Ostalo / Kolumne

Put prema Europi

Što je Europska unija i zašto je ona nastala?

Što je Europska unija i zašto je ona nastala?

Ujedinjeni u različitosti (engl.United in diversity) slogan je Europske unije, u današnjem svijetu još uvijek najuspješnijeg modela povezivanja i suradnje različitih država i naroda.

Europska unija (EU) najveća je integracija na svijetu s najvećim brojem stanovnika (gotovo 500 milijuna) koja okuplja različite države i narode europskog kontinenta s ciljem zajedničkog promicanja mira i blagostanja.

Kroz svoju 50-godišnju povijest Unija je rasla i širila se, jer je pored zajedničkih ciljeva prihvaćala i nacionalni identitet svake pojedine zemlje članice poštivajući njezinu kulturu, povijesno nasljeđe, jezik, religiju pa čak i njezine specifične potrebe i želje. Ujedinjeni u različitosti (engl.United in diversity) slogan je Europske unije, u današnjem svijetu još uvijek najuspješnijeg modela povezivanja i suradnje različitih država i naroda.

 Europska unija kakvu danas poznajemo nastala je kao rezultat želje da se onemogući ponavljanje ratnih strahota koje su tijekom dva svjetska rata razorile Europu i razjedinile europske narode.
Po zamisli Jeana Monneta, francuskog stručnjaka za razvoj, koji je uvidio da je jedini pravi način za sprječavanje daljnjih sukoba, posebno između Francuske i Njemačke (povijesnih neprijatelja), uspostava kontrole nad Ruhrskom oblasti koja je bila središte njemačke vojne industrije.

Tako je izrađen prijedlog da se francuska i njemačka proizvodnja ugljena i čelika stave pod zajedničku upravu tkz.Visokog povjerenstva. Prijedlog je podržan od svih vodećih europskih vođa toga vremena i po prvi put predstavljen javnosti 9.svibnja 1950. u govoru francuskog ministra vanjskih poslova Roberta Schumana kojeg je za njega sastavio sam Monnet. Taj je datum odabran kao "rođendan" Europe i svake se godine slavi kao Dan Europe.

Nedugo potom Pariškim ugovorom potpisanim 1951. osnovana je Europska zajednica za ugljen i čelik (EZUČ). Države osnivačice bile su: Francuska, Njemačka, Italija, Luksemburg, Belgija i Nizozemska, a Monnet je imenovan njenim prvim Visokim povjerenikom.

Rimskim ugovorima potpisanima 1957. u Rimu osnovane su Europska ekonomska zajednica (EEZ) i Europska zajednica za atomsku energiju (Euroatom).

Europska ekonomska zajednica (EEZ) stvorena je s ciljem da se gospodarska suradnja s ugljena i čelika proširi na nova područja. Tako je uspostavljena carinska unija među državama potpisnicama (Belgija, Italija, Luksemburg, Nizozemska i Njemačka) i postavljen cilj stvaranja zajedničkog tržišta - prostora bez unutarnjih granica gdje slobodno cirkuliraju ljudi, roba, usluge i kapital.

Euroatom je imao za cilj razvijati istaživanja nuklearne energije u civilne svrhe.

Pojam Europska unija uveden je Ugovorom o Europskoj uniji - Ugovor iz Maastrichta (1993. engl. Treaty of European Union-Maastricht Treaty). Europske zajednice prerasle su u Europsku uniju. Unija se prikazuje ujedinjena pod "jednim krovom" s "tri stupa".

Prvi stup obuhvaća dotadašnje tri Zajednice:

Europska zajednica za ugljen i čelik (engl. the European Community for Steel and Coal),
Europska ekonomska zajednica (engl. the European Economic Community),
Europska zajednica za atomsku energiju (engl. the European Atomic Energy Community),
uključujući jedinstveno tržište i jedinstvenu valutu.

Drugi stup je Zajednička vanjska i sigurnosna politika, (engl.Common Foreign and Security Policy)

Treći stup je Suradnja u pravosuđu i unutarnjim poslovima (engl.Justice and Home Affairs) odnosno suradnja policije i pravosudnih tijela u kaznenim pitanjima (engl.Police and Judical Cooperation in Criminal Matters).

Prvi stup je nadnacionalni u pitanjima odlučivanja o zajedničkim politikama. Drugi i treći stup nisu nadnacionalni, države članice surađuju na razini međuvladine suradnje gdje se odlučuje konsenzusom, a način provedbe donesenih odluka prepušta državama članicama.

Ugovor o Europskoj uniji (Ugovor iz Maastrichta) smatra se najvažnijom etapom u razvoju europskih integracija jer je, osim osnivanja Europske unije, pokrenuo ekonomsku i monetarnu uniju koja znači dvojnost: euro + jedinstveno tržište, uveo državljanstvo EU i proširio suradnju na nova područja (sigurnosna i vanjska politika, pravosuđe, unutarnji poslovi). Ugovor iz Maastrichta mijenjan je i dopunjavan 2 puta.

Prvi put Ugovorom iz Amsterdama iz 1997. i Ugovorom iz Nice iz 2001. Ovim zadnjim radi prilagodbe EU za novi peti val proširenja do kojeg je došlo u svibnju 2004. kada je EU povećana za 10 novih članica, te u siječnju 2007. kada su članicama postale Bugarska i Rumunjska.

Zastava i himna Europske unije

Zastava EU na plavoj je podlozi sa 12 zlatnih zvijezda koje simboliziraju jedinstvo, solidarnost i harmoniju. Broj 12 simbolizira cjelovitost i savršenstvo, a podsjeća na 12 apostola, 12 Jakovljevih sinova, 12 Heraklovih djela, 12 rimskih tablica, 12 izraelskih plemena, 12 mjeseci u godini, 12 sati sati u danu, 12 zodijačkih zakona, itd.

Oda radosti iz IX simfonije Ludviga von Beethovena odabrana je kao himna Europe. Radi ravnopravnosti svih jezika i naroda Europe himna je u instrumentalnoj izvedbi i ona je, uz zastavu, drugi simbol Europske unije.

U sljedećem nastavku: članice EU, daljnje proširenje, što je s Hrvatskom?


Reci što misliš!