Ostalo / Kolumne

A Most Violent Year

Sve ili ništa

Sve ili ništa

Ne volim ulaziti u polemike tipa, 60-ih i 70-ih su amerikanci imali svoja najbolja filmska razdoblja, a ovo danas je jadno i ništavno. Definitivno se slažem da su ti periodi bili možda i najkreativniji na poljima filma i glazbe, al' isto tako mogu i reći da je američki film u novom mileniju doživio renesansu. Ne vrti se više sve oko love, a da ne trabunjam i bulaznim u prazno, dokaz tome su i brojni autori mlađe i srednje generacije koji vješto balansiraju u nekoj tzv. nevidljivoj zoni između nezavisnog filma i blockbustera.

A Most Violent Year (2014)
Režija: J.C. Chandor
Uloge: Oscar Isaac, Jessica Chastain, David Oyelovo, Alessandro Nivola, Albert Brooks, Elyes Gabel...
Žanr: Drama, kriminalistički
Trajanje: 125 min.

Jedan od tih mlađih autora je zasigurno i J.C. Chandor (Margin Call, All Is Lost) koji je sa svojim trećim dugometražnim filmom potvrdio kvalitetu koja ga prati paaaa... od samog početka. Film je ovog tjedna započeo svoj put po pustarama hrvatskih kinodvorana i bila bi prava šteta propustiti ga.

Godina je 1981. New York bilježi jednu od najnasilnijih godina u svojoj povijesti i mediji vrište s vijestima o ubojstvima, silovanjima, razbojstvima i ostalim oblicima kriminala. U jeku tih događaja, uspješni latinoamerički biznismen Abel Morales (O.Isaac) pokušava sklopiti posao koji će ga prometnuti u pravog moćnika. Nevolje za Moralesa i njegovu suprugu Annu (J.Chastain) započnu onog momenta kad im nepoznati razbojnici otmu kamion sa skupocjenim uljem za grijanje i pritom premlate vozača Juliana (E.Gabel).

U pokušaju da spriječi daljnja razbojstva i prijetnje koje bi ga mogle udaljiti od krajnjeg cilja, Morales se uz pomoć svojeg odvjetnika Andrewa Walsha (A.Brooks) odluči požaliti pomoćniku okružnog tužitelja Lawrencu (D.Oyelovo). Na svoje iznenađenje, Morales od Lawrencea sazna kako ne samo da neće dobiti zaštitu gradskih vlasti, već i to da tužiteljstvo uskoro pokreće proces u kojem će ga optužiti za brojne poslovne malverzacije i utaju poreza...

Vauuu! Kooooji film. J.C. Chandor je već s prvim prizorima uhvatio onaj savršeni retro look 80-ih, dok s kamerom prati svojeg glavnog protagonista kako u stilu Rockya trčakara ulicama snijegom prekrivenog New Yorka. Ono što nakon toga slijedi nisu kiša metaka i orgije nasilja, kako biste sudeći po naslovu možda mogli pomisliti. Ono što slijedi je jedan inteligentno osmišljen niz događaja koji vas bez pompozne akcije i specijalnih efekata, prikuje za ekran, tražeći još.

Priznat ću, ritam filma jest nešto sporiji, spika je u prvom planu, al' vrlo brzo ostajete zadivljeni glumačkim interpretacijama Oscara Isaaca i njegove 'prefrigane' gospođe Chastain, a bogami i podjednako efikasnim epizodama Davida Oyelovoa, Alessandra Nivole i Alberta Brooksa (fizički, gotovo neprepoznatljiv). Unutar ta dva sata, polako se plete mreža u koju se zalijepite poput neke bezglave muhe, trzate se mozgajući što i kako, a onda se prepustite priči koja se otpetljava kao u najboljim Shakespearovim romanima.

Koliko god bježao od usporedbi, upravo vam taj vražji Shakespeare i njegov "Macbeth" instiktivno padaju na pamet. Lik Anne se kroz tumačenje izvanredne Jessice Chastain manifestira kao prava, beskrupulozna lady uzdrmanog patrijarha i prava je šteta što je unatoč očekivanjima mnogih Chastain ostala uskraćena za oskarovsku nominaciju.

S druge strane, lik Moralesa duguje koliko Macbethu toliko i liku Michaela Corleonea iz neizostavnog "The Godfathera". Isaacova hladnokrvna mimika neodoljivo podsjeća na onu Ala Pacina i osobno me veseli što mogu reći kako se ovaj glumac polako al' sigurno promeće u jednog od najperspektivnijih svjetskih glumaca.

Sve ovo ipak ne bi izgledalo tako dobro i uvjerljivo da nije našeg J.C. Chandora. Mogla je ovo lako biti još samo jedna, blijeda krimi drama, no ne bih u uvodu opjevao našeg Chandora da je tako. Chandor (daaa, potpisuje i scenarij) nas uvlači u svijet poslovnih moćnika čija ambicioznost ne pozna zakone i nema limite. Obični, mali ljudi moraju ili održati korak s njima i primiti pokoji udarac na tom trnovitom putu, ili ostaju pregaženi u nemilosrdnim borbama za teritorij.

Kao sporogoreći fitilj ka eksploziji divljenja. Da, moglo bi se i tako reći. Oboružajte se sa strpljenjem, pustite Chandora i glumce da vas uvuku u priču, vjerujem kako mnogi od vas neće ostati razočarani.


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.