Ostalo / Grad Zadar

Iz gradske vijećnice

Rubeša: Učiteljice čekaju u redu za kredu

Rubeša: Učiteljice čekaju u redu za kredu

Zanimljiva rasprava povela se danas u gradskoj vijećnici oko pitanja: jesu li zadarske škole i vrtići uistinu zastarjeli i kakvi su stvarni uvjeti rada u njima

Ukupan iznos u Proračunu Grada Zadra predviđen za Program javnih potreba u predškolskom odgoju i školstvu za 2013. godinu izno sio je 47.392.900 kuna, a Rebalansom je povećan je za 3.260.400 kuna (6,88%) i iznosi 50.653.300 kuna, izvjestio je pročelnik gradskog odjela za školstvo, Joso Nekić.

''Nedovoljno se ulaže u naše škole i ugrozit ćemo minimalni standard, upozorila je Irena Dragić.

"Jako dobro znamo da su škole, osim one na Bilom Brigu i u Arbanasima, jako stare i većina ih je građena samodoprinosima sedamdesetih godina. Iz dana u dan zahtjevaju sve veća ulaganja. Apeliram da ne obećajete izgradnju škola ukoliko niste potpuno sigurni da ih možete potpuno izgraditi. Ne igrajmo se s djecom ovoga grada. Škole nije jednostavno izgraditi, ali očito je lako davati obećanja''.

Isto tako, naglasila je da i velik dio privatnih vrtića ne ispunjavaju minimalan pedagoški standard i da dolazi do izjednačavanja broja djece u privatnim i gradskim vrtićima.

Grad Zadar sufinancira zaposlene u privatnim vrtićima, nisu to uludo bačeni novci, pojasnio je Zvonimir Vrančić. "Malo ste se zaletjeli kad kažete da su naši vrtići i škole zastarjeli. Jedan dio je potpuno nov i svake godine u ljetnim mjesecima obnavljamo vrtiće. Pa nećemo rušiti škole i graditi nove, obnavljat ćemo ih, te će škole ostati za vječnost, a trebaju nam nove škole i to ćemo sigurno realizirati.''

Rade Šimičević također je stao na stranu Vrančića. "Da ste otišli vidjeti sve škole, ne biste tako govorili. Naše škole imaju sve standarde i u njima se kvalitetno vodi nastavni proces. Svaka škola bila je i oštećena nakon rata, ne može se reći da se nije ništa uložilo u obnovu.''

"Kamo sreće da se ovaj model primjenjivati ovaj model u socijalnoj skrbi'', primjetila je Marija Pletikosa.

Vrtić Pčelica 30 godina se nije promjenio, komentirala je Ljiljana Klarin. ''Ljeti je sauna, nema zraka, uvjeti su jako jako loši''.

"Cijena vrtića od 700 kuna među najvećima je u Zadru, a da ne govorim kako je teško zaposliti se u vrtiću ili školi, tu moraš biti brat, sestra, rođak. ''Učiteljice čekaju u redu za kredu'', uvjeti su ugroženi. Osvrnuo bi se i na pomoćnike u nastavi,a ravnatelji ih niti malo ne doživljajavaju'', kazao je Ante Rubeša.

"Nema škole u kojoj nisam bila i znam jako dobro kako izgledaju'', ponovo se oglasila Irena Dragić. Radila je u školi koja nije imala klimatizaciju, a bile su tri smjene. Kada se mjerila kvaliteta zraka u toj školi, rečeno je da bi se takva škola u Njemačkoj zatvorila.

''Ja nisam Čičiko, ne trgujem mrtvim dušama, ne stavljam nepostojeću djecu u vrtiće. U Gradsku upravu došao sam 2001. i tada je obuhvat djece bio 35 posto, a danas je 80 posto. Nema grada u Hrvatskoj koji je gradnjom postigao te kapacitete!'', zaključio je Joso Nekić. 


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.