Ostalo / Kolumne

Gost kolumnist

Velike tajne Lisabonskog sporazuma

Velike tajne Lisabonskog sporazuma

Hrvatski mediji konstantno zanemaruju informacije koje će bitno utjecati na život svih ljudi ulaskom Hrvatske u EU. Kao da činjenica o gubitku suvereniteta u 213 područja nije dovoljno dobra vijest za naslovnicu ili da EU svojim aktima namjerno stvara gospodarsku situaciju u kojoj je nemoguće preživjeti ako niste dio Unije.

Umjesto toga, oni prenose izjave političara o godišnjem napretku, špekuliraju o datumu ulaska i nipošto ne dižu glas kada sabor donese odluku da se referendum održi nakon potpisivanja pristupnog ugovora. Ionako je riječ o već riješenom pitanju, zar ne?

Ako niste s nama, protiv nas ste

U članku 58. Lisabonskog sporazuma piše da Vijeće Europske unije ima pravo uvesti restriktivne porezne mjere prema državama koje nisu članice, ako su opravdane zaštitom jednih od ciljeva Unije.

Dobar primjer ove mjere najbolje možemo vidjeti kroz članku o kupnji automobilskih guma iz jutarnjeg. Naime, za uvoz gume iz EU u Hrvatsku, u vrijednosti od 1000kn, platili bi dodatni porez i to bi vas na kraju stajalo 1230kuna, a da je riječ o gumi proizvedenoj izvan EU, cijena bi zbog dodatnog poreza narasla do 1453kune.

Ovakvim zakonima stvara se klima gdje je nemoguće opstati ako niste članica Unije - ili ste s njima ili ste protiv njih. Ovo je samo jedan od zakona koji ukazuje na licemjernost Unije koja se u medijima želi prikazati kao zaštitnica zemalja u razvoju. Razvoj im je pritom otežan pravilima igre koja donose svi osim njih samih. Nekim budućim odlukama Unije Hrvatska bi mogla imati posljedice na trgovinu sa svojim trgovinskim partnerima. U svakom slučaju, ovim člankom gubimo nadležnost na carinjenje roba iz pojedinih zemalja i ovisimo o političkim odnosima Unije sa svakom zemljom.

Zajedničke vize

Člankom 62. Unija je stavila monopol na zajedniču politiku za vize i kratkotrajne boravišne dozvole. Time se Hrvatska stavlja u nadležnost Bruxellesa kako i kojoj državi bi bile omogućene vize. Prošle i pretprošle godine se odlukom o kratkotrajnom ukidanju vize za turiste iz Kine i Rusije, „pridonijelo povećanju broja turista iz tih zemalja”, kažu iz Vlade za večernji. Isti list prenosi i podatak da se u rujnu 5000 turista s kruzera u Dubrovniku nije iskrcalo jer nisu htjeli  platiti 30 dolara za cijenu vize. Ovakva kratkovidnost Vlade je za svaku osudu, ali ulaskom u EU ne bi uopće bili u mogućnosti samostalno donositi odluku o tome tko smije ući u Hrvatsku s vizom, a tko bez nje.

Zajednički ugovori i gubitak suvereniteta

Lisabonskim sporazumom Uniji se dodjeljuje status pravne osobe. Na taj način se omogućava potpisivanje ugovora s ostalim državam ili korporacijama koji sve članice moraju poštivati. (Primjer takvog ugovora)

Člankom 9e odlučeno je da se odlukom kvalificirane većine Europskog vijeća i predsjednika Komisije imenuje Visoki predstavnik Europske unije za vanjske poslove i sigurnosnu politiku. Zadaća te osobe je rad na političkom dijalogu sa zainteresiranim stranama i izražavanje stavova EU u međunarodnim organizacijama i na međunarodnim konferencijama. Trenutno se na toj funkciji nalazi Catherine Ashton.

Svakom novom regulativom, direktivnom ili odlukom, EU se sve više približava poimanju superdržave. Britanci, poznati u našim medijima kao euroskeptici su izračunali koliko su suvereniteta kroz godine prepustili Bruxellesu. U Rimskom sporazumu je bilo riječ o 38 mogućih veta na koje više nemaju prava, Jedinstvenim Europskim Aktom 12, Ugovorom iz Maastrichta 30, Amsterdamskim 24, ugovorom iz Nice 46, ali s Lisabonskim su izgubili pravo veta u čak 63 područja djelovanja. Ukupno je riječ o čak 213 područja u kojima Britanci, a po želji naših političara i Hrvati, nemaju kontrolu nad svojom zemljom.

A znate li koji je najbolji dio? Aktima uredbe ili regulacije EU zaobilazi nacionalne parlamente na način da sve odluke koje se donesu tim aktima automatski postaju pravna stečevina u svim zemljama članicama. Kao da to nije dovoljno, pa u članku 308 Lisabonskog sporazuma piše da ako se pokaže potreba za akcijom kojom bi se ostvario neki od ciljeva europskih sporazuma, Vijeće Europske Unije s pristankom europskog parlamenta ima pravo dodijeliti sebi moć za izvršavanje tih ciljeva, bez dodatnih referenduma. Naših 1,6% glasova u parlamentu će zasigurno odigrati veliku ulogu u sprječavanju daljnjih širenja moći EU na štetu suvereniteta svih zemalja članica.

(Tekst kolumne izvorno je objavljen na blogu Udruge dugačije ).


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.