EU projekt Foster Children Rights
Svjetski dan svjesnosti o autizmu: Zadar jedan od rijetkih gradova s uslugom rane intervencije
Zadar je jedan od rijetkih gradova koji puža uslugu rane intervencije kod autizma, za razliku od mnogih drugih sredina u Hrvatskoj, te se uključio u EU projekt Foster Children Rights
Posljednjih godina poremećaj iz spektra autizma (PSA) izaziva vrlo veliko zanimanje, kako znanstvene i stručne, tako i šire javnosti. I Zadar je prigodno obilježio Svjetski dan svjesnosti o autizmu u sklopu kojega se organiziralo i predavanje koje je održala defektologinja iz Kabineta za ranu intervenciju Caritasa Zadarske nadbiskupije Dijana Miočić.
Na predavanju su između ostalog predstavljeni najvažniji dijelovi iz Nacionalnog okvira za probir i dijagnostiku poremećaja iz spektra autizma u djece dobi do 7 godina u RH koji je potpisan između Ministarstva socijalne politike i mladih, Ministarstva zdravlja te Ministarstva znanosti, obrazovanja i sporta, a kojemu je cilj unaprijediti probir i dijagnostiku poremećaja iz autističnog spektra.
Projekt „Foster Children Rights“
Projekt „Foster Children Rights“ - promicanje prava male djece s teškoćama u razvoju i njihovih obitelji čiji je nositelj projekta udruga Društvo „Naša Djeca Zadar", a partneri na projektu su Zadarska županija, Grad Zadar, Agencija za razvoj Zadarske županije ZADRA NOVA, Caritas Zadarske nadbiskupije, Udruga Maraške te Volonterski centar Zadar.
U Hrvatskoj, naime, još uvijek ne postoji sustavni probir djece na poremećaj iz autističnog spektra, a legislativa koja regulira ranu intervenciju je nedostatna jer ova značajna usluga nije dostupna velikom broju roditelja. Ovaj dokument pisan je tako da uvaži trenutne hrvatske mogućnosti, kao i dobre, ali i loše strane postojećeg sustava. U spomenutom Nacionalnom okviru, istaknuto je još na predavanju, navodi se kako rana intervencija treba početi prije postavljanja službene medicinske dijagnoze odnosno kada se uoči postojanje prvih mogućih znakova razvojnog odstupanja.
rana intervencija
Rana intervencija kao usluga treba biti utemeljena u lokalnoj zajednici, a Zadar je jedan od rijetkih gradova koji puža uslugu rane intervencije za razliku od mnogih drugih sredina u Hrvatskoj. Uslugu rane intervencije u Zadru već treću godinu pruža Kabinet za ranu intervenciju Caritasa Zadarske nadbiskupije.
Rad Kabineta financiraju Zadarska županija i Grad Zadar, a trenutno u njemu rade dva logopeda, edukacijski rehabilitator/specijalizantica rane intervencije, dipl.učiteljica/specijalizantica rane intervencije te pedagoginja/specijalistica rane intervencije.
Korisnici programa su djeca s razvojnim teškoćama ili rizicima za njihovo nastajanje u dobi od 0-3 godine (iznimno do četvrte godine) njihove obitelji, odgojitelji i drugi stručnjaci koji se bave malom djecom, roditelji i šira javnost.
Tijekom 2015.godine u rad Kabineta je uključeno više od 200 djece i njihovih obitelji. Najveći broj djece je u dobi od 2-3 godine te najveći broj djece ima jezično-govorne i komunikacijske teškoće. Kabinet nudi sljedeće usluge: timska razvojna procjena, savjetodavni i terapijski rad s djecom i njihovim obiteljima (edukacijsko-rehabilitacijska podrška, logopedska podrška, pedagoška podrška, rano razvojno poticanje, savjetovanje i rad sa specijalizantima rane intervencije), radionice za odgojitelje i druge stručnjake koji se bave djecom, radionice za roditelje, osvještavanje javnosti o potrebama i pravima male djece s teškoćama te o usluzi rane intervencije.
EU PROJEKT FOSTER CHILDREN RIGHTS
Djelatnice Kabineta su trenutno uključene u provedbi EU projekta Foster Children Rights, koji provode kao članovi Društva Naša djeca u kojem je jedna od aktivnosti osnivanje Koordinacijskog tijela Zadarske županije i donošenje smjernica za stručnjake i roditelje a odnose se na ostvarivanja prava male djece s teškoćama u razvoju i njihovih obitelji, među kojima je jedan od prioriteta dostupnost usluge rane intervencije i njena održivost.
Vrijednost projekta „Foster Children Rights" je 130.186,90 EUR, sufinancirano iz programa IPA 2012 u postotku od 94,79%, a ostatak je sufinanciran od strane Zadarske županije i Grada Zadra. Ukupno trajanje projekta je 18 mjeseci.
Projekt je trenutno u petom mjesecu uspješne implementacije.
Vezane vijesti
-
Pozivamo vas na koncert mješovitog pjevačkog zbora Condura Croatica koji će zajedno s Udrugom žena Luzor s otoka Ugljana izvesti oratorij Svit za spasom vapije. Koncert je na rasporedu u subotu, 16. 11. s početkom u 19 sati u crkvi sv. Šime.
-
Udruženje obrtnika Zadar organizira15. po redu Festival vjenčanja, koji će se održati u subotu i nedjelju, 18. i 19. siječnja 2025. godine, u prostoru Arsenala u Zadru.
-
Večeras, 16. studenoga, priliku da uživati u jedinstvenom programu ovog fenomenalnog zbora imat će zadarska publika, u HNK u Zadru, a sutra zagrebačka publika u Lisinskom.
-
Zbog utvrđene bakterije Salmonella Enteritidis s tržišta je opozvana serija otkoštenih i smrznutih "TataMata" – pilećih bataka i zabataka koje proizvodi Valipile iz Sesvetskog Kraljevca, a na tržište stavlja Stanić, izvijestili su u petak iz Državnog inspektorata.
Izdvojeno
-
”Konklava” je na rasporedu u subotu 16. listopada s početkom od 18h, ”Gladijator II” slijedi od 20.15h, a ulaznice po cijeni od 5 eura mogu se kupiti na samoj lokaciji prikazivanja
-
Sudac istrage zagrebačkog Županijskg suda odredio je jednomjesečni istražni zatvor bivšem ministru zdravstva Viliju Berošu i poduzetniku Saši Pozderu koje Uskok sumnjiči za korupciju pri nabavi preplaćenih bolničkih uređaja.
-
Agencija za istraživanje nesreća u zračnom, pomorskom i željezničkom prometu obaviještena je o pomorskoj nesreći putničkog katamarana „Princ Zadra“ u vlasništvu tvrtke Miatrade, koji se 15. studenog 2024. oko 18:20 sati nasukao kod otoka Premuda.
-
U petak, 15. studenoga, u Kneževom dvoru u Pagu održano je edukativno predavanje pod nazivom "Iznajmljivanje smještaja u domaćinstvu - kako dalje?", u organizaciji Turističke zajednice Grada Paga i Turističke zajednice Općine Povljana.
Dodavanje novih komentara je onemogućeno.