Ostalo / Kolumne

Povratak u kinodvoranu...

Neesonova šetnja grobljem klišeja

Neesonova šetnja grobljem klišeja

Povratak u kinodvoranu nakon Cronenbergove 'packe' moćnom Hollywoodu ("Maps To The Stars") ipak mi nije savršeno legao.

A Walk Among The Tombstones (2014)

Režija: Scott Frank

Uloge: Liam Neeson, Dan Stevens, Boyd Holbrook, Brian 'Astro' Bradley, Whitney Able..

Žanr: Triler, kriminalistički

Trajanje: 114 min.

Premda sam pomislio kako bi najveći problem ovotjednog premijernog naslova mogla biti Neesonova 'reciklirajuća' gluma, pokazalo se da je ovaj put on bio na razini zadatka dok je ostalo... ma, pročitajte.

Matthew Scudder (L.Neeson) je bivši njujorški policajac koji nakon dugogodišnjeg ispiranja vlastitih grijeha alkoholom nastoji nastaviti sa životom povremeno radeći kao svojevrsni privatni istražitelj. Jedne večeri nakon sastanka udruge liječenih ovisnika, Scudderu priđe mladić Peter (B.Holbrook) zamolivši ga da pomogne njegovom bratu Kennyu (D.Stevens) u potrazi za otetom suprugom.

Scudder u početku odbije prihvatiti slučaj nakon što ustanovi da je Kenny diler, no uskoro promjeni mišljenje kad dozna da su otmičari unatoč plaćenoj otpremnini ubili Kennyevu suprugu na iznimno okrutan način...

Otmica i Neeson? Neeeee opet! No, ne brigajte, ovaj put srećom iza produkcije ne stoji francuski Bruckheimer AKA Luc Besson i samo težište priče ne leži na stotinama tisuća ispaljenih metaka, malom milijunu fraktura ljudskog skeletona (i šire) i apsurdnim, nerealnim situacijama (šifra "Taken 2"). Lik Matthewa Scuddera nastao je par desetljeća prije spomenutih Bessonovih budalaština.

Upravo je ta činjenica bila krucijalna da se odvažim na gledanje filma jer, istini za volju, Neeson se unatoč relativno friškom statusu akcijske zvijezde (u prilično poznim godinama) nerijetko ponavljao ili bolje rečeno, nije se pretjerano trudio pobjeći od šprance koju si je sam kreirao. Matthew Scudder je ipak kultni literarni lik koji je zahtjevao nešto snažniji i ozbiljniji Neesonov glumački angažman i to se na kraju ispostavilo kao jedna od svjetlijih točaka ovog inače tmurnog filma.

Iako je pisac krimića Lawrence Block do sad napisao impozantnih 17 romana odnosno zbirku kratkih priča sa nesvakidišnjim privatnim istražiteljom Matthewom Scudderom kao glavnim likom, ovo je tek druga filmska adaptacija spomenutih romana. Bilo je naime potrebno duuuugih 28 (!) godina kako bismo ponovno na velikom ekranu ugledali ovog atipičnog neonoir junaka. Razlog tome možda leži u činjenici da je prvo upoznavanje kinopublike sa ovim likom ("8 Million Ways To Die") prošlo prilično mlako i razočaravajuće unatoč i više nego solidnoj glumi Jeffa Bridgesa.

Nažalost, niti ovaj put problemi ne leže u odabiru glavnog glumca već samoj činjenici zvanoj čekanje. Dok su se ne pretjerano agilni producenti napokon odlučili vratiti Matthewa Scuddera u kina, snimljeno je bezbroj filmova i TV serija slične atmosfere i gotovo je nemoguće izbjeći komparacije sa takvima što na kraju kvari kompletan dojam.

Prava šteta jer, Neeson se trudi, vraški se trudi i sasvim je vidljiva njegova želja da publici učini Scudderov lik dopadljivim no, s obzirom na slabašnu zaradu u američkim kinima nisam baš siguran da ćemo tako skoro dočekati neku novu adaptaciju.

Gledajući pozitivne aspekte, film je svakako gledljiv i gušt je nakon dugo vremena gledati ponovno zaigranog Neesona iako nisam siguran da će vam sama radnja dugo ostati u sjećanju.

U nedostatku boljih 'friških' kinonaslova, može proći.

Dodavanje novih komentara je onemogućeno.