Lifestyle

#kužina

Koju hranu ne treba zamrzavati?

Koju hranu ne treba zamrzavati?
Pixabay

Iako zamrzavanje može produljiti rok trajanja mnogih namirnica, važno je znati koje od njih ne podnose dobro ovaj proces. U nekim slučajevima dolazi do promjene kvalitete, okusa i teksture, a često se mijenja samo tekstura, što u nekim slučajevima negativno utječe na pripremu hranu, dok u drugima ne čini razliku.

Zato nije važno znati samo kako i što zamrznuti, nego i unaprijed razmišljati za što ćete određene namirnice koristiti.

Namirnice s visokim udjelom vode

Hrana poput krastavaca, tikvica ili salate nije pogodna za zamrzavanje jer sadrži mnogo vode. Kada se takve namirnice zamrznu dolazi do promjena u strukturi stanica, što rezultira gubitkom čvrstoće i hrskavosti. Nakon odmrzavanja, ove namirnice postaju kašaste i gube svoju privlačnu teksturu.

Zamrzavanje kod kuće često uzrokuje gubitak teksture i kod voća, kao što su jagode, grožđe ili agrumi. To znači da ono neće biti baš dobro za jelo odmha nakon odmrzavanja, no možete ih i dalje koristiti za smoothije, sladoled ili kolače, navodi Centar zdravlja.

Mliječni proizvodi

Jogurt, kiselo vrhnje i svježi sir promijenit će svoju konzistenciju prilikom smrzavanja. S druge strane, tvrdi sirevi poput parmezana bolje podnose zamrzavanje. Svježi sir se nakon odrmazvanja može koristiti u jelima poput savijače jer promjena teksture u ovom slučaju neće biti primjetna.

Jaja u ljusci

Zamrzavanje cijelih jaja u ljusci nije pametno jer će doći do širenja i pucanje ljuske. Osim promjene teksture, to može značiti i opasnost od kontaminacije. Ako želite zamrznuti jaja, preporučuje se da ih prvo razbijete, lagano izmiješate i pohranite u hermetički zatvorenu posudu.

Kuhana tjestenina i riža

Ove namirnice gube teksturu prilikom zamrzavanja i odmrzavanja, što rezultira kašastom konzistencijom. Ako ih želite zamrznuti, najbolje je da to učinite zajedno s umakom kako bi se barem djelomična sačuvali okus i tekstura.

Pržena hrana

Hrskava pržena jela, poput pohanih komadića mesa, gube svoju hrskavost i postaju kašasta nakon zamrzavanja. To se događa zbog vlage koja se oslobađa tijekom odmrzavanja. Ipak, ako prženu hranu planirate ponovno zagrijati u pećnici ili fritezi na vrući zrak, dio hrskavosti može se vratiti.

Krema i umaci na bazi vrhnja

Umaci i kreme s visokim udjelom vrhnja često se razdvajaju i postaju grudasti nakon odmrzavanja. Ovo može u potpunosti uništiti konzistenciju i izgled jela. Međutim, ako se nakon odmrzavanja dobro izmiješaju i koriste u termički obrađenim jelima, mogu biti prikladni za konzumaciju.

Majoneza i dresinzi na bazi ulja

Majoneza i srodni dresinzi za salate sadržavaju emulzije koje se raspadaju kada se zamrznu. Nakon odmrzavanja, ulje se odvaja od ostalih sastojaka, a rezutat je neugodan izgled i okus.

Krumpir

Svježi krumpir nije pogodan za zamrzavanje jer postaje vodenast i promijeni boju u sivo-smeđu. Zamrznuti krumpirići iz trgovine industrijski su obrađeni kako bi zadržali teksturu i okus, ako baš želite zamrznuti krumpir važno ga je prvo blanširati. No, čak i ako to napravite, nemojte očekivati isti rezultat kao kada kupite zamrznuti krumpir u trgovini.

Začini i aromatične biljke

Svježi začini poput bosiljka, peršina i kopra gube svoju strukturu i aromu nakon zamrzavanja. Bolja opcija je njihovo sušenje ili zamrzavanje u maslinovom ulju u kalupima za led kako bi zadržali što više okusa. Zamrznuti peršin ili kopar mogu se ipak koristiti u juhama i varivima, gdje promjena teksture nije bitna.

Reci što misliš!