Ostalo / Intervjui

"kvartartzadar2017

Branka Lukić i Simon Puja: Voštarnica je puno više od samog prostora!

Branka Lukić i Simon Puja: Voštarnica je puno više od samog  prostora!

Simpatičan i zanimljiv vizualni identitet zadarskog urbanog festivala KvartArt nastao je u kreativnom timu Branke Lukić i Simona Puje, koji se kriju iza imena "Illeconcept" - danas vam predstavljamo mlade zadarske dizajnere koji rade odlične stvari!

Kako ste se uključili u projekt KvartArt?

“Model Desing Districta bi mogao doći u Zadar” - ova rečenica je bila prva ali i ključna koju je organizacijski tim uputio prilikom poziva na sudjelovanje na projektu. Već pri prvom susretu s prostorom kvarta imali smo viziju vizualnog identiteta i shvatili da smo zainteresirani postati dio tima.

Možete li nam ukratko predstaviti Illeconcept - tko čini ekipu i gdje ste se stacionirali? Tko su vaši klijenti?

Illeconcept tim se već gotovo 4 godine bavi osmišljavanjem vizualnih identiteta te savjetovanjem za uređenje stambenih i poslovnih prostora. Tim čine Branka Lukić i Simon Puja koji se kriju iza pseudonima Illeconcept predstavljajući ga tržištu kao kreativnu agenciju specijaliziranu za brendiranje.

Nas zanima širok kontekst dizajna, budući da smo kao grafički inženjer i komunikolog vrlo kompatibilna kombinacija. Zajedničkim snagama dobivamo širinu u pristupu, metodologiji i izvedbi kojoj oboje težimo i mislimo da je važna na području dizajna.

Stacionirani smo na dvije lokacije, a to su Zadar i Pula, no klijenti nam se nalaze po cijeloj Hrvatskoj i van granica RH.


Na što ste se fokusirali u dizajnu za jednu ovako specifičnu  manifestaciju - kako teče proces stvaranja od prve ideje (skice) do realizacije?

Fokusirali smo se prvenstveno na sam kvart, njegov položaj, te na stanovništvo i posjetitelje. Važno je bilo probuditi kvartovski ponos i osjećaj pripadnosti. Na predmet smo gledali kao na projekt koji može biti prepoznat kao primjer uspješne prakse. Voštarnica je puno više od samog  prostora, i tek se sada vidi kultura življenja kvarta.

Proces stvaranja od prve skice do realizacije može i ne mora biti kompliciran, jednostavno kada pročitamo brief i/ili vidimo prostor pogledamo stvari iz svog kuta i bacamo se na posao.

Kakav je Zadar po pitanju sfere dizajna - ima li ''posla'', ima li potencijala?

Na zadarskoj je sceni danas kao i u ostatku Hrvatske i svijetu  konkurencija velika. Na tržištu svakodnevno nailazimo na prekrasan  dizajn, no s vremenom smo shvatili da sve što je lijepo ne prenosi nužno  poruku koju bi trebalo. Zapravo smo došli do zaključka da smo sami  kreatori trendova i sami stvaramo potrebu za našim uslugama svakim novim  pomakom koji integriramo u postupak svoga rada. Gdje god se nalazili osjetiti ćete potencijal mjesta ili grada koji valja iskoristiti u  pravom smjeru. Smatramo da vizuali i koncepti koji su svjesni svojeg  okruženja postaju pamtljivi, što je bit kreiranja gdje god se nalazili.

Što je za vas danas najveći izazov?

Nama je zapravo najveći izazov pridobivanje specifičnih klijenata. Taktika pridobivanja takvog klijenta je u tom trenutku upravo integrirana u vama, jer vi imate tu slobodu procijeniti situaciju te vidjeti što vam je činiti, stoga je upravo to dio u kojem ste ovisni 
isključivo o sebi i svom instinktu. Smatramo da je platforma za dugoročan rad zasigurno razvoj novih ciljeva  koji će se prirodno nadovezati na postojeće.


Ništa bez društvenih mreža - koliko su vam neophodne u poslu?

Društvene mreže su posljednjih godina sigurno jedan od najpopularnijih  vidova komunikacije i druženja među ljudima širom svijeta. Odavno su  postale neophodne za obavljanje bilo kojeg posla, samo je pitanje koliko  ste spremni uskočiti u vrtlog i pratiti njihovu zahtjevnu dinamiku. 

Društvene mreže nam pružaju vidljivost, ne samo u Hrvatskoj već i u  cijelom svijetu, zahvaljujući društvenim mrežama eksponirani smo na globalnom nivou čime smo si približili tržište.

Nama su društvene mreže i više nego potrebne iz razloga što putem njih pratimo ciljanu skupinu i targetiramo sebi tržište, isto kao što nam  društvene mreže služe kao kratak portfelj i uvod u naš rad kojim se predstavljamo svim “followerima”.

Kako vas se dojmio festival, da li je ispunio vaša očekivanja i 
smatrate li da bi u budućnosti mogao postati jedna platforma za još 
bogatija događanja i oaza za kreativce?


Iz iskustva znamo koliko je energije i truda potrebno za pokretanje i održavanje vlastitih autorskih projekata, ali ponekad ni to nije dovoljno.

Ako bi se prostori barem privremeno popunili kulturnim i kreativnim sadržajima, pogotovo namijenjenima lokalnom stanovništvu dobili bi niz novih vrijednosti.

Iako nas veseli uspjeh KvartArt-a, moramo priznati da je prvi vizual bio izazov zbog zahtjevnog koncepta.

Na posljetku je važna pozitivna atmosfera i reakcija ljudi, smatramo da  bi KvartArt u budućnosti mogao postati platforma za još bogatija događanja i oaza za kreativce.

 


Reci što misliš!