Ostalo / Grad Zadar

Sa sjednice Gradskog vijeća

Grad nenamjenskim kreditima olakšava legalizaciju bespravnih kuća

Grad nenamjenskim kreditima olakšava legalizaciju bespravnih kuća

O tome na koji način olakšati građanima da legaliziraju bespravne objekte raspravljali su danas gradski vijećnici Zadra. Na dnevnom redu sjednice našli su su prijedlozi Izmjene komunalnog doprinosa, Odluke o broju etaža koje se mogu ozakoniti, te prijedlog odluke o subvencioniranju kamata za vlasnike bespravnih objekata. Raspravljalo se i o koncesiji pomorskoga dobra na bazenu Kolovare, te o kupnji nekretnina u vlasništvu tvrtke Spačva.

Područja zona za obračun komunalnog doprinosa dijele se u tri zone: Grad Zadar, kopneno područje Grada Zadra osim otoka, te otoci (Ist, Iž, Molat, Premuda, Rava, Silba, Olib, Škarda). Željko Predovan iz HNS-a imao je prijedlog o obročnom plaćanju komunalnog doprinosa, dok je SDP-ova Omerka Šarić iznijela prijedlog o podjeli grada na više zona. Istovremeno se raspravljalo i o broju etaža koje se mogu ozakoniti na nezakonito izgrađenim zgradama. Gradonačelnik je kazao kako bi se obračunskom naplatom komunalnog doprinosa ušlo u neizvjesnost fiktivnih prihoda, a najavio je i kako Zadar očekuje preurbanizacija. Zbog toga Grad Zadar ide na subvencioniranje kamata kako bi građanima koji imaju bespravno izgrađene zgrade, a najčešće se radi o obiteljskim kućama, olakšalo pri naknadi za zadržavanje istih. Podizanjem nenamjenskih kredita kod poslovnih banaka građani će vršiti uplate u korist Grada Zadra i Hrvatskih voda u svrhu podmirenja svih doprinosa, a Grad će im subvencionirati dio kamata u visini od 2,5 postotna boda. Prikupljena sredstva od komunalnog doprinosa i 50 posto naknade za zadržavanje objekta omogućit će brži razvoj infrastrukture, čulo se u gradskoj vijećnici.

Najveću raspravu izazvao je broj etaža koje će se moći legalizirati, pa je tako odlučeno da će to biti dvije etaže, od kojih je jedna potkrovlje, uz jednu podrumsku etažu, a svaka dodatna podzemna etaža treba dozvolu Grada. Riječ je o zgradama do 400 metara kvadratnih, odnosno 1200 kubika.

Ova točka dnevnog reda potaknula je SDP-ovu Ingrid Antičević Marinović da pripomene kako je lani Zadar izdao svega 5 građevinskih dozvola, no odgovoreno joj je kako to nije u potpunosti točno, jer se u međuvremenu Zakon mijenjao, pa je tako riješeno u posljednjih 6 mjeseci 1200 građevinskih zahtjeva.

Ništa manje rasprave nije bilo ni oko upravljanja bazenom Kolovare - iako je iz Ministarstva mora, prometa i infrastruktura stigla uvažena žalba PK Zadar, klub vijećnika HDZ-a i dalje smatra da je najbolje koncesiju dodijeliti trgovačkom društvu "Zadarski šport". Antičević-Marinović tu je odluku obrazložila narodnom:"Janko je dobio jer je Janko, a Marko jer je Marko". Korigirana odluka, s ispravcima i dopunama prema Ministarstvu, ipak je usvojena.

Također, Grad Zadar otkupljuje nekretninu u vlasništvu Spačve d.d. Vinkovci, ukupne površine 1213 metara kvadratnih, namijenjenog rekreaciji.


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.