Ostalo / Intervjui

Razgovor s povodom

Tatijana Petrić: Nacionalnoj i sveučilišnoj knjižnici osigurat ću dodatan uzlet

Tatijana Petrić: Nacionalnoj i sveučilišnoj knjižnici osigurat ću dodatan uzlet

Razgovarali smo s dr.sc. Tatijanom Petrić, Zadrankom koja je odnedavno na čelu jedne od najznačajnijih kulturnih ustanova u Hrvatskoj!

Nakon Tihomila Maštrovića, ponovo Zadrani na čelnoj poziciji jedne od najznačajnijih kulturnih ustanova u Hrvatskoj. Tatijana Petrić odnedavno je postala v.d. ravnatelja Nacionalne i sveučilišne knjižnice (NSK) u Zagrebu.

Poznata i po svom političkom angažmanu u redovima SDP-a, diplomirana knjižničarka, predsjednica Socijaldemokratskog foruma žena SDP-a Zadar, zamjenila je dosadašnju vršiteljica dužnosti glavnog ravnatelja Nacionalne i sveučilišne knjižnice u Zagrebu Dunju Seiter-Šverko, koja je s te dužnosti, prema odluci Vlade RH, razriješena s danom 31. kolovoza 2015.

Bio je to povod za razgovor s danas doktoricom informacijskih znanosti, Tatijanom Petrić. Zanimalo nas je kako je doživjela uspjeh na javnom natječaju za ovu poziciju, kako promatra svoje uspone i padove, položaj žena na vodećim pozicijama i što planira u daljnjem radu na čelu NSK.

- Nasljednica ste Dunje Seiter Šverko. Što vas je motiviralo da se prijavite na natječaj za  v.d. glavne ravnateljice Nacionalne i sveučilišne knjižnice?

Ovo je bio ponovljen natječaj za glavnog ravnatelja/icu Nacionalne i sveučilišne knjižnice. Prepoznata sam kao stručnjak i to je početak priče. No, na donošenje konačne odluke utjecala je ljubav prema knjižničarstvu, energija, entuzijazam kao i organizacijske sposobnosti koje posjedujem, i dugogodišnje radno iskustvo u različitim knjižnicama. Sve te vrline trebale bi osigurati dodatne poticaje koji bi NSK treba dati dodatni uzlet.

- Za centralnu kulturnu ustanovu kao što je NSK uvijek su dobrodošle inicijative i noviteti. Imate li već nešto u planu? 

Naravno da imam, s obzirom da je uz natječajnu dokumentaciju bilo potrebno dostaviti program rada i razvoja NSK.

U okviru Zakona o knjižnicama i akata Knjižnice, a vodeći računa o dvojnoj, nacionalnoj i sveučilišnoj ulozi NSK, trebalo bi aktivirati npr. redovito objavljivanje nacionalnih bibliografija i potpunu računalnu obradu cjelokupnog fonda NSK. To možemo nazvati i tradicionalnim ciljevima koji nisu dovoljno istaknuti.

Moja inicijativa ići će u pravcu suradnje sa Sveučilištem u Zagrebu i ostalim sveučilištima u Hrvatskoj te sustavom visokoškolskih knjižnica, jer Knjižnica treba postati dio europske obrazovne i znanstvene infrastrukture koja će osiguravati podršku nesmetanoj razmjeni znanja, studenata i stručnjaka, ili da najavimo uspostavu Hrvatske digitalne knjižnice!

Moja inicijativa će biti važna, no timski rad djelatnika NSK također je od izuzetne važnosti, to je neprocjenjiv kapital Knjižnice o kojem treba voditi računa.

- Jedna od gorućih tema koje se često i medijski eksploatiraju jest sudbina knjižnica u novom digitalnom okruženju - kako je vaše mišljenje o tome?

 Ne bi govorila u sudbini knjižnica jer me to asocira na prepuštanje slučaju ili vremenu  tj. nestanak knjižnica.

Već duže vrijeme informacijske tehnologije utječu na knjižničarstvo u više pravaca: mijenjaju poslovanje knjižnica, utječu na donošenje novih normi i standarda, utječu na nove oblike objavljivanja knjižnične građe i čine novu uslugu u knjižnici. Stoga mi danas govorimo o informacijskim znanostima, a unutar toga o knjižničarstvu i knjižnicama.

Knjižnice su već prihvatile digitalno okruženje kao novu uslugu, kao nov način pristupa, kao moguću zaštitu kulturne baštine, kao okružje za interakciju sa korisnikom. Dakle, to je simbioza u kojoj se unutar informacijskih znanosti događa razvoj knjižnica i knjižničarstva. Tu ja vidim progres i napredak u svakom smislu.

- Kako ćete se postaviti prema razvoju područja znanstvenih istraživanja na polju knjižnične i informacijske znanosti?

Već prije istaknuta sveučilišna funkcija podrazumijeva također uvažavanje svih znanstvenih spoznaja na području informacijske znanosti, kao i suradnja sa svim sveučilištima u Hrvatskoj, ali i jačanje znanstvene jedinice unutar NSK koja bi također trebala doprinositi razvoju u području informacijskih znanosti.

- Iza vas je neugodan spor sa zadarskim Sveučilištem iz kojeg ste ipak izašli kao ''pobjednik''. Kako danas gledate na to, čini li vam se da je sve došlo na svoje mjesto?

Na to gledam kao na svoju borbu protiv velike nepravde i nezakonitosti zbog čega od tog vremena podnosim niz bolnih, da ih tako nazovem, socijalnih posljedica. Ni ovaj izbor, nažalost, nije prošao bez pokušaja da me se osvetoljubivim klevetama diskvalificira. 

Iz tog spora izašla sam i kao moralni pobjednik, branila sam Zakon o knjižnicama i zakone RH, te Etički kodeks Hrvatskog knjižničarskog društva. Ustala sam u obranu svoje struke!

Izbor za glavnu ravnateljicu NSK nema veze sa sporom na Sveučilištu, jer to nije bilo ispravljanje nepravde i nezakonitosti prema meni, već sa činjenicom da sam u međuvremenu napredovala i u stručnom i u znanstvenom smislu.

Postala sam knjižničarska savjetnica i dr.sc. informacijskih znanosti, te sam prepoznata kao stručnjak. Evanđelje po Tomi, Isus reče: „Nitko nije prorok u svom selu i nijedan liječnik ne liječi one koji ga znaju."

- Politički ste aktivni - smatrate li da su žene u Hrvatskoj nedovoljno zastupljene u politici, kako se boriti protiv toga, imaju li žene u politici drugačije karakteristike od onih koje primjećujemo kod muškaraca?

Žene u Hrvatskoj politici nisu dovoljno zastupljene. Statistike govore da ih je u Saboru oko 25%, na lokalnim razinama prema podacima iz 2013. udio žena je manji od 7%. Postavlja se pitanje kako postići zakonskih 40%?

U tradicionalnim društvima kao što je naše, uloge žene i muškarca su još uvijek podijeljene na muške i ženske poslove koji se prvenstveno odnose na neplaćeni rad u krugu obitelji, i koji je još uvijek u ženskoj domeni. Žena koja je opterećena sa dva posla teško može pronaći vrijeme za bilo kakvu  aktivnost. Gdje da žene u uvjetima takve raspodjele rada i dobara pronađu priliku, poticaj i sredstva za politički angažman? Stoga žene treba educirati i osnaživati kako bi se aktivirale, a na političkoj razini treba osigurati zip model kojeg na području Evrope ima samo Švedska.

- Što je za vas, kada se osvrnete unatrag, najveći izazov kroz iskustvo u knjižničarskoj djelatnosti?

Najveći izazov je korisnik, riješiti njegov upit koji što je bio teži, za mene je bio veći izazov u pristupu i rješavanju. Knjižničarstvo je uslužna djelatnost za dobrobit svih građana i društva u kojem djeluje, te iz tog razloga zagovaram slobodan pristup informacijama i znanju!

Na kraju želim zahvaliti gradonačelniku Kalmeti na čestitkama, on zna prepoznati potencijal ovog grada, to su ljudi koji će pomoći svom gradu, kao i ja, jer sam Zadranka i to ću do smrti ostati.

 

 



Dodavanje novih komentara je onemogućeno.