Lifestyle

ta divna tekućina

Kava može pomoći protiv demencije, ali nije svejedno kakvu pijete

Kava može pomoći protiv demencije, ali nije svejedno kakvu pijete

Starije odrasle osobe koje konzumiraju nezaslađenu kavu s kofeinom mogu smanjiti rizik od demencije, otkriva nova studija. Međutim, zaštitni učinak ne obuhvaća konzumaciju zaslađene ili beskofeinske kave.

Znanstvenici iz institucija diljem Kine analizirali su zdravstvene podatke 204.847 sudionika u Velikoj Britaniji u dobi od 40 do 69 godina. Tijekom prosječnog praćenja od devet godina, ispitali su obrasce konzumacije kave i dijagnoze demencije.

Konkretne brojke

“Veći unos kave s kofeinom, osobito nezaslađene vrste, povezan je sa smanjenim rizikom od Alzheimerove bolesti i povezanih demencija te Parkinsonove bolesti. Nisu uočene takve povezanosti za kavu zaslađenu šećerom ili umjetno zaslađenu kavu”, istaknuli su autori istraživanja koje je objavljeno u časopisu “American Journal of Clinical Nutrition”.

Sudionici su podijeljeni u pet grupa na temelju svojeg unosa kave: osobe koje ne piju kavu, 0-1 šalica dnevno, 1-2 šalice, 2-3 šalice i više od 3 šalice dnevno.

Najveće smanjenje rizika uočeno je kod onih koji su konzumirali više od tri šalice dnevno. Konzumenti bilo koje količine kave imali su najmanje 34 % manju vjerojatnost da će razviti Alzheimerovu bolest, 37 % manju vjerojatnost da će razviti Parkinsonovu bolest i 47 % manju vjerojatnost da će umrijeti od neurodegenerativne bolesti u usporedbi s osobama koje ne konzumiraju kavu.

Kofein kao štit protiv demencije

Studija ističe kofein kao potencijalno zaštitno sredstvo protiv demencije. Autori istraživanja nagađaju da bi šećer i umjetni zaslađivači mogli poništiti dobrobiti kofeina, ali potrebna su daljnja istraživanja u vezi s tim.

Više mehanizama sugerira potencijalnu vezu između konzumacije nezaslađene i kofeinske kave te neurodegenerativnih bolesti, napisali su.

Unatoč tim rezultatima, uzročnost i dalje ostaje nejasna, jer čimbenici kao što je rana demencija koja mijenja navike kave ili druge nepoznate varijable mogu biti u igri.

Prethodne studije također su povezivale kavu s usporavanjem kognitivnog pada i produljenjem života, ali učinak može ovisiti o konzumiranoj količini i vremenu.

Dodavanje šećera ili umjetnih sladila kavi može imati štetne učinke i treba mu pristupiti oprezno, savjetuju autori studije na kraju, prenosi Zimo.


Reci što misliš!