Sedmi pečat
Spektakularna lobotomija
Radnja filma je do mila boga razvučena, određene scene su ili suvišne ili preduuuuuge dok su druge izrazito naivne i pretjerane
Proteklih par tjedana s užitkom sam pisao o filmovima koji istinskim filmofilima mame osmijeh na licae, no kako sam natuknuo u posljednjoj kolumni, ovaj tjedan uputio sam se u kino da s guštom oblatim najnoviji i možda najiščekivaniji megaspektakl godine. Pusta medijska pažnja koja mu je naklonjena, dodatno je probudila revolt u meni, mada sam naposlijetku stao na loptu i odlučio mu pružiti priliku. Pričamo naravno o filmu 'The Hobbit: An Unexpected Journey'.
The Hobbit: An Unexpected Journey (2012)
Režija: Peter Jackson
Uloge: Ian McKellen, Martin Freeman, Richard Armitage, James Nesbitt, Ken Stott, Graham McTavish, William Kircher, Stephen Hunter, Aidan Turner, Dean O'Gorman, Manu Bennett, Hugo Weaving, Cate Blanchet, Andy Serkis, Ian Holm, Christopher Lee, Elijah Wood...
Žanr: Fantasy
Trajanje: 169 min.
U prologu filma zatičemo Bilba (I .Holm) koji se uoči proslave 111.-og rođendana, prisjeća avanture koja mu je izmjenila život. Nekih 60-ak godina ranije, mladog Bilba (M. Freeman) posjeti čarobnjak Gandalf (I. McKellen) tražeći za pomoć. Bilbo se s nepovjerenjem i strahom povuče u svoju nastambu prethodno ljubazno odbivši Gandalfa. Nedugo potom, Bilbu se jedne večeri na vratima redom pojavi dvanaest patuljaka u pratnji Gandalfa. Nakon što mu pohlepno opustoše sve namirnice, pred Bilbovim vratima se pojavi i predvodnik grupe, kralj patuljaka Thorin (R. Armitage). Bilbo potom sazna da su patuljci davno prije protjerani iz svojeg podzemnog grada Erebora zbog strašnog zmaja Smauga...
Teško je u par rečenica sažeti sadržaj filma koji traje nepuna tri sata (s pauzom i beskrajnim reklamama, puno duže), no fanovima slavne Tolkienove knjige nije niti potreban dulji opis radnje. Kad sam već kod riječi 'dulji', auffff... Peter Jackson je ovim filmom uspio tu riječ i slikovito dočarati.
Već se pomalo blijedo sjećam kad sam se prvi put susreo sa Tolkienovim djelima, a da bi stvar bila još smješnija, također sam se poput Jacksona prvotno uhvatio trilogije 'Gospodara Prstenova'. Nije teško za pogoditi da mi je tinejđerska znatiželja nakon tog iskustva tražila još i još, pa sam se logično dohvatio i 'Hobbita'. Dojam nije bio intezivan niti zapanjujuć poput 'prstenove' trilogije no kao i takav, 'Hobbit' je uspio utažiti moju žeđ za Tolkienom.
Filmski dojam, nažalost čašu ostavlja polupraznom, no, započnimo tu priču od ppočetka. Po samom svršetku filmske trilogije (pričamo naravno o 'prstenovima'), pojavila su se brojna pitanja vezana uz ekranizaciju 'Hobbita', Jackson nije niti trepnuo već se dohvatio svoje djetinjastve želje o remakeu King Konga (svi znamo kako je to završilo).
Šuškanje novca je uskoro ipak slomilo Jacksonov otpor koji je ovaj put redateljsku palicu ustupio genijalnom Guillermu Del Toru (Cronos, Blade II, Hellboy, Pan's Labyrinth...), dok se on sa Del Torom i suradnicima dohvatio scenarija, odnosno produkcije. Prvotna ideja je bila snimiti dva nastavka filma, no s vremenom se sve glasnije počelo šuškati o trilogiji što je izazvalo nemali bijes fanova knjige znajući koliko je to pretjerano.
Predprodukcija se navelike razvukla zbog problema s MGM studijom te se zbog prethodno dogovorenih projekata Del Toro povukao iz redateljske stolice (po brojnim blogovima se šuškalo da je glavni razlog bio kreativni sukob sa Jacksonom).
Nakon riješenja MGM krize, objavljeno je da će se Jackson vratiti režiji trilogije. Ubrzo su osvanula prva glumačka imena a najznačajnija uloga (Bilba Bagginsa) pripala je Martinu Freemanu, tad 'vrućem' dr.Watsonu iz izvrstnog BBC serijala 'Sherlock'. Jackson je inzistirao na njegovom angažmanu iako je Freeman bio ugovorno vezan za snimanje nove sezone serijala.
Pravi gnjev i konfuziju fanova knjige navukle su vijesti o pojavljivanju likova iz 'Prstenove' trilogije, Frodu, Legolasu, Galadriel i Sarumanu među ostalima, znajući da o istima nema niti spomena u knjizi. Već tad je bilo jasno da će Jackson napraviti pravi 'đumbus' od filma/filmova.
Nažalost, to se donekle i desilo. Radnja filma je do mila boga razvučena, određene scene su ili suvišne ili preduuuuuge dok su druge izrazito naivne i pretjerane (sukob s orcima u podzemlju). Nakon maestralnog prologa koji pripovjeda o nastanku, odnosno uništenju kraljevstva patuljaka, radnja se usporava i nepotrebno odužuje, a da bi stvar bila i gora na momente se pretvara skoro pa u mjuzikl.
Gledajući kao spektakl, 'Hobbit' je u tehničkom smislu vrhunski snimljen (48 sličica u sekundi uopće nije izazvalo neke mučnine ili glavobolju kako brojni tvrde), mada dosta zamjerki ide i prebrzoj montaži kadrova.
Jackson je svoj posao (redateljski) odradio znalački no s nepotrebno dugim kadrovima dobrano je zatukao snagu Tolkienovih poruka.
Najveći je problem uz samo trajanje filma (dobranih 40-ak suvišnih minuta) dojam već viđenog, što smo imali prilike doživjeti i sa primjerice Lucasovom prequel trilogijom 'Star Wars'. Nije me osobito zasmetalo umetanje nekih u knjizi nespominjanih likova poput starog Bilba ili recimo Sarumana, no Jacksonu su definitivno bila dovoljna dva filma da pokrije cijelokupnu knjigu i to je kroz sam film itekako uočljivo.
Kako su mi fantasy filmovi ipak posebno dragi, neću vas odvratiti od gledanja filma, no da je više vremena (i volje) ipak bi se prije vratio čitanju knjige negoli ponovnom (kino) gledanju ovog predugo i na momente zamornog materijala.
Vezane vijesti
Izdvojeno
-
Hrvatski košarkaški reprezentativac Mario Hezonja, kojeg je u srijedu Euroliga kaznila s 8.000 eura zbog "nepoštivanja sudaca", odgovorio je da je ta organizacija hrabra kada treba kažnjavati, a da istovremeno odbija rješavati ozbiljne probleme u europskoj košarci.
-
Kakvo nas vrijeme očekuje danas i sutra u Dalmaciji?
-
Plesni odjel Glazbene škole Blagoje Bersa Zadar poziva vas na predstavu Na krilima baštine, koja će se održati 12. prosinca 2024. godine u 19 sati na pozornici HNK Zadar.
-
U župnoj dvorani župe sv. Anselma u Ninu predstavljena je monografija „Ecclesia Nonensis - O prošlosti Ninske biskupije“ urednika izv. prof. dr. sc. Zdenka Dundovića, u izdanju Sveučilišta u Zadru.
Dodavanje novih komentara je onemogućeno.