Ostalo / Kolumne

Sedmi pečat

Batman kontra Supermana iliti film kojeg svi žele mrziti

Batman kontra Supermana iliti film kojeg svi žele mrziti

Napokon smo dočekali jednu pravu žensku strip junakinju

Tražili vi to ili ne, ovaj film se snimio i konačno je stigao u kina diljem našeg sj*banog globusa. Reakcije? Sukladno naslovu. Jedni kontra drugih. Češkam se već danima po glavi pokušavajući se prisjetiti nekog novijeg filma oko kojeg su se toliko lomila koplja i kritičarska pera, al' bezuspješno.

Premda osobno nisam neki fan redateljskog opusa Zacka Snydera, moram otvoreno priznati kako isti gaji jedan prepoznatljivi i oku ugodni vizualni prosede s pokojim zgodnim detaljima i detaljčićima. No, dal' je to dovoljno za ovakav, toliko očekivani filmski, gotovo mitski okršaj dvojice najpoznatijih strip junaka? Krenuo sam u kino bez trunčice velikih očekivanja, a vratio se... paaa.... to ćete ipak saznati malo kasnije. 

Prošla je godina i pol od velikog okršaja u Metropolisu i više ništa nije kao prije. Ljudi su sad svjesni kako postoje superiornija bića od njih, no nisu posve sigurni dal' treba gledati na Supermana (H.Cavill) kao spasitelja čovječanstva ili prijetnju na kakvu ljudski rod nema odgovora? Za Brucea Waynea/Batmana (B.Affleck) ne postoji nikakva dilema. On otvoreno krivi Supermana za žrtve stradale u bitki koja je razorila gotovo pola Metropolisa uključujući i zaposlenike njegove poslovne zgrade.

Batman v Superman: Dawn of Justice (2016)

Režija: Zack Snyder

Uloge: Ben Affleck, Henry Cavill, Amy Adams, Jesse Eisenberg, Diane Lane, Laurence Fishburne, Jeremy Irons, Holly Hunter, Gal Gadot, Scoot McNairy...

Žanr: Akcija, avantura, SF

Trajanje: 151 min.

S druge strane, Superman ne odobrava Batmanov brutalan način provođenja pravde i koristi svoj alter ego (op.a. novinar Clark Kent) kako bi otvorio oči javnosti koja Batmana doživljava kao klasičnog borca za pravdu. No, dok tenzije između dvojice junaka sve više rastu, priliku za uništenjem obojice koristi kontroverzni multimilijunaš Lex Luthor (J. Eisenberg) koji ne bira sredstva kako bi ostvario svoj konačni cilj...

Tek što se koncem lipnja 2013. u kinima pojavio najnoviji pokušaj oživljavanja filmske franšize o Supermanu ("Man of Steel"), redatelj filma, Zack Snyder je nadobudno objavio kako on i David S. Goyer (scenarist) već smišljaju nastavak. S obzirom na mlaku reakciju kritike i publike na prvi film, gotovo nitko i nije osobito mario za te novosti.

No, kad je Snyder naknadno obznanio kako će se u nastavku prvi put na ekranu zajedno naći Superman i Batman, svi su poludjeli od sreće. Ipak, taj osjećaj je trajao jako kratko iliti točnije rečeno, do onog trenutka kad je Christian Bale rezolutno odbio reprizirati ulogu čovjeka šišmiša. Baleovo obrazloženje je bilo kratko i jasno. -Ako Nolan neće režirati, neću niti ja glumiti.  

Još veći šok za fanove Batmana je uslijedio objavom Baleove glumačke zamjene. Ben Affleck? Ček' malo, zar će 'sveto' odijelo čovjeka šišmiša obući čovjek koji je zaslužan za fijasko zvan "Daredevil"? Oni se valjda šale? Društvene mreže i mediji su eruptirali bijesom fanova. Mržnja naspram filmu je počela rasti puno prije negoli je pala i prva klapa. I dok je suparnički studio (op.a. 'Marvel') nastavio štancati u kina svoje uspješnice, fanovi DC-a su strepili nad novim, vrlo mogućim fijaskom voljenih im junaka.

Prve najave filma, izazvale su oprečne rekacije. Vladala je potpuna konfuzija. Zar čelnici 'Warner Bros.-a' i 'DC-a' stvarno misle s jednim filmom dohvatiti jureći Marvelov vlak zvan "The Avengers"? Hmmmm...o.k., mogu prihvatiti činjenicu da ne moraš biti neki veliki strip fanatik kako bi manje-više znao gotovo sve o prošlosti Supermana ili Batmana, no kako ćeš neukima objasniti lik najavljene Diane Prince iliti Wonder Woman? Marvel je takvu kartu 'upoznavanja publike s gradivom' odradio daleko mudrije kroz svoje tzv. faze, no kako će to izvesti DC? Ta i brojne druge zahtjevne scenarističke zadaće spale su na pleća Davida S. Goyera. Istom je u konačnici u pomoć pritekao i oskarom ovjenčani kolega Chris Terrio (nagrađen zlatnim kipićem za khmm... Affleckov ''Argo''). Rezultat? Moglo je to i bolje. 

Većina zamjerki kritičara upućena je upravo na scenarij, no osobno sam mišljenja kako su se Goyer i Terrio jako dobro nadovezali na prvi nastavak filma o Supermanu i još dublje su psihološki isprofilirali likove dvojice, polemikama uzdrmanih junaka. Religijske reference su sveprisutne, baš kao i ono neizostavno propitivanje pojma dobra i zla, i premda mnogi zamjeraju na (pre)mračnom pristupu priči i likovima, meni osobno to ne smeta, dapače, ukoliko ste fanovi stripa i sami znate kako je svijet DC-ovih junaka obojen mračnijm tonovima.  

Naravno, priča nije savršena, postoje brojne scenarističke rupe i rupice i sve skupa je moglo proći bez još jednog 'flashbacka' u Batmanovu prošlost (ubojstvo njegovih roditelja, bla, bla, bla..) o kojoj znaju već i ptice na grani, no i to je kad malo bolje razmislite bilo bitno za pripovjedanje ove priče. Ovo ipak nije Nolanov Batman, već je bliži stripovskoj viziji ostarjelog junaka (nastalog iz pera legendarnog crtača Franka Millera) koji je već sit borbe i koji je do bitke u Metroplisu bio spreman dići ruke od junačenja. A Affleck? Čovjek je stvarno dao sve od sebe i mišljenja sam (iako ne ljubim njegovu drvenu glumu) kako je odradio jako dobar posao. Jbg, većina će ipak radije pregristi svoj jezik negoli to priznati, no, vidjet će te i sami tko je u konačnici u pravu.    

Ono što je izuzetno bitno za ovaj film jest činjenica da smo napokon dočekali jednu pravu žensku strip junakinju. Premda smo ih i do sad gledali na velikim ekranima, superjunakinje su uglavnom bile tek djelić muških kolektiva ('Avengers', 'X-Men', 'The Fantastic Four') ili su im 'solo' filmovi traljavo napravljeni ('Catwoman', 'Elektra'). ''Wonderwoman''? Gal Gadot je u ovo malo vremena što se pojavljuje u filmu zasjala pravim, junačkim sjajem (a da vam ne govorim kako je bitna za sam rasplet) i mogu reći da s nestrpljenjem iščekujem njezin nadolazeći 'solo' film (koncem lipnja 2017.).    

Veseli me i to što film nije 'unakažen' pretjeranom uporabom specijalnih efekata (premda ih u filmu ima podosta), već je scenaristički uglavnom usredotočen na likove i priču. Naravno nije sve savršeno i uz pokoje scenarističke zamjerke, kompletan dojam mi najviše kvari katastrofalan glumački izbor za glavnog negativca. Eisenbergova interpretacija Lexa Luthora nije niti zastrašujuća, niti manijakalna, već izuzetno iritantna i ne prođe puno vremena, a da ne molite Boga da mu neki od dvojice junaka ne zavrne vratom. Užas! Kao da su 'Riddler' Jima Carreya i Leadgerov 'Joker' dobili neželjeno dijete. Eh, da je barem Kevin Spacey reprizirao svoju rolu Lexa. 

No,  što je tu je. Ovo je jedan jako čudan film kojeg ćete na kraju ili voljeti ili mrziti. Odgovor na to ćete morati naravno sami pronaći u kinu, no nemojte zaboraviti kako je ovo tek uvertira za ono što nas čeka (op.a 'Justice League'). Po mojem skromnom mišljenju, dobili smo superjunački film koji je mogao ispasti i daleko bolji, no kvalitetom je negdje između Nolanovih 'Batmana' i prvog Snyderovog 'Supermana'. Nemojte ga i vi mrziti prije negoli ga pogledate.

Dodavanje novih komentara je onemogućeno.