Ostalo / Grad Zadar

Zadarski gradonačelnik razočaran

Kalmeta: SDP-ova Vlada očito ne računa na Zadar

Kalmeta: SDP-ova Vlada očito ne računa na Zadar

Osvetnička politika SDP-ove Vlade i isključivanje Zadra iz svih državnih planova očito će se nastaviti sve do kraja njihova mandata, smatra Kalmeta

Proteklog tjedna potpredsjednik Vlade za gospodarstvo Branko Grčić predstavio je 73,1 milijardu kuna "težak" plan investicija za sljedeću godinu. Uz 7,2 milijarde kuna od države, 13,7 milijardi od javnih poduzeća, Vlada je u tom planu predstavila i 52,2 milijarde privatnih investicija kojima će dati podršku. Od svih nabrojanih projekata u spomenutom dokumentu doslovce niti jedan koji se financira iz državnog ili proračuna javnih poduzeća nije na području Zadarske županije, zbog čega možemo zaključiti kako će se osvetnička politika SDP-ove Vlade i isključivanje Zadra iz svih državnih planova očito nastaviti sve do kraja njihova mandata, piše Narodni list.

Milijarde kuna iz proračuna

Od konkretnih projekata koji će se financirati milijardama kuna iz državnog ili proračuna javnih poduzeća, dijelom i iz fondova EU, ističu se investicije u prometnu infrastrukturu poput izgradnje mosta "Drava", prve faze brze ceste Gradec-Križevci, A11 dionice Jakuševac-Velika Gorica, brze ceste za ulazak u luku Ploče, izgradnju mosta preko Save, južne obilaznice Osijeka, proširenje Jadranske magistrale kod Kaštela i niza drugih projekata. U planu Hrvatskih željeznica ističu se projekti obnove dionica od Zagreba prema Sisku, dionice Savski Marof-Zaprešić-Zagreb, Zagreb-Rijeka, dijela pruge kod Ogulina, pruge Banova jaruga-Pčelić, rekonstrukcija postojećeg i izgradnja drugog kolosijeka na dionici Dugo selo-Križevci i ostalo.

U energetici navedeni su projekti TE Sisak, revitalizacije HE Zakučec i HE Senj, TE Plomin C 500, spajanje naselja Dubrava na CTS i niz drugih. Hrvatske vode navode projekte poput odvodnje u Sisku, poboljšanja vodoopskrbne infrastrukture u Osijeku i Kninu, odvodnje u Poreču, projekt zaštite od onečišćenja u Rijeci, Puli i Dubrovniku i drugo. Fond za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost nabraja izgradnju centara za gospodarenje otpadom u Primorsko-goranskoj, Istarskoj i Splitsko-dalmatinskoj županiji, te sanacije odlagališta u Čakovcu, Vukovaru i Slavonskom brodu. Posebno su istaknuti kao projekti od najveće važnosti u suradnji javnog i privatnog sektora - Trg pravde u Zagrebu, neuropsihijatrijska bolnica u Popovači, Hrvatski povijesni muzej, Opća bolnica Varaždin, šest škola u Varaždinskoj i četiri u Istarskoj županiji te tri u gradu Koprivnici, kao i klinički bolnički centar Rijeka.

Iako su okvirno navedeni i planovi ulaganja u šire projekte u kojima bi dio novca ipak mogao doći do zadarskog područja, poput primjerice biološke obnove šuma, društveno-poticane stanogradnje ili izgradnje graničnih prijelaza, pitanje je koliko će novca država doista usmjeriti prema Zadru.

Kalmeta razočaran

Zadarski gradonačelnik i bivši ministar nekad najvećeg ministarstva preko kojeg su se uglavnom odvijale sve veće državne investicije, Božidar Kalmeta, kaže kako je razočaran još jednim planom koji pokazuje da SDP-ova Vlada očito ne računa na Zadar.

- Ovaj dokument nije iznenađenje, prema ovom području se već neko vrijeme provodi jedna brutalno nerazumna politika kad su u pitanju ulaganja u Zadarsku županiju i grad Zadar. Tretira nas se kao da nismo dio Hrvatske, na jedan način koji nikako ne mogu shvatiti. Što je najgore - to ne kriju i ne znam što je tomu razlog, osvećuju li se zbog toga što HDZ s koalicijskim partnerima ima ovdje već 20 godina povjerenje građana ili je to politika regionalizacije kojom guraju pet velikih centara i onda se sve usmjerava prema tim centrima.

Svakako i ovaj dokument potvrđuje naše strahove i upozorenja, a konačni će udarac biti to ako se doista provede plan o pet regija gdje bi Zadar potpao pod Split. - kaže Kalmeta i dodaje kako dok je bio ministar nije provodio takvu politiku.

Kako kaže za primjer, sva prometna infrastruktura koja je izgrađena u Rijeci, napravljena je za vrijeme njegova mandata što pokazuje da se Hrvatska tada gledala kao cjelina i novac se usmjeravao tamo gdje je najpotrebnije i od najvećeg interesa za cijelu državu.

- Mi ćemo se kao i dosad uzdati u se i svoje kljuse i tamo gdje nas zakida država, a zakida nas na svakom koraku, našim dobrim radom, vlastitim projektima i dovođenjem investicija pokušati to anulirati. Zadru i Zadarskoj županiji jesu potrebne državne investicije, no ovakvom politikom gubi cijela država, jer se Zadar sa svojim geostrateškim položajem i potencijalima ne smije zaobići i štetom koju rade ovdje apsolutno nanose štetu i cijeloj Hrvatskoj - zaključio je zadarski gradonačelnik.

U Aluflexpack ulaganje od 30 milijuna kuna

Jedina investicija na području Zadarske županije koja se izravno spominje u glavnom investicijskom planu Vlade jest 30 milijuna kuna vrijedno ulaganje koje je najavila Montana Tech Components MTC-grupa u sklopu zadarskog Aluflexpacka koji su preuzeli prošle godine.

No, radi se isključivo o privatnoj investiciji koja s Vladom nema nikakve veze, a osim toga, tih 30 milijuna nikako se ne može vezati isljučivo u planu za 2014. obzirom da je MTC ulaganja u tom iznosu najavio za nekoliko sljedećih godina.


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.