Sedmi pečat
Najbolji film koji nikad nije snimljen
Ne znam jel' u pitanju moja lijenost, mozak lagano zatupljen svim tim eye candy filmovima ili nešto treće, no u kolumni posvećenoj sedmoj umjetnosti nisam se osobito proslavio promicanjem dokumentarnog filma. Ta nepravda prestaje ovog trenutka jer kud ćeš boljeg materijala od dokumentarnog film koji 'progovara' o grčevitoj i suludoj borbi stvaranja filma koji na našu (i autorovu) najveću žalost nikad nije dobio priliku da zaživi.
Prije točno 4 desetljeća (!), briljantni redatelj, pisac, glumac i što sve ne, Alejandro Jodorowsky krenuo je u svetu misiju stvaranja možda i najvećeg filma ikad snimljenog do tad. Steknuvši kultno sljedbeništvo a pritom i više nego solidnu zaradu sa svojim filmovima "El Topo" (1970) i "The Holy Mountain" (1973), Jodorowsky je dobio nemoralnu ponudu francuskog producenta Michela Seydouxa za odabirom bilo kojeg projekta koji želi snimiti.
Jodorowsky's Dune (2013)
Režija: Frank Pavich
Sudjeluju: Alejandro Jodorowsky, Michel Seydoux, H.R.Giger, Chris Foss...
Žanr: dokumentarni
Trajanje: 90 min.
Jodorowskom su u mislima odzvanjale riječi prijatelja koji mu je nedugo prije toga sa fascinacijom prepričavao knjigu (tzv. bibliju SF literature), Frank Herbertovu "Dinu". Jodorowsky je oduševljeno uskliknuo - Želim snimiti "Dinu"!-. Seydoux je bez prigovora pristao te je otpočela nevjerovatna misija stvaranja tog nažalost, nikad realiziranog projekta....
Mnogi će se sad pitati, pa nije li to onaj SF film koji je snimio David Lynch 80-ih? Nakon gledanja ovog fascinantnog dokumentarca, odgovorit ću vam sa sigurnošću - da, to je onaj propali pokušaj Davida Lyncha znan kao "Dina - pješčani planet".
No, prije nastavka priče, postavit ću ja vama jedno pitanje. Jeste li do sad čuli za ime Alejandra Jodorowskog? Da, neki pojedinci će možda i odgovoriti potvrdno no velika je šteta što mlađi naraštaji (izuzev zagriženih filmofila ili studenata filmske akademije) nemaju blagog pojma o kome pričam.
Ukratko, Jodorowsky je jedna impresivna persona koji je svoj umjetnički put (ili točnije, puteve) započeo avangardnim kazalištem na prelazu s 50-ih na 60-e godine prošlog stoljeća kad se uz paralelno pisanje poezije i kazališnih komada polako 'uhvatio' i snimanja kratkih filmova što ga je naposlijetku dovelo i do debitantskog filma "Fando y Lis" (1968) odnosno "El Topa" (1970) i "The Holy Mountaina" (1973).
Jodorowsky je svojim anarhističnim pristupom podignuo mnogo prašine čak i u tadašnje eksperimentalizmu 'otvorenije' vrijeme. Surealni, brutalni, mistični i posve ekplicitni kolaži s otvorenom kritikom ka politici i religiji, Jodorowskog su ustoličili na tron kultnog autorstva pa ni ne čudi da su određeni producenti širili ruke kako bi pridobili tog ludog genija.
Seydoux je bio jedan od tih mladih i hrabrih producenata koji je Jodorowskom dao potpunu podršku u njegovom genijalnom ali i suludom naumu no on nije bio jedini. Jodorowsky je svojom vizijom začarao nevjerovatno talentiranu skupinu ljudi i uvjerio ih da će biti sudionici možda i najboljeg filma ikad stvorenog.
Preambiciozno?
Pazite sad samo članove te skupine: ponajbolji francuski strip crtač svih vremena Jean Henri Gaston Giraud (poznatiji kao Mœebius) uz skice za kostime napravio je i story board za kompletni film (kasnije je nastavio suradnju sa Jodorowskim na brojnim antologijskim stripovima iliti grafičkim novelama), ingeniozni švicarski umjetnik H.R.Giger dizajnirao je nevjerovatnu scenografiju, za specijalne efekte je angažiran tada malo znani a danas jedan od najvećih majstora specijalnih efekata Dan O'Bannon, za glazbu su se trebali pobrinuti Peter Gabriel, Pink Floydi i Magma dok su glumačku ekipu trebali činiti, Alejandrov sin Brontis, David Carradine, Mick Jagger, Salvador Dali i Orson Welles!
Svu golgotu nastanka ideje, duhovitih i domišljatih načina okupljanja all-star ekipe i konačni neuspjeh od kojeg se Jodorowsky nikad nije u potpunosti oporavio, talentirani dokumentarist Frank Pavich (naše gore list) savršeno je ukomponirao u jedan izuzetan dokumentarac o požrtvovnosti, produhovljenosti i nevjerovatnoj energiji čovjeka spremnog na sve kako bi njegova životna ambicija zaživjela.
Spomenut ću samo, da je vizija kojom je Jodorowsky okupio sav taj talent ipak kasnije pronašla svoj put u brojnim, sad već epskim SF filmovima kao što je i spojila neke ljude koji su uvelike zaslužni za te iste..
Činjenica da ovaj film nikad nije snimljen zahvaljujući ponajprije 'sljepoći' filmskih studija koji ga nisu željeli financirati, zvuči nevjerovatno jer bi da je realiziran bio nešto što bi kompletno izmjenilo filmsku umjetnost (makar u okvirima žanra). Definitivna preporuka za sve ljubitelje filma i svakako jedan od najboljih dokumentaraca koje sam imao prilike pogledati!
Vezane vijesti
-
Gradski vijećnik Daniel Radeta pozvao je građane da se odazovu na prosvjed u subotu 1. veljače s početkom u 10 sati u parku Vruljica.
-
Ovo je priča o životnom putovanju jedne žene i njezine srodne duše koja je duboko utkana u urbano tkanje našeg grada Zadra.
Izdvojeno
-
Ovo je priča o životnom putovanju jedne žene i njezine srodne duše koja je duboko utkana u urbano tkanje našeg grada Zadra.
-
Hrana ima veliku ulogu u dugom i zdravom životu, a mnogi od nas hrane se namirnicama koje štete cjelokupnom zdravlju.
-
U Kneževoj palači u Zadru jučer je otvorena izložba Mirila – počivala duša / Tragovi u kamenu. Izložba je organizirana u sklopu projekta Niti života u suradnji s Turističkom zajednicom općine Starigrad i Narodnim muzejom Zadar, a cilj joj je prikazati priču kulturnoj baštini Velebita.
-
U Kolanu kreativnom radionicom “Mašta u boji” počinje karnevalski program, koji donosi raznovrsne događaje za sve generacije.
Dodavanje novih komentara je onemogućeno.