koriste se igličasti ventili umjesto kuglastih,... i mora biti reduciran na najviše 40 Bara.

Stabilni površinski sustavi se razlikuju od prijenosnih (uz cijenu) samo veličinom i preglednošću, ako se ne radi o onima koji napajaju više od 2 ronioca ili ronilačko zvono.

Najomraženiji dio sklopa je pupkovina sklona zapinjanju i samovezivanju čvorova, koju asistent uvijek drži prenategnutu i zbog koje se morate vratiti istim putem slijedeći sjemenke koje ste pobacali za sobom.

I nju određuju vrlo strogi standardi, zbog čega je vrlo otporna na sve što joj poželite učiniti, ali to ne znači da je u slučaju potrebe nećete moći prerezati

Složena je od glavnog napajajućeg voda 3/8'' ,i tanje cijevi 1/4'' nespretno nazvane 'pneumofathommeter', koja služi mjerenju dubine ali i rezervnom napajanju koje možete ugurati pod kacigu i izroniti bez molitvi.

Treći element pupkovine nije šupalj i služi supervizoru kako bi se verbalno iživljavao nad roniocem, povremeno mu dao kakvu konstruktivnu informaciju ili rekao da začepi kada počne vrijeđati klijenta i njegove radne procedure.

Gubitak komunikacije smatra se vanrednom situacijom pa uzrokuje trenutačni prekid rada i izron.
Tada će te ''govoriti'' rukama pred kamerom koja je do sada zapinjala po svemu čemu ste se približili, a ''slušat'' ćete svjetlosne bljeskove reflektora kojem ste upravo otkrili još jednu funkciju osim zasljepljivanja u radu.
Svakako se suzdržite nekih dragih vam signala prstima.

Izgubite li i tu mogućnost, preostaju vam naučeni povuci-potegni signali, među kojima će vaših 7 trzaja iz mora uzrokovati sutrašnje preskakanje urona ili još goru kaznu.

Četvrti vodič koji supervizoru omogućuje da na monitoru vidi sve što i vi, izuzetno je korisan i ozbiljno doprinosi sigurnosti ronioca, ali bez puno truda ćete podići mulj s dna i raditi u miru.

''Bail out'' boca na leđima služi netaktičkom povlačenu kod potpunog prekida napajanja s površine, a volumen joj je određen dubinom rada i udaljenošću od broda.

U najekstremnijim situacijama bit će te prisiljeni prerezati pupkovinu i izroniti samo s bocom, a gubljenje zraka kroz odrezanu pupkovinu spriječit će nepovratni ventil kacige.

Zakoni s razlogom uvjetuju offshore ronjenje isključivo s krutom kacigom i lako će te se na nju naučiti upoznavši obilje njenih prednosti. Uz neobičan osjećaj suhe kose, moći će te razgovarati (pjevati, pa čak i zviždati dok vam ne zaprijete iskrcajem, ali vrijedi pokušati), a najvažnije je da ste zaštićeni od udaraca i imate siguran dovod zraka i u nesvjesnom stanju.

Izrađene su od karbonskih vlakana, ugrađen im je vrlo pouzdan respiratorski drugi stupanj, već spomenuti nepovratni ventil, imaju mogućnost konstantnog protoka zraka kojim možete i beskorisno odmagliti staklo, nosače kamere i rasvjete i najvažnije, ventil kojim se dovodi zrak iz rezervne boce na leđima.

Unutrašnja mala gumena maska s mikrofonom, pokriva usta i nos čime reducira razinu zaostalog CO2, a ispod spužvastog umetka su zvučnici koji otkazuju samo kada vam ribe počnu smetati u poslu.

Nehumana težina kacige prijeti prerasporedom vratnih kralježaka, ali potpuno nestaje u moru i uživat će te više nego s maskom, dok se ne budete morali popeti na brod.

Dobro podešena kaciga zaista ne smeta u moru, omogućuje lagan udah i izdah, staklo joj se može provjetravanjem odmagliti,dozvoljava razgovor zadovoljavajuće kvalitete, čuva glavu od udaraca i košta vreću novaca.

Za razliku od ostatka svijeta, američki ronioci kupuju ili od poslodavca zadužuju osobnu kacigu, čime su pošteđeni truda oko njena dezinficiranja, ali je i sami održavaju što nije zanemariv trošak.


Reci što misliš!