Ostalo / Kolumne

Put prema Europi

Vodič kroz europske institucije

Vodič kroz europske institucije

Na putu Hrvatske kao punopravne članice Europske unije poznavanje europskih institucija i načina njihova funkcioniranja važan je temelj za razumijevanje Europske unije i njezinih politika.

Kroz institucije Europske unije donose se zajedničke odluke i provode zajedničke aktivnosti, zastupaju interesi država članica i Unije kao cjeline, građana EU, pojedinih regija i slično.

Političke institucije Europske unije:

• VIJEĆE EUROPSKE UNIJE (Council of the European Union)
• EUROPSKA KOMISIJA (European Commission)
• EUROPSKI PARLAMENT (European Parliament)


VIJEĆE EUROPSKE UNIJE - Vijeće ministara

Vijeće Europske unije najvažnije je europsko tijelo u kojem se neposredno izražavaju interesi država članica EU i uspostavlja međusobna suradnja i dogovori. Ono je glavni EU zakonodavac, zaključuje ugovore s trećim državama, odgovorno je za vanjsku i ekonomsku politiku, pravosuđe, sigurnost i slobodu građana Unije. Posebnost Vijeća ogleda se u njegovom sastavu. U pravilu u radu Vijeća sudjeluju ministri vanjskih poslova 27 zemalja članica, ali se ministarski sastav mijenja ovisno o temi o kojoj se raspravlja (npr.zajednička poljoprivredna politika - u Vijeću sjede ministri poljoprivrede država članica). Zato se često i naziva Vijećem s bezbroj lica. Iako je obvezno poduzimati sve potrebne mjere za ostvarivanje ciljeva Unije ono zbog svog sastava brani i nacionalne interese država članica.

Sjedište Vijeća je u Bruxellesu. Sastaje se povremeno. Stalnost rada osigurava pomoćno tijelo COREPER budući da ministri koji čine Vijeće istovremeno obnašaju dužnosti i u nacionalnim vladama. COREPER ima ključnu ulogu u pripremi odluka Vijeća jer odlučivanju u Vijeću prethodi rasprava i glasanje u COREPER-u.
COREPER II - veleposlanici država članica pri EU u Bruxellesu. Bave se političkim pitanjima i onima koji su vezani uz obranu, vanjsku i ekonomsku politiku, pravosuđe;
COREPER I - njihovi zamjenici, diplomati u tim veleposlanstvima. Bave se tehničkim pitanjima koja se tiču zajedničkog tržišta.

Dužnost predsjedavajućeg Vijeća naizmjenično obnašaju države članice po unaprijed dogovorenom redoslijedu u trajanju od šest mjeseci. Od 1.srpnja 2009. predsjedavajuća zemlja je Švedska.


VIJEĆE EUROPSKE UNIJE (Council of the EU) ne treba miješati s

EUROPSKIM VIJEĆEM - predsjedničko vijeće (European Council)
reprezentativno tijelo EU koje se razvilo iz Vijeća EU, a koje čine predsjednici država i vlada svih zemalja članica kao i predsjednik Europske komisije koji je ravnopravni član s pravom glasa. Može donositi obvezujuće odluke, ali to vrlo rijetko čini. Tijelo je koje dogovara budući razvoj EU, a rješava i pitanja koja Vijeće EU ne može riješiti.

niti s

VIJEĆEM EUROPE (Council of Europe) - samostalna međunarodna organizacija odvojena od EU osnovana 1949.g. koju čini 47 zemalja, a cilj joj je zaštita ljudskih prava, višestranačje i vladavina prava.

 

U nastavku: Europska komisija - "Vlada EU"

 


Reci što misliš!