Ostalo / Intervjui

Glazba, atmosfera, moć tijela...

Ana Čudić, prvakinja u plesu na špici: Samo najuporniji o(p)staju i rastu!

Ana Čudić, prvakinja u plesu na špici: Samo najuporniji o(p)staju i rastu!

Glazba, atmosfera, moć tijela... Zadranka Ana Čudić neizmjerno uživa u onome što radi - plesu na špici! Upravo je stigla iz Slovenije gdje je na Međunarodnom natjecanju osvojila prvo mjesto! Bio je to povod za ovaj razgovor:

Ana, reci nam prije svega gdje si to bila i kako je natjecanje prošlo?

Dakle, natjecanje koje je održano u Ljubljani pod nazivom The Art of Pole Dance Slovenia jest internacionalno natjecanje, sudjelovale su djevojke iz Mađarske, Česke, Rusije, Poljske, Slovenije itd..

Kao što i samo ime govori to je "Art" tip natjecanja, sto znaci da se ocjenjivao u prvom redu artistički izražaj, npr. tema koreografije, usklađenost s glazbom, kostim, koliko smo uspjeli ispričati nekakvu priču koju smo zamislili.

Za razliku od sportskih natjecanja gdje se kao u gimnastici, ocjenjuje strogo svaki element, kut pod kojim se izvodi, količina zadanih elemenata, oduzimaju bodovi pri padu, neispruženim koljenima, prstima itd., ovo je baš umjetnost.

Unatoč padu koji sam doživjela, uspjela sam osvojiti prvo mjesto i sačuvati živu glavu. Treba čovjek znati i pasti (smijeh). Jednostavno sam nastavila i to je rezultiralo pobjedom.

Koliko često sudjeluješ u natjecanjima odnosno što je za njih potrebno?

Dosta često u zadnje tri godine, većinom u Hrvatskoj, ali eto ovaj put sam odlučila otići i u susjednu Sloveniju, a planiram, kad se dobro odmorim, probati i dalje. Iskreno, iako ovo još uvijek nije službeno sport mogu reći da se zaista pripremam kao svaki profesionalni sportaš, natjecatelj. Sama sebi postala sam trener, a to je ono najteže. Trebam i ja nekoga da me "gura", da mi određuje što i kako napraviti, asistira, određuje vrijeme odmora..

Završila sam kineziologiju, sve je meni jasno kako bi to trebalo izgledati, ali isto bi bilo bolje imati trenera za ples, za gimnastiku, akrobatiku...snalazim se lagano, nekada uskoče treneri iz GK Salto, hrvač Andrija iz Falcona, za ples je tu bila Anđela Bugarija koja je sada u Zagrebu na Plesnoj Akademiji i tako, nije lako u Zadru, ali onaj tko želi nađe način.

Da bi pristupili natjecanju većinom se šalju aplikacijska videa  rada i na taj način se kvalificirate. Nekada smo imali hrvatsko Državno prvenstvo koje je prva tri mjesta plasiralo na europsko u London, na kojem sam sudjelovala 2013., a sada radimo na osnivanju saveza i nadamo se ponovnoj organizaciji državnog prvenstva.

Koliko je ples na špici prepoznat kao ''pravi'' sport u smislu - više od atraktivne rekreacije? Kako uopće razbiti predrasude koje su kada je riječ o zavodljivim ženskim tijelima uvijek nekako prisutne?

Kratko i jasno- ovo nema veze sa senzualnošću, svaki laik to može prepoznati nakon što pogleda bilo koju koreografiju, bilo art ili sportskog tipa. Svaki grad ima pole dance skole, u kojima se uci sportski ples na šipki, toliko je toga na internetu. Zaista nema više potrebe objašnjavati razlike između senzualnog i akrobatskog plesa na šipki.

A što je zanimljivo , najviše sam to kod Ruskinja primjetila, spoj akrobatike i senzualnog načina plesa, ali plesa ponavljam, a ne nekakvog amaterskog vijuganja tijelom, zaista izgleda moćno

Hoću reći da je ovo svakako zahtjevna disciplina, bilo da je riječ o suvremenom plesu na šipki, senzualnom, break danceu, riječ je uvijek o kombinaciji gimnastike i plesa!

Kako dišu Zadranke? Kakva je atmosfera u tvojem studiu Vertikala?

Zadovoljna sam kako napreduje moj studio Vertikala , cure su pravi borci i nedaju se pokolebati, shvaćaju da bez upornosti nema rezultata u ovoj disciplini. Ima i onih koje se u prvom pokušaju ne mogu popeti i njima se to ne da, za takve naš studio. Bile su mi velika potpora sada kroz pripreme za natjecanje, ostajale su sa mnom dok sam dovršavala koreografiju, od njih uvijek učim, ne samo one od mene i sve su krasne cure, voljne učiti i uporne. Ovim putem im se zahvaljujem!

Većinom dolaze cure i žene, a voljela bi raditi i s djecom od 10 godina na dalje, njih mame i tate ne puštaju tako lako na šipku (smijeh), pa ih ovim putem pozivam da nam se pridruže!

Kako uopće započeti s treninzima, mogu li na špici zaplesati i žene koje imaju višak kilograma i posebno me zanima kakvi su po tom pitanju muškarci?

Postupno se uče elementi, svatko je različitih motorickih sposobnosti, netko se odmah penje na šipku, netko tek za mjesec dana, pa se trening uvijek prilagođava pojedincu, što je moguće zbog relativno malih grupa od 6 ljudi, to je velika prednost.

U vrlo kratkom roku vidi se napredak, u početku ih boli koža, ruke, leđa, ali kao sto sam rekla, samo najupornije ostaju i rastu.
Višak kilograma da i ne, svakome sa 10 kg više da, preko ne, mislim da bi opterećenje na zglobove bilo preveliko. Njima preporučam aerobne treninge, trčanje, plivanje, bicikl da se kile skinu, a onda ih čekamo!

Ima li hrabrih plesača na špici?

Ah ti muškarci... U Hrvatskoj ih ima, vani da ne govorim, ali nažalost kod mene u studiu još uvijek nema tako hrabrih muškaraca, dječaka...što ne znači da neće biti u budućnosti. Muškarci na šipki nisu nužno baletani, to su i plesači iz hip hopa, crampinga, dakle nije nužno feminiziran stil plesa na šipki, ako me razumijete, jer mislim da je to glavni problem u našoj maloj sredini kod muške populacije.

 


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.