razgovor u ''kvartu''
Karmela Špoljarić: Pisanje je jedna prekrasna, inteligentna igra!
Upoznajte Karmelu Špoljarić, osobu koja je Zadranima približila pisanje na sasvim poseban i zanimljiv način. Karmela je gost KvartArt festivala gdje je održala radionicu u ''dnevnom boravku''
Kako si ''upala'' u priču KvartArt festivala?
Pa eto, pokrenula sam neke radionice koje očito šire „dobar glas“ o meni, jer me zbog njih pozivaju na mnoga lijepa mjesta i događaje. U Zadru još nisam gostovala, ni kao književnica niti s radionicama, pa se posebno veselim.
Možeš li nam ukratko predstaviti radionicu pisanja?
Trodnevna vikend-radionica kreativnog pisanja „Kako početi“ nastala je iz dopisne radionice istog imena, koja inače traje tri mjeseca i odvija se dopisnim putem. U vikend radionici odradi se gotovo prva trećina ove veće radionice, jer piše se intenzivno i puno. Polaznici dobiju kratke, jednostavne Vježbe koje služe kao inspiracije za njihove tekstove.
Od prve vježbe pišu se cjeloviti tekstovi, a u područje književnosti, odnosno fikcije, ulazimo putem likova. Učenju se prilazi „iz prakse“, dakle polaznici uče na vlastitim tekstovima, odnosno, greškama, o kojima razgovaramo i koje ispravljamo.
Na ovu radionicu mogu doći svi, znači ljudi svih dobi, zanimanja ili znanja – neki će tu napisati svoje prve testove, a neki će vrlo brzo uvidjeti što bi možda trebali promijeniti u dosadašnjem pristupu svojim tekstovima i pisanju općenito.
Mnogi ne vjeruju da je i pisanje svojevrsni ''zanat kojega vrijedi peći'' - kako ih razuvjeriti?
Uvijek volim reći da je pisanje igra. Jedna prekrasna, inteligentna, kreativna igra za koju međutim, kao i za sve igre, vrijede određena pravila. Što bolje svladate pravila, bolje ćete se i lakše igrati. I ne samo to. Steći ćete sigurnost, pa ćete se i poigravati, improvizirati.
I baš ta improvizacija u stvaranju fikcije zapravo je ono što nekog pisca čini posebnim drukčijim od drugih. Ali dobre improvizacije nema bez temeljitog znanja, što mnogi vole preskočiti. I onda ih odaju vlastiti tekstovi, jer u književnosti nema blefiranja. Ili si pisac, ili nisi.
Na žalost, svi misle da mogu i znaju pisati, objavljuje se sve i svašta. Teško je tu ostati dosljedan pa u mojoj radionici zapravo nastojim najprije naučiti polaznike, ne kako pisati, nego kako NE pisati, odnosno odbaciti sve ono što nam zgodno zvuči i čini se da je književnost, ali nije.
Smatraš li da se u Hrvatskoj puno piše, a malo čita?
Puno se lošeg piše, a malo se dobrog čita, rekla bih. „A teško je s onima koji ne čitaju. Zapinje im jezik, zapinju im misli…“ (ovdje sam citirala samu sebe, nek mi oproste bolji:)
Koje autore u posljednje vrijeme čitaš. imaš li preporuku nekog mladog pisca u kojega vjeruješ?
U posljednje vrijeme na žalost manje čitam, jer mi vlastiti projekti, plus moja putovanja koja uz pisanje čine moj život, remete onaj mir koji mi je potreban za susret s novom knjigom. Nastojim zato čitati barem neke meni drage ljude koji su ujedno i pisci (Ksenija Kušec, Davor Mandić, Staša Aras, Siniša Kekez, ima ih još…), a često se vraćam i klasicima.
Baricco je uvijek uz mene, Marquez također, pa Olga Tokarczuk, Rosa Montero, volim španjolsku književnost.
Mogla bih izdvojiti barem desetak mladih pisaca, ili budućih pisaca, koje sam upoznala u mojoj radionici, u koje vjerujem i koji već pišu svoje prve zbirke priča ili pjesama.
Sandra Polić Živković iz Rijeke, Elvira Slišurić iz Nove Gradiške, Vladimir Papić iz Pule samo su neki od njih koji već i objavljuju, a divno je (za mene) to što se nakon tri i pol godine od pokretanja radionice „KAKO POČETI“ gotovo u svakom kraju Hrvatske razvija neki mladi budući pisac koji je počeo pisati u mojoj radionici.
Sviđa li ti se koncept festivala, imaš li neke ideje za nas book-freaks koje bi se mogle uklopiti u sljedeće izdanje festivala?
Naravno da mi se sviđa – pozitivno je, originalno i kreativno, i u konačnici vodi k jednom plemenitom cilju. Čestitam idejnim tvorcima i organizatorima, nadam se da ćete se preseliti i u druge naše gradove, pa i manja mjesta koja vape za novom, dobrom energijom.
A book-freaks?
„Ne vjerujte nikome tko kaže da nisu važne priče, nego je važna samo istina. Kani vas zeznuti!“
Ovdje citiram jednog od najboljih, a zapravo vam želim reći – ostanite takvi kakvi jeste!
Ideje će naći vas, jer vi ste plodno tlo za svaku dobru priču. Nadam se da ću biti dio vašeg Kvarta i dogodine.
Vezane vijesti
-
Sedma godina djelovanja Kino Zone otvara se u srijedu 15. siječnja dugo iščekivanom gotičkom horor dramom Roberta Eggersa -"Nosferatu"!
-
Nakon što su vatrogasci ugasili požar u stanu 46-godišnje vlasnice, na mjestu događaja je proveden očevid kojim je utvrđeno kako je požar izbio na balkonu stana uslijed kvara na električnom uređaju
-
Republika Hrvatska je na današnji dan prije 33 godine, 15. siječnja 1992. postala međunarodno priznata država, a istoga datuma, 15. siječnja, ali 1998. završena je i mirna reintegracija kojom je u ustavno-pravni poredak Hrvatske vraćeno dotad okupirano hrvatsko Podunavlje.
-
Iz zadarske Elektre stiže obavijest o privremenom prekidu u opskrbi električnom energijom zbog radova prema sljedećem rasporedu
Izdvojeno
-
U četvrtak opet sunčanije i većinom manje hladno, premda u unutrašnjosti uz mraz, mjestimičnu maglu, na Jadranu lokalno jaku buru s olujnim udarima
-
U petak 10. siječnja 2025. godine u Svečanoj dvorani Sveučilišta u Zadru Adriana Branka Pojatina, je javno obranila doktorski rad pod naslovom Umreženost identitetskih i turističkih prostora na primjeru štovanja Gospe od Sniga u Kukljici
-
Na Pagu je upravo počela sezona janjenja. No, za teške poslove stočara - sve je manje zainteresiranih.
-
PD Paklenica poziva sve zainteresirane na predstavljanje monografije i prigodnu izložbu “PD Paklenica – 125 godina planinarstva na zadarskom području” koje će se održati u četvrtak, 16. siječnja,u 18 h u atriju Providurove palače.
Reci što misliš!