Ostalo / Kolumne

Sedmi pečat

Pomrčina uma

Pomrčina uma

U prošlogodišnjoj sjeni biografskog 'Lincolna' našao se film koji će zasigurno razveseliti filmofile (pa i šire), a dotiče se biografskih elemenata genija sedme umjetnosti, Alfreda Hitchcocka. Spomenut ću također i pokoju riječ o još jednom biografskom uratku koji se bavi jednim drugim segmentom života i rada spomenutog 'meštra', a svoju je premijeru imao paralelno na malim ekranima. 

Hitchcock (2012)

Režija: Sacha Gervasi

Uloge: Anthony Hopkins, Helen Mirren, Scarlett Johansson, Danny Huston, Toni Collette, Jessica Biel....

Žanr: Biografski, drama

Trajanje: 98 min.Po premijeri filma 'Sjever-Sjeverozapad', Hitchocka (A. Hopkins) unatoč pozitivnim kritikama najviše dotuku riječi reportera koji izjavi da je njegovo vrijeme prošlo te da bi bilo najbolje da pođe u mirovinu. Upavši u određenu kreativnu krizu, Hitchcock odbije neke 'ziheraške' projekte poput 'Casino Royalea' i koncentraciju neočekivano prebaci ekranizaciji šundovske horor knjige 'Psycho'.  

Poput studijskih čelnika i producenata, niti Hitchcockova supruga i partnerica Alma (H. Mirren) nije oduševljena njegovim odabirom već mu pokušava radije progurati scenarij dugogodišnjeg prijatelja Whitfielda Cooka (D. Huston). Tvrdoglav i odlučan u svom naumu, Hitchocok odluči snimiti film pod svaku cijenu, makar ga to stajalo reputacije i imovine, a Alma mu nevoljko pruži podršku...  

 

Mislim da su već i ptice (opet asocijacija) na grani svjesne Hitchcockovog utjecaja na triler žanr i uz dužno poštovanje autorima kao što je primjerice Brian De Palma i sl., nitko ga nikad u tome neće nadmašiti. Bez suvišnih scena nasilja, Hitchcock bi gradio napetost do razina u kojima bi najradije iskočili iz kože od uzbuđenja, a to je odlika samo najvećih majstora režije među kojima je on s lakoćom visoko pozicioniran na 'naj' ljestvici.

Koliko ste eventualno znali o njegovom privatnom životu i metodama rada, neznatno je naspram detaljima viđenim u ovoj jako dobroj bigrafskoj drami, vezanoj isključivo uz period kreacije njegovog možda i najpoznatijeg filma (Psycho), inače besprijekorne redateljske karijere. Upravo svi ti detalji koji su vezani uz sam nastanak filma, kao i određene svima znane scene (tuširanje), čine ovaj film pravom poslasticom za filmofile.

Problem koji baca određenu sjenu na njegovu genijalnost su same Hitchcockove metode rada, zadiranje u intimu njegovih starleta, odnosno seksistički i sadistički tretman plavokosih ljepotica koje su mu mutile razum. Iskompleksiran vlastitim izgledom i težinom, koristio je svoju reputaciju i status u odabiru glumica za nadolazeće projekte (uglavnom bi ih vezao ugovorima) da bi ih s vremenom počeo terorizirati svojim opsesivnim ponašanjem i utjecanjem na privatne živote.

Srećom (ili ne), ovaj film je uglavnom 'ublažio' takve scene i nije ih toliko eksponirao koliko se više doticao samog odnosa Hitchcocka i njegove supruge Alme, odnosno nastankom ljubavnog trokuta na relaciji Alfred-Alma-Whitfield. Koliko god je Hitchcock zaslužan za svoje filmove, toliko može biti i zahvalan Almi na podršci i kreativnom sudjelovanju u projektima. 

Inače nisam osobiti ljubitelj Hopkinsove glume, s obzirom da je često sklon preglumljivanju i teatralnom pristupu likovima, koliko god oni trivijalni bili, no ovaj put je savršeno 'utjelovio' Alfredov lik - koliko god to nemoguće zvučalo. Vjerovatno je Hopkinsu imponirala i uvijek kvalitetna Helen Mirren odnosno ostatak castinga koji se dobrano potrudio dočarati nam već legendarne glumce/likove spomenutog 'Psycha'. 

Laganog tona, izuzetno zanimljive tematike i s raspoloženim glumcima, 'Hitchcock' je jako dobra preporuka za pogled u život jednog osebujnog redatelja i genijalca što se pak ne bi moglo reći gledajući ga u TV filmu (u vrhunskoj HBO produkciji) 'The Girl'.

 

Dok se radnja filma 'Hitchcock' dotiče uglavnom odnosom Alfreda i Alme odnosno nastankom legendarnog 'Psycha', 'The Girl' je radnju fokusirao na Hitchcockov naredni film (The Birds) koji mu je zacementirao zvjezdani status u Hollywoodu, a ponajprije na njegov odnos s glumicom Tippi Hedren.

Koliko god su autori 'Hitchocka' nastojali ublažiti njegov tretman naspram glumicama, toliko su autori filma 'The Girl' bili odlučni 'izvući kosture iz ormara' i prikazati Hitchcocka u sasvim perverznom i sadističkom izdanju. Opsesija plavokosim glumicama prešla je sve granice kad je uoči castinga za film 'The Birds', Hitchcock (Toby Jones) u katalogu ugledao slike malo znane manekenke Tippi Hedren (Sienna Miller). 

Unatoč manjku glumačkog talenta, Hedren je totalno izbezumila Hitchcocka da ju je prilikom snimanja 'mučio' beskonačnim ponavljanjima scena dok je nije mentalno i fizički 'slomio'. Nakon Almine (Imelda Staunton) 'intervencije', Hedren se vratila snimanju i film je ubrzo postao megahit. Ugovor je Hedren obavezao za nastavak suradnje sa Hitchcockom, pa je uz pustu muku uspijela dovršiti snimanje filma 'Marnie' nakon čega je zatražila raskid ugovora, iako joj je Hitchcock prijetio uništenjem karijere.

Glumački dvojac Jones i Miller impresivno je odradio svoje role, no film bi najradije zaboravili jer baca veliku mrlju na samog Hitchcocka koji je definitvno bio psihički rastrojen svojim frustracijama, no takvih redateljskih primjera ima na pregršt, kad malo bolje promislite.

Kako god bilo, zadarsku rivu krasi Hitchcockov lik, koji je svojevremeno bio fasciniran 'našim' zalaskom sunca, no malo tko je znao da je u njegovom umu često obitavala pomrčina


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.