Život u čistilištu
Impresija
Nakon putovanja čovjek je uvijek pun dojmova, doživljaja i nekih čudnih osjećaja koji potraju dok se malo ne oporavimo i ne vratimo u stvarnost. Meni se čini da me stvarnost dočekala čim sam zakoračila u avion Croatia Airlinesa, ali o tome ćemo više na kraju priče.
Ako se sjećate prethodne kolumne, zadnjih dana nalazila sam se u New Yorku-u. Oni koji putuju znati će kakav je to osjećaj biti u stranoj zemlji i promatrati sve oko sebe. Tako sam ja svoje impresije stavila na moj novi njujorški blokić namijenjen upravo za pisanje kolumne. Iznijeti ću vam neke stvari koje do sada nisam izrekla na glas. To je samo par misli koje su mi prošle glavom za vrijeme mog putovanja.
Ono što je prvo i najuočljivije je upravo to da Amerikanci definitivno ne štede na novim tehnologijama. Kod nas je iPhone stvar prestiža, a tamo je slika puuuuno drugačija. Ne da svi od reda imaju taj super mobitel, već imaju sve moguće Apple inačice (razne verzije iPoda, iMaca, iBooka, iPada...), uz to nađe se podosta i nook-ova (e-knjiga s ekranom koji je tako dobro izrađen da zaista imate osjećaj kao da čitate dobru staru knjigu od papira). Moj jadni cvjetni Sony Ericsson mobitel i mp3 osjećali su se poprilično posramljeno pred tom naprednom tehnologijom.
Što bi bila Američka nacionalna kuhinja? Pametnjakovići bi rekli hamburgeri i pomfri, no to je rezervirano za debele i siromašne Amerikance. Ono što svaki restoran (dobro sam se izrazila) nudi jesu sendviči i standardno, pizze. Oni se nalaze na svakom koraku i u svakoj verziji. Sve ono što bi mi stavili na tanjur i pojeli nožem i vilicom, oni će staviti u sendvič i pojesti rukama. Čini mi se da je to jednostavna prilagodba ubrzanom načinu života. Ljudi nemaju vremena sjesti i pojesti normalan obrok, pa je lakše uzeti sendvič u ruke i slistiti ga putem do ureda.
Na to nadovezujem ostavljanje manče, bakšiša ili napojnice (ako ćemo se izražavati u duhu hrvatskog jezika). Moju mamu je to silno ljutilo i ona bi ih najrađe ignorirala, ali mene je moja struka naučila da se u zemlji u kojoj boravimo moramo ponašati u skladu s običajima i zakonima. No, ostavljanje napojnice u postotku od najmanje petnaest do dvadeset i pet posto od iznosa računa za najčešće nikakvu uslugu je poprilično bezobrazno, a još nisam ni spomenula da račun često za najobičnija jela iznosi kao da ste ručali u nekom našem finijem restoranu. Uopće me ne zanima pozadina tog njihovog običaja (iako je znam) jer mislim da je izvan svake pameti nagraditi nekoga gotovo jednako i kada si zadovoljan uslugom, ali i kada nisi.
Nigdje se nisam nagledala toliko lijepih, ali i toliko ružnih ljudi. Zvuči plitko, ali ljepota kao i nedostatak iste mogu fascinirati čovjeka. Vrlo je lako raspoznati tipičan Američki stil. Europljanke nanjušite na kilometar jer nam je valjda genetski urođen smisao za lijepo, te da kombinacija poslovne odjeće i sportske obuće ne idu nikako zajedno. Isto tako zanimljivo je uočiti neobičan azijski stil odijevanja i pomalo kičasti crnački ili meksički stil. Kod nas je Jadranko atrakcija, eh.
I nešto što nisam primijetila sama dok mi brat po zakonu (šogor) nije rekao. Radnim danom nitko s nikim ne priča u podzemnoj, svi su ozbiljni, zamišljeni ili zadubljeni u svoje gadgete (ako sam se dobro izrazila) ili novine. No vikendom možemo vidjeti jedan potpuno drugačiji prizor. Svi gledaju i pričaju veselo kao da se radi o likovima iz sasvim neke druge priče.
To su bili neki dojmovi o kojima sam najviše razmišljala iako bi se dala knjiga napisati o razlikama u kulturi i načinu života. Ali da se vratim u ono stanje stvarnosti s početka priče. Tako ja, puna dojmova zakoračim u tipičan aviončić koji vodi prema lijepoj zemlji Hrvatskoj i uzmem naš dnevni list koji vas uvijek dočeka na svakom letu naše jedine aviokompanije i naravno da ne mogu vidjeti ništa obećavajuće. Naslovnica je uvijek spektakularna (u negativnom smislu, naravno) kada ja dolazim u svoju domovinu: „USKOK je korumpiranim političarima lani blokirao 44 milijuna kuna. Sanaderovih je 29" Bar sam imala što čitati u tih sat i pol koliko je trajao let.
Pročitali ste još jedan mali isječak o Obećanoj zemlji koji i nije nešto pozitivan ako ga sagledamo u globalu, ali za mene i dalje Amerika, a posebice New York ima ono nešto što me privlači i nastavi li se ovakvo stanje u zemlji bez perspektive za mlade, mogao bi još jedan mali mozgić otići. Stanje u Hrvatskoj postaje potpuno nepodnošljivo, a to sam sve revno čitala i pratila u odsustvu. Generali, Sanader, Jadranka, Jadranko... Ne nazire se kraj.
Vezane vijesti
-
Plesna predstava “Priča o Pagu”, bit će premijerno izvedena u subotu 14. prosinca 2024. godine u 18 sati u Kulturnom centru Gozdenica u Novalji.
-
u vremenu od 05. do 10. prosinca u Podgrađu nepoznati počinitelj je iz garaže 66-godišnjeg vlasnika otuđio motornu pilu i meso divljači iz zamrzivača. Materijalna šteta iznosi nekoliko stotina eura.
-
Odlukom općinskog načelnika, Općina Preko i ove će godine umirovljenicima i korisnicima prava u sustavu socijalne skrbi dodijeliti božićnice.
-
Benkovac, Čakovec, Dubrovnik, Đakovo, Knin, Križevci, Krk, Sisak, Slavonski Brod, Šibenik, Zabok i Zadar će do 1. ožujka iduće godine plesati uz ritmove brojnih domaćih renomiranih, ali i nešto novijih izvođača!
Izdvojeno
-
Hrvatski košarkaški reprezentativac Mario Hezonja, kojeg je u srijedu Euroliga kaznila s 8.000 eura zbog "nepoštivanja sudaca", odgovorio je da je ta organizacija hrabra kada treba kažnjavati, a da istovremeno odbija rješavati ozbiljne probleme u europskoj košarci.
-
Kakvo nas vrijeme očekuje danas i sutra u Dalmaciji?
-
Plesni odjel Glazbene škole Blagoje Bersa Zadar poziva vas na predstavu Na krilima baštine, koja će se održati 12. prosinca 2024. godine u 19 sati na pozornici HNK Zadar.
-
U župnoj dvorani župe sv. Anselma u Ninu predstavljena je monografija „Ecclesia Nonensis - O prošlosti Ninske biskupije“ urednika izv. prof. dr. sc. Zdenka Dundovića, u izdanju Sveučilišta u Zadru.
Dodavanje novih komentara je onemogućeno.