Ostalo / Intervjui

Razgovor o koncertnoj sezoni u Zadru

Dina Bušić: Kvalitetnim programom privući ćemo mladu publiku

Dina Bušić: Kvalitetnim programom privući ćemo mladu publiku

Kako okarakterizirati koncerte u novoj sezoni? Dina kaže kako je o programu razmišljala na način da bude prihvatljiv onima koji o glazbi ne znaju mnogo, ali i glazbenim znalcima

Glazbene Večeri u Sv. Donatu lijepa su uspomena na ljeto bogato događanjima na području klasične glazbe i to na nekim od najatraktivnijih lokacija u Zadru. Nakon kratke stanke u listopadu započinje Koncertna sezona HNK Zadar koja nam ove godine u pretplati donosi osam koncerata, dok izvan pretplate nudi koncerte Zadarskog komornog orkestra, novi ciklus Bersa, ciklus Zadarski glazbenici i dva jazz koncerta. Ljubitelje klasične glazbe, kao i one koji će to tek postati, očekuje bogat program.

O koncertima koji će nas grijati u narednim mjesecima porazgovarali smo s Dinom Bušić, koja je 1. rujna službeno preuzela koncertno vodstvo, u sklopu produkcije Hrvatskog narodnog kazališta Zadar.

San o koncertnom životu

Od osnovnoškolskog, te srednjoškolskog obrazovanja u Glazbenoj školi Blagoje Bersa, preko odsjeka za muzikologiju Muzičke akademije u Zagrebu, do magistarskog studija na kojemu sada radi, Dina Bušić Zadranka je koja je život posvetila glazbi. Na Glazbenim večerima u Sv. Donatu surađuje od 2003. godine, pišući najprije autorske tekstove, a potom preuzima uredničke i marketinške poslove te odnose s javnošću.

'Bivši ravnatelj Tomislav Fačini i sadašnji, Jurica Šoša, te Vijeće Glazbenih večeri u Sv. Donatu potpomognuti logistikom koje im pruža Hrvatsko narodno kazalište Zadar na čelu s ravnateljem Renatom Švorinićem, uskladili su Večeri s vremenom u kojima se odvijaju. To je bio velik posao', kaže nam Dina, koja po prvi puta u Zadru ima veliku čast i odgovornost, jer joj je povjerena zadaća biranja koncerata. To je njezin san još od srednje škole - voditi koncertni život u svom gradu.

Kako okarakterizirati koncerte u novoj sezoni? Dina kaže kako je o programu razmišljala na način da bude prihvatljiv onima koji o glazbi ne znaju mnogo, ali i glazbenim znalcima.

Kvaliteta za sve generacije

'U Zadar u koncertnoj sezoni 2011./2012.dolaze izuzetni, priznati i renomirani umjetnici. No za dobar koncert to nije dovoljno. Naime, potrebno je koncipirati i uobličiti zanimljiv program, a zatim ga i dobro predstaviti potencijalnoj publici. U ovom slučaju koncerte će moći neopterećeno pratiti srednjoškolci i studenti, ali i odrasla, zahtjevnija publika. Mladi danas često o klasici razmišljaju kao o glazbenoj umjetnosti koju treba prakticirati da bi je se razumjelo, pa imaju nepotrebnu barijeru i jako im se teško uputiti na ovakve koncertne događaje. No to je nepotrebna predrasuda, jer je posjećivanje koncerata zapravo uobičajeni sastavni dio općeg obrazovanja svakog pojedinca. U Zadru će mi pri tome pomoći i moji bivši kolege, profesori glazbene kulture u školama koji su s radošću prihvatili ulogu animatora u svojim razredima.Iako je glazba je apstraktnija od dramskih programa smatram da je mogu razumjeti svi. Potrebno je samo malo otvoriti srce, ali i informirati se uz priložene programe i tekstove koji će publiku čekati na svakom koncertu.'

Kako bi zainteresirala mlade, ne samo učenike Glazbene škole, Dina ovih dana radi na što boljem informiranju publike. Cijene su za učenike, studente, umirovljenike i stare pretplatnike i više nego povoljne, pa tako za 200 kuna možete pogledati svih 8 koncerata u pretplati, s tim da je preostalih 8 - 'Ciklus Bersa' i 'Zadarski glazbenici' potpuno besplatno.

Gotovo svi koncerti održavaju se u Svečanoj dvorani Sveučilišta u Zadru. Zadar još uvijek sanja svoju koncertnu dvoranu, pa je ova na neki način - rezerva i, ako govorimo o akustici nije idealno rješenje ali za sad je najbolje moguće, otkriva nam Dina.

'Stalna publika voli Svečanu dvoranu, no istina je da je novu publiku na tu lokaciju teško primamiti. Onima koji još nistu tamo bili treba otkriti da se na prvom katu našeg Sveučilišta krije prekrasna, ugodna dvorana s kvalitetnim glasovirom i prekrasnim pogledom. Studenti zadarskog Sveučilišta također su jedna od ciljnih skupna koncertne sezone i bilo bi divno kada bi se nakon predavanja malo duže zadržali u zgradi i poslušali kakve im to glazbene delicije nudi HNK Zadar. U tom smo smislu marketing HNK izradio je i studentsku pretplatu koja nudi tri koncerta i tri predstave, tematski prilagođene upravo tom uzrastu. Smisao naših programa je i edukativne naravi i dugoročni je cilj da se odgoji publika koja će biti redovni posjetitelj koncerata i predstava. S obzirom da smo sveučilišni grad, studenti su skupina kojoj se otvoreno obraćamo i sa zadovoljstvom nudimo pogodnosti na razini pristupačnih cijena i odabranog repertoara.'

Svaki koncert poseban je na svoj način. Uz zadarske snage, ove sezone dolaze nam brojni izvođači iz Hrvatske i svijeta.

Ekperimenti i svjež repertoar

'Sezonu otvaramo s koncertom kojeg sam nazvala 'Viva Giutarra', a dolazi nam Zagrebački gitaristički kvartet. Radi se o izvrsnom ansamblu s pitkim repertoarom sastavljenim  jednim dijelom i od španjolskih i hrvatskih skladatelja. Matija Dedić svoj je album posvetio prvoj hrvatskoj skladateljici Dori Pejačević. Stoga će u studenom biti zanimljivo vidjeti kako on, kao izuzetno talentiran pijanist, gleda na jedan klasični, kasnoromantički jezik naše skladateljice kroz prizmu jazza. U prosincu slijedi hommage Ástoru Piazzolli. Njegov je glazbeni opus naprosto prekrasan, iznimno slušljiv, a skladateljske tehnike direktno su vezane uz najkompliciranije polifone tehnike poput onih koje je koristio Johann Sebastian Bach. Koncert stoga nosi naziv Kad je Piazzola sreo Bacha u izvedbi slovenskog ansambla Clavimerata.

Slovenski "Stop!"

U Novoj godini ugostit ćemo ansambl Zagrebačke filharmonije Acoustic Project koji dolaze već treću godinu za redom. To su klasičari koji vole ekperimentirati i svako svoje putovanje u nepoznato koncipiraju kao zaseban projekt. I napokon, u Zadar u veljači dolaze udaraljkaši. Takvi ansambli u Zadru rijetko gostuju, a riječ je o uistinu zanimljivoj skupini instrumenata. Udaraljkaši su općenito otvoreni prema istraživanju zvuka, a oko sebe svojom svirkom uistinu šire izuzetnu energiju i dobre vibracije. Stoga smo se odlučili za Slovenski tokalni projekt 'Stop'  - jedan od najuglednijih udaraljkaških ansambala u Sloveniji.'

Na proljeće slijedi Jalta, Jalta Alfija Kabilja u velikoj dvorani HNK Zadar. 'Vjerujem da će se za komornu verziju poznatog mjuzikla u izvedbi obitelji Surian tražiti karta više. Suriani su priznati glazbenici, osobito otac Giorgio, i nadam se da će Zadrani to prepoznati. Da smo željni opere, mjuzikla i sličnih žanrova najbolje je pokazao Rigoletto.

U travnju nam sviraju mladi glazbenici, Marco Graziani, inače u posljednje vrijeme prvi violinist Zadarskog komornog orkestra, pijanist Krešimir Starčević, njegov kolega s Akademije i klarinetist Mihael Paar. Donose nam intrigantan repertoar kojeg u Zadru nemamo priliku često slušati, a sastavljen je od djela skladatelja 20. stoljeća.

Na samome kraju, gosti Koncertne sezone HNK Zadar su dva najnagrađivanija hrvatska orguljaša - Pavao Mašić i Ante Knešaurek, profesori na Muzičkoj akademiji u Zagrebu i Crkvenom institutu, iznimno vješti na području notno fiksiranog repertoara ali i improvizacije. Zaista bi bila šteta u Koncertnoj sezoni ne  iskoristiti veličanstvene orgulje u Zadru osobito kroz njihov program nazvan '100 % Bach!'

Zadarske snage

U koncertnoj sezoni poseban ciklus naziva se Bersa. 'Naša Glazbena škola puna je profesora koji trebaju pokazati sve ono što rade s učenicima, ali i svoj rad i talent. U naš program uveli smo 4 takva koncerta. Bivši učenici buduće kolege koncert je koji će okupiti sve studente Muzičke akademije koji su pohađali Glazbenu školu Blagoje Bersa. Jedan koncert predstavit će orkestre škole, koji su u pravom procvatu - gitarski, gudački i puhački. Održat će se i Plesna čestitka, uoči božićnih blagdana, a za Dan Grada Zadra tradicionalni koncert pripremaju profesori Glazbene škole, za dar svome gradu'.

Unutar ciklusa Zadarski glazbenici prvi koncert održat će Ana Lakić, flautistica, te Josipa Vujčić na klaviru. Zatim slijedi pijanistički koncert  koojeg nam pripremaju Martina Stipčević-Petani i Petra Škara. Iz Zagreba stiže Zadranka Lucija Brandić, prva violistica Zagrebačke filharmonije uz pratnju Gordane Zubović na klaviru. Posljednji koncert ovog ciklusa održat će Ivanica Vunić, zadarska mezzosopranistica zaposlena pri HNK Ivana pl. Zajca u  Rijeci, s gostima - sopranisticom Angelom Nuić i pijanistom Filipom Fakom.

'Ono što je važno jest da ljudi dođu na koncerte i pruže šansu koncertnoj inicijativi. Mi ćemo im ponuditi osigurati izvrsne umjetnike i dopadljivi repertoar, jer klasična glazba je žanr koji može biti blizak svima', zaključuje Dina Bušić.

Sve ostale informacije i programski plakat možete pronaći na http://www.hnk-zadar.hr/


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.