Mladi udaraljkaš Filip Merčep u Zadru
Sarma, Paprikash, Musaki i Barbecue na Filipov način!
Ovaj koncert posvećen udaraljkama i bogatstvu njihove raznolikosti zaista je bio nešto posve novo i impresivno za doživjeti!
U ponedjeljak 25. veljače u Velikoj dvorani HNK Zadar s početkom u 20 sati zadarska je publika, kao i prošle godine, imala priliku uživati u udaraljkaškom koncertu.
Nakon prošlogodišnje slovenske udaraljkaške atrakcije, ansambla STOP, ove je godine glavni protagonist koncerta bio jedan od najpoznatijih mladih hrvatskih glazbenika i udaraljkaša - 21-godišnji Filip Merčep! Na zadarskom koncertu Filipa Merčepa pratio je samoborski udaraljkaški ansambl SUDAR kojeg čine Josip Blašković, Luka Pešutić, Nikolas Sinković i umjetnički voditelj Goran Gorše.
Ovaj koncert posvećen udaraljkama i bogatstvu njihove raznolikosti zaista je bio nešto posve novo i impresivno za doživjeti, pogotovo kada je riječ o tako mladom, a tako talentiranom glazbeniku. Virtuozna i temperamentna udaraljkaška glazba Filipa Merčepa i ansambla sudar ostavila nas je bez dahaeZd: Filipe, rođen si u obitelji glazbenika. Glazba kao da je bila već unaprijed određena da ti obilježi životnu karijeru... No, zašto baš udaraljke? Zaista je, u današnje vrijeme, rijetkost vidjeti nekog tako mladog na instrumentu kao što su udaraljke...
Filip Merčep: Pa, kao dijete sam bio vrlo hiperaktivan, volio sam lupati po svemu, i po bratu i roditeljima... što im se nije baš svidjelo (hehe). Stoga su odlučili da bi bilo bolje, kada već volim lupati, da to radije bude po nekom instrumentu i tako spojim ugodno s korisnim.
Prvo sam upisao klavir kada sam imao 8 godina, tako negdje u 2, 3 razredu osnovne škole. Klavir je zapravo nužan za uvod u sviranje na udaraljkama jer klavijatura se koristi i na marimbi i vibrafonu i djetetu je, nakon što svlada klavir, puno lakše nastaviti svirati u smjeru udaraljki nego da je odmah krenuo svirati na njima. Tako da je ovo bilo za mene bilo puno praktičnije.
eZd: Gledajući te kako sviraš tj. udaraš po marimbi, čini se doista jednostavno, no zasigurno nije...
Filip Merčep: A čujte, kao i za svaki instrument tako je i za ovaj potrebna jako duga priprema, puno vježbanja i neprospavanih noći zbog koncerata koji slijede. Možda se ne čini tako, ali biti glazbenik je vrlo stresan posao. Također, bilo je i puno izlazaka koje sam propustio kako bih mogao vježbati, ali to se na kraju isplatilo i drago mi je zbog toga.
eZd: Hoćeš li to nadoknaditi to?
Filip Merčep: Ma mi to nadoknađujemo cijelo vrijeme. U Zadru smo evo drugi dan s obzirom da smo došli dan prije koncerta kako bismo istovarili instrumente. I cijelo vrijeme se dobro provodimo. S jedne strane ovo je dosta stresan način života, ali s druge je vrlo zabavno, mlada smo ekipa i nikada nam nije dosadno.
eZd: Koliko dnevno vježbaš, u prosjeku?
Filip Merčep: Ovisi o situaciji. Ako je neki koncert pogotovo većeg značenja, onda se i sati vježbanja produže. Također, ovisi i o kompozicijama koje radim, koliko su one zahtjevne. Ali trudim se ne ići ispod 4 sata vježbe dnevno jer mislim da je to minimalno potrebno kako bi se održao jedan level koji sam dosegnuo. Ako se ne vježba, vrlo brzo se može pasti u tom smislu, na level niže, a onda tek treba vremena da se sve ponovno nadoknadi.
eZd: Nakon Monike Leskovar jedini si hrvatski glazbenik koji je ušao u finale eurovizijskog natjecanja mladih glazbenika svirajući pri tom pred 45000 slušatelja ispred bečkog Rathausa, dobitnik si niza prvih državnih i međunarodnih nagrada. Ono što je zasigurno najveća čast je da si i najmlađi dobitnik diskografske nagrade Porin! Što ti ta nagrada znači?
Filip Merčep: To mi je jedna apsolutna najveća moguća motivacija u daljnjim uspjesima i radu jer me cijelo vrijeme gura dalje, svakim svojim nastupom trudim se opravdati tu nagradu i titulu. Ne želim biti taj koji će se nakon 20 godina "probuditi" s velikim trbuhom i neispunjenim snovima i karijerom gledajući stare slike kada sam bio mlad i uspješan. Tako da se svim snagama trudim stalno održavati svoje stečene vještine, i naravno, svakim danom sve više napredovati.
eZd: što je zadarska publika imala priliku slušati na koncertu PerKuSon?
Filip Merčep: Koncert sam koncipirao kao dvostruki koncert. U prvom dijelu sam nastupio solo, u kojem sam izveo kompozicije za marimbu i udaraljke eminentnih marimbista i skladatelja. A u drugom dijelu koncerta mi se pridružio ansambl SUDAR i zajedno smo svirali kompozicije Mateja Meštrovića.
eZd: Imaju dosta čudne nazive kompozicije drugog dijela koncerta, koliko smo uspjeli uočiti? Filip Merčep: Da, kompozitor je svojim skladbama dao malo neobične nazive - nazive raznih jela. Npr. prva kompozicije se zove Sarma, sarma, sljedeća Paprikash, zatim Musaki koji ima jedan grčki štih i posljednja je Barbecue
eZd: Suradnja s Matejom Meštrovićem i ansamblom SUDAR je prva u nizu ili ih je već bilo prije?
Filip Merčep: Ovo je naša prva suradnja do sada, zapravo je riječ o praizvedbi njegovih kompozicija. Mi smo zapravo započeli sa suradnjom prije nepunih 4, 5 mjeseci. Kompozicije sam „ufurao" u pisanje za ovakav ansambl i odmah je počelo daljnje stvaranje, evo već možemo nabrojati oko 10 autorskih. Velika nam je čast što možemo svirati s Matejom, odnosno svirati njegove kompozicije.
eZd: Zašto naziv PerKuSon? Ima li neko posebno značenje?
Filip Merčep: Iskreno, ne znam (hehe). Zapravo zgodan je naziv i marketinški i za koncert. Jer, svaki koncert ima neki naziv koji povezuje umjetnika i samu srž koncerta. PerKuSon bi ja preveo kao percussion = udaraljke i Son= dijete, pošto sam još uvijek mladi umjetnik koji će tek za nekoliko godina postati ozbiljan kandidat na europskoj i međunarodnoj sceni.
eZd: Možeš nam reći neka od važnijih natjecanja za koje se pripremaš ove godine?
Filip Merčep: Ove godine se pripremam za natjecanje u Belgiji, za svjetsko marimbističko natjecanje. Pripremam se s profesorom Igorom Lešnikom čiji sam student tako da smo svu koncentraciju uložili u to. Sve smo bliže tom našem cilju, još nam nedostaje par kompozicija da dovršimo cijeli repertoar koji je zadan za to natjecanje. Ono će se odviti u srpnju tako da imamo još dosta vremena...
A u međuvremenu će također biti dosta koncerta na kojima ću, mi to kažemo, prosviravati taj program. Ovo u Zadru je bio jedan od njih. Naime, sve stvari koje sam svirao predodređene su i za to natjecanje. Tako da, i meni je to korisno, a vjerujem da je i publika uživala jer kompozicije su zaista fenomenalne. Ovo mi je bio prvi solo nastup u Zadru, inače već sam gostovao ovdje sa Ciklusom Sfumato zbora HRT.
Vezane vijesti
-
Predavanje "Utjecaj stresa na imunitet, hormone i opće zdravlje", koje će održati mag.pharm. Frane Herende održat će se u petak, 17. siječnja 2025. godine s početkom u 18 sati u Multimedijalnoj dvorani Kneževe palače.
-
Iz zadarske Elektre stiže obavijest o privremenom prekidu u opskrbi električnom energijom zbog radova prema sljedećem rasporedu
-
PD Paklenica poziva sve zainteresirane na predstavljanje monografije i prigodnu izložbu “PD Paklenica – 125 godina planinarstva na zadarskom području” koje će se održati u četvrtak, 16. siječnja,u 18 h u atriju Providurove palače.
-
Blagdan sv. Stošije ujedno je i imendan poglavarice samostana, Časne Majke Anastazije Čizmin te je ovo prigoda da se uz čestitke, porazgovara i o različitim temama od obostranog zanimanja.
Izdvojeno
-
Raspored nestanka električne energije za petak, 17. siječnja 2025.
-
Triler "Konklava" i mjuzikl Francuza Jacquesa Audiarda "Emilia Perez" prednjače po nominacijama za Baftu, britansku filmsku nagradu čija će se dodjela održati 16. veljače u Londonu.
-
Engleski prijevod romana "Sinovi, kćeri" Ivane Bodrožić jedan je od romana u konkurenciji za prestižnu književnu nagradu Dublin Literary Award 2025 (bivša IMPAC Award), izvijestila je agencija Corto Literary.
-
Korisnici u cijeloj Hrvatskoj imaju teškoće zbog problema sa sustavom za registraciju vozila i tehničke preglede.
Dodavanje novih komentara je onemogućeno.