Ostalo / Grad Zadar

Sa sjednice

Prosvjednici "pozdravili" aktualni sat Gradskog vijeća

Prosvjednici

Aktualni sat Gradskog vijeća danas su popratili zvukovi prosvjednika koji su se okupili na Narodnom trgu. Govorilo se o hotelu Zagreb, rasvjeti na Rivi, vrtićima, Crvenim kućama, itd

Sabina Glasovac danas je na sjednici Gradskog vijeća predložila da se prije usvajanja proračuna usvajaju programi po pojedinim područjima. Odbacila je gradonačelnikovo pojašnjenje o tome kako je prva točka dnevnog reda prijedlog izmjena i dopuna proračuna za 2012. godinu i projekcija za 2013. i 2014. godinu tako postavljena zbog ''obveza vijećnika''.

Hostelomanija i što s hotelom Zagreb?

 

Hostelomanija u staroj jezgri grada nova je dimenzija urbanog turizma, kazao je Željko Mikin. Tamo borave mladi gosti dobre platežne moći, ali njih ne zanima samo sunce i more. Oni traže i druge sadržaje. Takav jedan primjer najbolje je iskoristio Trogir. Mikin smatra da i Zadar ima šanse. ''Pitam se što se događa s hotelom Zagreb. Svima to čekanje ide na živce - to je šaka u oko, gradonačelniče, sva sredstva i zakone treba usmjeriti da se gdina Miletića navede da uredi objekt ili da ga preda nekome tko to može. To je na najljepšoj rivi na svijetu'', kazao je Mikin.

Zvonimir Vrančić odgovorio je kako je Zadar važan u razvoju europskog turizma i posebno u kontekstu suradnje s Ryanairom. ''Takva vrsta turizma se razvija u Zadru. Razvoj hostela i apartmana u staroj gradskoj jezgri izravna je posljedica povećanja letova. Drago mi je kada vidim u gradu mlade ljude'', kazao je Vrančić.

''Što se tiče hotela Zagreb, slažem se da taj najstariji zadarski hotel nužda i neophodno je staviti ga u funkciju, to je kulturološka potreba ovog grada. Poznato je da smo razgovarali s vlasnicima hotela, bilo je različitih planova. Ne mogu garantirati, ali prije nekoliko dana vlasnik je bio kod mene i rekao je da kreće u obnovu hotela - imaju našu podršku''. Idejni plan obnove koji uključuje konzervatorsku intervenciju nije upitan, kaže Vrančić. Do ljeta bi tako dio hotela mogao biti u funkciji.

Rasvjetu uništili kamioni

Omerka Šarić pokrenula je pitanje zaštite Rive od starog autobusnog kolodvora do svjetionika. Svi kameni stupići u godinu dana su nestali. Stavljene su skupe lomljene kamene pločice i podna rasvjeta, a 300-njak rasvjetnih tijela po cijeni od 6 tisuća kuna radilo je nekoliko dana, jer su ih uništili teški kamioni koji tamo prolaze. Tko odgovara za ovu štetu, pitala je Šarić. Drugo pitanje odnosilo se na stanare Galićevih zgrada u Diklu. Grad je proizveo mogućnost pobune građana, kazala je. Zbog grešaka gradske uprave, oni prosvjeduju. Gradonačelnik je s klupe dobacio: Nisam vas baš dobro razumio. Potom je Šarić iznijela dokumentaciju kojom se može pratiti slučaj sporne ceste koja je postala okidač prosvjeda.

''Žao nam je što nastaju štete i pitanje je kako zaštitit Istarsku obalu. Preseljenje trajekata i cruisera u luku Gaženica je rješenje. Što se tiče vašeg drugog pitanja, naše stručne službe su odrađivale. Nema tu loše nakane. Odredilo se što je privatno, a što nerazvrstana cesta. Nijedna od nerazvrstanih cesta nije imovinski rješena. Na putu smo da ih rješimo. Pravilnikom o uknjižbi to bi trebalo biti realizirano'', odgovorio je Vrančić.

''Ako je točno da nemate pojma što ste potpisivali, reći ću vam da još imate vremena popraviti stvar'', kazala je Šarić.

''Nema problema, sumnjivih radnji na koje upućujete nema. Svaki dan potpišem više desetaka dokumenata uz paraf nadležnih pročelnika. Gradonačelnik sam koji vjeruje svojim suradnicima.'', rekao je Vrančić.

Ingrid o politici zamračivanja

''Dolaze blagdani svjetlosti i mira, razmišljala sam da vas uopće ne uznemiravam pitanjima. Tražili smo odgovore o rasprodaji imovine. Građani pitaju i brinu što se događa na Poluotoku. Prije 3 godine zakključen je ugovor o javnoj rasvjeti. Posao je dobila tvrtka iz Osijeka. Danas ta rasvjeta ne svijetli, Poluotok je više u mraku nego u svjetlu. Jesu li ti radovi plaćeni, koliko i kada će politika zamračivanja biti zamjenjena politikom svjetla?" bila je jasna Ingrid Antičević-Marinović.
''U svom mandatu nisam prodao ništa. Obogatio sam gradsku imovinu, a ne rasprodao. Projektna dokumentacija rasvjete Poluotoka je plaćena. Neke tvrtke su ponudile neke mogućnosti s kojima se konzervatori nisu složili, pa sam odustao od postavljanja rasvjete. Uvjeravaju me da osmisliti rasvjetu Polutoka nije jednostavno''.

''Kupovina Bagatovog igrališta nije nikakav potez! A u vezi rasvjete - težina zadarka nije opravdanje da se od njega odustane'', odvratila je Antičević-Marinović.

''Ponosan sam što je grad vlasnik Bagatovog igrališta. To je važan objekt. Kupili smo i poslovne prostore u Jazinama, u zoni Crno, itd. Upitajte se vi što rade vaši i što realiziraju od obećanih projekata!'', odgovorio je Vrančić i dodao kako će rasvjeta doći na red jer on zna kako raditi u korist javnog interesa.

Parkiralište u Foši postaje živa kaljuža, primjetila je Sabina Glasovac. Zanimalo ju je i kao se to privatnim vrtićima u redovnom programu provodi nastava stranog jezika po cijeni od 200 kuna mjesečno za 8 sati. Pročelnik Zekanović složio se s prvom konstatacijom i kazao kako će se nastojati poboljšati stanje. Joso Nekić kazao je kako se engleski jezik uči u gradskim i privatnim vrtićima, a roditeljin sami pristaju na to kada potpisuju ugovore. Tako se radi u Splitu, Rijeci i drugim gradovima.

Aktualni sat ispratili su zvukovi prosvjednika koji su stigli na Poluotok da ukažu na nemar gradske vlasti.


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.