Ostalo / Grad Zadar

Dogovor bez dogovora

Gradonačelnika i direktora "Gortan Zadra" čeka spor težak 50 milijuna kuna

Gradonačelnika i direktora

Vrančića i Galića čeka ih sudski spor težak gotovo 50 milijuna kuna

Jedino oko čega su se gradonačelnik Zvonimir Vrančić i direktor „Gortan Zadra“ Zdravko Galić mogli dogovoriti je to da nisu postigli dogovor: zadnja im je zajednička želja da kompromis pokušaju pronaći pred Centrom za mirenje HGK, ali i Vrančić i Galić znaju da je to samo puka forma koju moraju zadovoljiti. Čeka ih sudski spor težak gotovo 50 milijuna kuna, piše slobodnadalmacija.hr

Bivša gradonačelnica Ana Lovrin potpisala je 2004. godine s „Gortanom“ ugovor po kojemu se „Gortan“ obvezao da će umjesto isplate 6,5 milijuna kuna komunalnog doprinosa, na TIZ-u izgraditi komunalnu infrastrukturu i potom je u roku od pet godina sukcesivno predati u vlasništvo Gradu Zadru. Godine su prolazile, „Gortan“ je gradio i na TIZ-u prodavao stanove, ali komunalnu infrastrukturu zajedno sa zemljištem nije predavao Gradu.

Kada je konačno 2010. godine gradonačelnik Zvonimir Vrančić zatražio da se ugovor ispoštuje, „Gortan“ na to nije mogao pristati, a obrazloženje je šokiralo i Vrančića i gradsku upravu: „Gortan“ je procijenio da je vrijednost komunalne infrastrukture i zemljišta u međuvremenu dosegla senzacionalnih 42 milijuna kuna, u čemu 20 milijuna otpada na radove i PDV, a 22 milijuna na vrijednost zemljišta! A to je gotovo sedam puta više od „ugovorenih“ 6,5 milijuna komunalnog doprinosa!

Tada se pojavila i kalkulacija po kojoj bi do kraja radova na TIZ-u komunalni doprinos mogao skočiti na 15 milijuna kuna, ali je to još uvijek bilo predaleko od „Gortanove“ procjene od 42 milijuna. Vrančić je tada tražio poštovanje ugovora i predaju infrastrukture u ruke Grada, čime bi „Gortan“ Gradu praktično poklonio najmanje 27 milijuna kuna! Čak i pod uvjetom da je „Gortan“ to i prihvatio, na donaciju bi morao - platiti porez!

Sve je to, naravno, za „Gortan“ bilo neprihvatljivo jer bi to gotovo sigurno firmu odvelo u stečaj. Iz „Gortana“ tvrde da bi ovo bio presedan u Hrvatskoj, da su spremni poštovati sve zakonske obveze, ali da za „poklanjanje“ nema zakonskog uporišta. Ljudi bliski ovoj građevinskoj tvrtki čak smatraju da je Grad mogao kroz svoju knjigu prihoda i rashoda prikazati svih 42 milijuna kuna i potom tu vrijednost upisati u knjigu vlastite imovine, ali gradski pravnici i financijaši tvrde da je to moguće samo do iznosa izračunatog komunalnog doprinosa, dakle do 6,5 ili maksimalno 15 milijuna.

- U proteklu godinu i pol dana održan je niz sastanaka, „Gortanu“ smo slali dopise s našim prijedlogom i tumačenjem ugovora, ali nitko nije odstupio od svog tumačenja ugovora i nismo došli do kompromisa. Ja sam se držao slova ugovora, ali su ga oni nešto „slobodnije“ tumačili tražeći da im Grad prizna neku refundaciju jer je vrijednost radova na komunalnoj infrastrukturi zajedno s vlasništvom nad zemljištem puno veća od komunalnog doprinosa. Na to nisam pristao i sada idemo u pokušaj mirenja, izjavio nam je gradonačelnik Zvonimir Vrančić.

Obje su strane svjesne da postizanje kompromisnog rješenja pred Centrom za mirenje HGK spada u znanstvenu fantastiku: već početkom iduće godine može se očekivati pokretanje sudskog spora teškog pedesetak milijuna kuna.

SD/eZd


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.