Ostalo / Kolumne

Sedmi pečat

Kapetan Amerika: Osvetnički... khmm... pardon... građanski rat

Kapetan Amerika: Osvetnički... khmm... pardon... građanski rat

Nije prošlo niti mjesec i pol dana i eto njih opet. Porca miseria! Prije 10-15 godina, prosječni bi gledatelj u želji za eliminacijom svojih crnih misli i problema, odveo mozak na pašnjake bezumlja i relaksacije (čitaj, kino) gdje bi lako pronašao neki oblik filmske eskapade. Galeriji špijuna (Bond, Bourne i Hunt), maskiranih junaka i avanturista ('Zorro', 'Mumija'), gusara ('Pirati s Kariba'), fantasy svijetova ('Harry Potter', 'Gospodar Prstenova' i 'Kronike iz Narnije') i futurističkih spasitelja čovječanstva ('Matrix'), nakon određene pauze (i neuspjeha iz druge polovice 90-ih) pridružili su se tad i superjunaci.

Kapnuo bi tako u kina svake druge ili treće godine ili nastavak 'X-Mena' ili' Spider-Mana', no kad su se u priču upleli Nolan sa svojom vizijom 'čovjeka-šišmiša', a potom i 'Marvel' sa svojim 'muškarcima u tajicama', sve je otišlo u vražju mater. Hollywoodski gramzljivci su nanjušili novi 'El Dorado' i lova je počela teći u potocima. Marvelovci su pametno osmišljenom, tzv. strategijom 'faza' preuzeli financijsku i kreativnu dominaciju, a nakon Nolanovog dovršetka trilogije o čovjeku-šišmišu, DC je krenuo u očajničku, sve ili ništa ofenzivu.  

I dok Marvelovcima kritičari i publika ljube ruke, sipaju komplimente i hvalospjeve, DC-eve adaptacije ti isti zatrpavaju salvama kritika i negodovanja. E sad. Skromnog sam mišljenja  kako se Marevelov stroj ipak pomalo 'presaugao' u svojim ambicijama. Pretjerujem? Procjenite sami.

Captain America: Civil War (2016)

Režija: Anthony i Joe Russo

Uloge: Chris Evans, Robert Downey Jr., Scarlett Johansson, Sebastian Stan, Anthony Mackie, Don Cheadle, Jeremy Renner, Chadwick Boseman, Paul Bettany, Elizabeth Olsen, Paul Rudd, Emily VanCamp, Tom Holland, Daniel Brühl...

Žanr: Akcija, avantura, SF

Trajanje: 147 min.

Nakon flashback prologa u kojem doznajemo sadističke metode Hydrainog ispiranja mozga Buckyu Barnesu/Winter Soldieru (S.Stan), vraćamo se u stvarnost gdje zatičemo Captain Ameriku (C.Evans) i njegove kompanjone (Black Widow (S.Johansson), Falcon (A.Mackie) i Scarlett Witch (E.Olsen)) kako pokušavaju zaustaviti Crossbonesa (F.Grillo) u krađi biološkog oružja. U sveopćoj 'makljaži', dogodi se i nesreća nakon koje ogorčena javnost i svjetske vlasti traže kontrolu nad 'osvetnicima'.   

Shrvan tragičnom sudbinom jedne od svojih 'slučajnih' žrtava, Iron Man (R.Downey Jr.) potpiše sporazum u kojem pristaje biti u službi ljudi kad god vlasti to od njega zatraže, a isto učine i njegovi prijatelji War Machine (D.Cheadle), Ultron (P.Bettany) i na kraju Black Widow. Captain America se strogo usprotivi toj ideji ne želeći biti sredstvo tuđih ambicija, a kad se prilikom mirovne konferencije i potpisivanja sporazuma desi teroristički napad za kojeg policija optuži njegovog prijatelja Buckya, vrijeme je za biranje strana...     

Znate što? Meni je pomalo puna kapa ovih infatilnih sapunica koje na silu žele ispasti ozbiljne premda je to sukladno predlošku, nemoguće. Imao sam vjere u braću Russo kako mogu ponoviti napetost i neka intrigantna riješenja kao u posljednjem nastavku avantura našeg junačine, Kapetana Amerike, al'...ćorak. Medijski prodan kao treći nastavak priče o Kapetanu, vrlo brzo shvatite kako su ovo novi, dodatnim likovima pretrpani 'Avengersi'. 

Sve su oni ('Marvel', jelte) to opet savršeno upakirali i malo kojem tehničkom detalju i detaljčiću možete pronaći mane, al' brate...postajem i preumoran i prestar za ovakve djetinjarije (u korist toj izjavi govori i činjenica kako su samnom u publici bili uglavnom srednjoškolci, djeca uz pratnju roditelja i pokoji brucoš). Nije ovo spika tipa -Rodrigo je sam sebi otac, a majka mu je sestra-, al' Boga mi nije ni daleko od toga.

Kad se dojmovi polako saberu, to izgleda otprilike ovako. Praćenje, tučnjava, praćenje, tučnjava, razgovor, tučnjava, praćenje, tučnjava. U čemu se razlikuje od primjerice posljednjih 'Avengersa'? Paaa...zbog nekih praktičnih razloga (tučnjave bi brže završile) u ovom nastavku nema Hulka i Thora, a publici su u zamjenu servirana nova imena iz galerije Marvelovih junačina, Black Panther (dosta dobar debi za Chadwicka Boseamana) i tadaaaaa... Spider-Man (mlađahni Tom Holland). I to je jedna od, ajmo reći zanimljivijih stvari. 

Gegova ne nedostaje (za razliku od posljednjeg nastavka), al' ih isto tako ih niti nema na pretek. Najzaslužniji za pokoji ubrani smješak su svakako Ant-Man i hmmm.. Spider-Man? Nedovoljno, dovedite Deadpoola da malo razdrma stvari. Iskreno rečeno, ne znam. Priča i motivi likova (moralizacija, preuzimanje krivnje i kolaterarne žrtve) se ne razlikuju daleko od one iz nedavno viđenog okršaja Batmana i Supermana, a opet, kritika i fanovi u ovom slučaju svr*avaju od zadovoljstva dok su Snyderov 'eksperiment' oblatili. Bit će da meni osobno više odgovara DC-ov, mračniji stil.  

Nemojte me krivo shvatiti, obiluje ovaj film nekim uistinu impresivno snimljenim, pa čak i odglumljenim scenama, no sve to na kraju nalikuje jedno drugom. Ako ću već hvaliti 'Marvelov' posao, onda ću riječi hvale radije sačuvati za njihove TV projekte ''Daredevil'' i ''Jessica Jones'' ili spomenutog 'odbjeglog' sina Deadpoola, odnosno Singerove 'X-Mene' koji su svakako primjereniji odrasloj publici.

Ovaj film? Kvalitetom negdje između ''Captain America: Winter Soldier'' i ''Avengers. Age of Ultron''. Za razbibrigu dovoljno, a za hvalospjeve? Eh da mi je opet 10 godina. Kome niti ovo nije dosta, imat će ove godine prilike pogledati i nove 'X-Mene' (neću lagati da se tom više veselim), ''Doctora Strangea'' i ''Suicide Squad''. Previše? Dok milijunčići cure u blagajne, njima nikad neće biti dosta. Svibanjska žetva novčanica obećava nove planine 'zelembaća'.

Dodavanje novih komentara je onemogućeno.