Arheologija
Smiljan Glušćević: Podmorska arheološka nalazišta moramo zaštititi i u pojasu ZERP-a
Vjeruje se, navodi dr. Glušćević da u Jadran godišnje legalno i ilegalno zaroni oko 150.000, ronilaca, i to samo ako se zaroni jednom na dan
Prijepor Hrvatske s državama članicama EU oko prava na proglašenja Zaštićenog ekološko ribolovnog pojasa sa zabrinutošću prate i arheolozi upozoravajući javnost da su u našem moru još brojni neutvrđeni arheološki lokaliteti koji se trebaju utvrditi i zaštiti.
Konvencijom o pravu mora određen je i uređen epikontinentalni pojas u kojem obalna država ima isključivo pravo korištenja živih i neživih resursa morskog dna. A u podmorju osim rudnih bogatstava rakova, riba i školjki nalazišta su s kojih podmorski arheolozi mukotrpno slažu kockice u mozaik hrvatskog kulturnog nasljeđa, koje se značajnije ne percipira među ostalim kulturama zemalja Mediterana Italije, Grčke, Španjolske Francuske i Malte od čega one tijekom čitave godine ubiru visoke prihode u kulturnom turizmu.
Hrvatska treba bolje zaštiti svoja podmorska arheološka nalazišta od ilegalne eksploatacije i devastacije ne samo u plićim dijelovima dostupnim roniocima nego i u dubokom moru na prostoru ZERP-a, upozorava jedan od najpoznatijih hrvatskih podmorskih arheologa dr. sc. Smiljan Glušćević iz Arheološkog muzeja u Zadru, da već dugo Hrvatska ima problem ne samo pljačke nego i ilegalnog iznošenja kulturnih dobara iz države.
- U antičko doba na Jadranu odvijao se živ međunarodni pomorski
promet, plovilo se od grada do grada, uglavnom uzduž obale, trgovalo i odlazilo u ratne pohode. Transjadranska komunikacija između talijanske i hrvatske obale bila je odlično razvijena, brodovi su bili bez suvremenih navigacijskih uređaja i pogona,pa se događalo puno više brodoloma nego danas.
U području ZERP-a mnogo
neistraženih lokaliteta
U svijetu se danas rade arheološka istraživanja na velikim dubinama mora, objašnjava dr. Glušćević primjer kada se u blizini otoka Malte, istraživalo i na 800 metara dubine u malim ronilicama bez posade, batiskafima. Utvrđeno nalazište je dokumentirano i dio je malteškog kulturnog nasljeđa. U jadranskom podmorju i na području ZERP-a mnogo je neistraženih arheoloških lokaliteta, koje treba utvrditi što je važno za znanost i kulturno povijesno nasljeđe Hrvatske kao turističke i pomorske zemlje važna je preporuka struke.
Ostaci antičkih brodova i tereta kojeg su nosili danas su atraktivna arheološka nalazišta, nažalost izložena bezobzirnoj devastaciji,u priobalju i na otvorenom moru. Zbog nemogućnosti zaštite nalazišta još 60 - ih godina prošlog stoljeća stvoreni su lanci za preprodaju skupocjenih antičkih amfora strancima. U njemačkim novinama javno se oglašavala prodaja jadranskih amfora.
Vjeruje se, navodi dr. Glušćević da u Jadran godišnje legalno i ilegalno zaroni oko 150.000, ronilaca, i to samo ako se zaroni jednom na dan. Struka kaže da je ta brojka u stvarnosti vjerojatno i veća, što znači da se u Jadranu godišnje napravi najmanje 1,5 milijun zarona.
Arheolozi ali i druga javnost kojoj je stalo do očuvanja prirodnog i naslijeđenog bogatstva Jadranskog mora smatraju da je u svrhu zaštite našeg podmorja nužna daleko veća pomoć pomorske policije koja razumljivo treba biti i mnogo bolje opremljena i ekipirana, lučkih kapetanija, te ciljano davanja koncesija ronilačkim centrima, uz mnogo jaču inspekcijsku službu ali i povećanje institucije kazne.
- S vanjske strane Dugog otoka npr. u Zadarskom ili u Dubrovačkom akvatoriju, s dubina od 70 do 120 metara ribari u svojim mrežama znaju izvući amfore, s nekog od neutvrđenih podmorskih lokaliteta. Akademik Mate Suić je još prije 40-ak godina napisao članak o razvijenoj komunikaciji u prapovijesti između talijanske i hrvatske obale, potvrđujući to s puno sličnih topnima na jednoj i drugoj obali. Istraživanje na Diomedovu otoku- Palagruži daleko na otvorenom moru,iznjedrilo je vrijedan lokalitet s ulomcima impresso keramike, za koju se procjenjuje da je izrađena 6 do 7 tisuća godina prije Krista što potvrđuje prekojadransku trgovinu u dubokoj prapovijesti, navodi dr. sc. Smiljan Glušćević.
Vezane vijesti
-
U petak, 13. prosinca, na dan Sv. Luce, u Koncertnoj dvorani braće Berse s početkom u 19 sati, adventsko pripovijedanje - "Ferali u noći- priče koje nose svjetlo".
-
Projekcija će se održati u Kino Zoni u Polivalentnoj dvorani Providurove palače u petak 13. prosinca s početkom od 20h.
-
S utorka na srijedu, 10./11. prosinca u Sv. Filip i Jakovu nepoznati počinitelj je provalio u građevinski kontejner odakle je otuđio više komada raznog električnog i drugog alata, u vlasništvu dva trgovačka društva. Ukupna materijalna šteta je nekoliko tisuća eura.
-
Pročelnik Službe za kirurgiju Opće bolnice Zadar, izv.prof.dr.sc.Ivan Bačić, dr.med., boravio je proteklog tjedna u Rijeci. Ondje je, zajedno s torakalnim kirurzima iz KBC-a Rijeka, izvodio operacije u prsnom košu minimalno invazivnom tehnikom.
Izdvojeno
-
Košarkaši Zadra u susretu su 12. kola regionalne ABA lige kao domaćini rutinski svladali Borac iz Čačka sa 89-67 (21-14, 18-12, 26-18, 24-23).
-
U 12. kolu regionalne AdmiralBet ABA lige košarkaši Zadra večeras su u Krešinom domu pred oko tisuću i pol najvjernijih navijača stigli do pete pobjede. Uvjerljivo su svladali momčad Borca iz Čačka rezultatom 89-67 (21-14, 18-12, 26-18, 24-23).
-
Povodom obilježavanja Međunarodnog dana planina, a u sklopu manifestacije „Niti života“ sinoć je u Kneževoj palači svečano otvorena izložba "Velebit" renomiranog hrvatskog akademskog slikara Josipa Zankija.
-
Shizofrenija je mentalna bolest od koje obolijeva jedan posto populacije, muškarci najčešće u adolescentskoj dobi, a žene između 23. i 30. godine te je važno na vrijeme prepoznati simptome i započeti terapiju, istaknuto je u srijedu na konferenciji "Shizofrenija 360" u Zagrebu.
Reci što misliš!