Glupost koja je pobijedila najvećeg superjunaka
Željeli mi to ili ne, stigla su nam vremena u kojima kino blagajnama dominiraju kojekakve kostimirane junačine. Premda sva raskoš najnovijih specijalnih efekata i bezobrazno velikih budžeta uložena u takve projekte briše granice mogućeg i nemogućeg, a dijete zarobljeno u tijelu već odavno odraslog muškarca vrišti od sreće i uzbuđenja, cijela priča mi je iskreno rečeno, postala pomalo zamorna.
Studio 'Marvel' je kroz svoje mudro osmišljene 'faze' izredao sve svoje najjače adute (pritom mislim na one na koje polažu filmska prava) kako bi 'krešendo' naglasio s "The Avengersima". 'Warner Bros.' i 'DC' su svoje karte bacili na Nolanovu trilogiju o Batmanu i 'friško' ispoliranog Supermana, no parirati Marvelu zaradom, nisu mogli.
Za temeljito filmsko upoznavanje sa svojom galerijom junačina, 'DC' više nema vremena i sad brzopleto skače na glavu s nadolazećim spektaklom "Batman v Superman: Dawn of Justice" u kojem će uz dvojac iz naslova paradirati i Wonder Woman, Aquaman, The Flash i Cyborg (među ostalima).
Zaključak? Svi oni koji od prije (stripovi, jel') nisu upoznati s prošlošću navedenih likova, blago će se u čudu češkati po glavi pitajući se:
-Tko su sad ovi?-
Čelnici 'Warnera' su se i ranije znali proslaviti s 'mudrim' odlukama vezanim uz svijet superjunaka, no fanovi im nikad neće oprostiti stopiranje projekta o kojem bi se i dan-danas pričalo u superlativima. Umjesto odlaska u kino i mrcvarenja s još jednom 3D inaftilnom budalaštinom o sitnom lopovu koji se uz pomoć 'čudesnog' odijela smanji na veličinu mrava i pritom jaše na njima (šifra "Ant-Man"), fanovima stripa i filmskih adaptacija istih, odlučio sam radije ispričati 'štoriju' o možda i najboljem filmu o superjunaku koji nikad nije snimljen.
Krajem 80-ih ("Batman") i početkom 90-ih ("Batman Returns"), genijalni redatelj Tim Burton je pokorio filmski svijet svojim megauspješnim adaptacijama strip junaka Batmana.
Što od kino zarade, što od kasnijeg marketinga, filmovi su zgrnuli stotine milijuna dolara te je producentu Jonu Petersu palo na pamet kako bi nešto slično mogli ponoviti i s najpopularnijim strip junakom, Supermanom. Burton nije imao ništa protiv, dapače, htio je sa Supermanom napraviti potpunu revoluciju. Za scenarista je angažiran tad idejama 'vrući' autor kultnih komedija "Clerks" i "Mallrats", Kevin Smith.
Peters je imao i svojih ideja koje su Smithu djelovale prilično apsurdno, no prihvaćao je sve sugestije samo kako bi ostao vezan uz tako značajan projekt koji mu je kao velikom strip fanu značio više od ičeg.
Umjesto predloženog naziva "Superman Reborn", Smith je uspio nagovoriti Petersa da ga izmjene u "Superman Lives". Šok za fanove je nastupio onog trena kad je Peters za naslovnu ulogu odabrao Nicolasa Cagea. Kako je vrijeme odmicalo, scenaristi i priče su se počeli mjenjati kao na traci, ega su se redovito kreativno sudarala, a niti dva tjedna uoči službenog početka snimanja, čelnici Warnera su odlučili stopirati projekt...
Koji bi ovo bio show od filma! Superman pogine (!) u okršaju s Doomsdayom, Batman i ostale junačine jecajući prisustvuju sprovodu, a potom Batman uz pomoć videozida hrabri stanovnike Metropolisa da ne gube nadu. Čudesno kriptonsko odijelo oživi Supermana i on kreće u konačni okršaj s Doomsdayom, Lex Lutherom i Brainacom. Fuck yes! Suludo i genijalno, mračno i šokantno. Toliko dobrih ideja, toliko maštovitih kostima i scenografije, hrabar i zanimljiv casting, teško izvrtanje priče o Supermanu kakvu znamo.
Redatelj Jon Schnepp je uspio skupiti sve tad uključene ljude u projekt, upitati ih na najbolji način zašto je sve propalo i tko je kriv za to? Ambicije su bile ogromne, budžet enorman i čelnici Warnera su nisu htjeli kockati s još jednim potencijalnim flopom već su puste milijune radije 'iskrcali' za kasnije se pokazalo, debilni fijasko zvan "Wild Wild West". Bravo Warnerovci, pametna odluka. Bilo bi ovo čudo od filma, film o superjunaku kakav bi pamtili i koji bi visoko podigao ljestvicu za one koji dolaze.
Bah, kad čovjek vidi kakve su sve budalaštine dobile enormne novce na raspolaganje, a ovakav 'dragulj' nije nikad dobio priliku, najrađe bi bojkotirao većinu današnjih bezumnih blockbustera. Pogledajte, pronađite ovaj izvanredan dokumentarac, svjedočite još jednoj filmskoj nepravdi, ignornaciji i gluposti moćnika. Duhovit i zanimljiv kuriozitet kojeg strip fanovi (a i šire) ne bi smjeli propustiti.
The Death of "Superman Lives": What Happened? (2015)
Režija: Jon Schnepp
Sudjeluju: Tim Burton, Kevin Smith, Jon Peters, Dan Gilroy, Jon Schnepp, Collen Atwood, Lorenzo di Bonaventura...
Žanr: Dokumentarni
Trajanje: 105 min.
Vezane vijesti
-
Gradski vijećnik Daniel Radeta pozvao je građane da se odazovu na prosvjed u subotu 1. veljače s početkom u 10 sati u parku Vruljica.
-
Ovo je priča o životnom putovanju jedne žene i njezine srodne duše koja je duboko utkana u urbano tkanje našeg grada Zadra.
-
Udruženje obrtnika Zadar, u srijedu, 29. siječnja, u suradnji s tvrtkom Dražena Consulting j.d.o.o., organizira besplatnu radionicu na temu "Zapošljavanje i briga o zaposlenicima"
-
Prvog veljače u prostoru kluba Knjigozemska u Zadru održat će se javno predstavljanje internet magazina za pop-kulturu i igre: Perkatonic. Magazin koji je krenuo tiho i polako u krugu najbližih prijatelja, spreman je izaći iz zečje rupe i tražiti nove prijatelje.
Izdvojeno
-
Ovo je priča o životnom putovanju jedne žene i njezine srodne duše koja je duboko utkana u urbano tkanje našeg grada Zadra.
-
Hrana ima veliku ulogu u dugom i zdravom životu, a mnogi od nas hrane se namirnicama koje štete cjelokupnom zdravlju.
-
U Kneževoj palači u Zadru jučer je otvorena izložba Mirila – počivala duša / Tragovi u kamenu. Izložba je organizirana u sklopu projekta Niti života u suradnji s Turističkom zajednicom općine Starigrad i Narodnim muzejom Zadar, a cilj joj je prikazati priču kulturnoj baštini Velebita.
-
U Kolanu kreativnom radionicom “Mašta u boji” počinje karnevalski program, koji donosi raznovrsne događaje za sve generacije.
Dodavanje novih komentara je onemogućeno.