Lifestyle

#saznajte

Kako smanjiti otpad od hrane u ugostiteljskom sektoru?

Kako smanjiti otpad od hrane u ugostiteljskom sektoru?

Otisak otpada od hrane ima šire utjecaje, pridonoseći 16 posto emisija stakleničkih plinova u Europskoj uniji povezanih s lancem opskrbe hranom. Stručnjaci ističu da bačena hrana rasipa vrijedne resurse poput vode, energije i rada te šteti okolišu.

Ogromna količina otpada rezultat je neučinkovitog lanca opskrbe hranom, od proizvodnje do potrošnje. Krajem prošle godine objavljen je podatak kako se najviše hrane u Europskoj uniji baca na Cipru – po osobi gotovo 294 kilograma godišnje. U Hrvatskoj je taj broj mnogo manji, ali nije zanemariv.

Prema podacima iz 2022. godine, prosječni Cipranin po otpadu od hrane uvelike premašuje europski prosjek od 132 kilograma. Zapanjujuća količina bačenih namirnica proizlazi iz neučinkovitosti u lancu opskrbe – od proizvodnje do potrošnje – te povećava ekonomske i ekološke troškove.

Ministarstvo zaštite okoliša ove otočne zemlje istaknulo je kako je bacanje hrane jedno od najhitnijih ekoloških pitanja. Otisak otpada od hrane ima šire utjecaje, pridonoseći 16 posto emisija stakleničkih plinova u Europskoj uniji povezanih s lancem opskrbe hranom. Stručnjaci ističu da bačena hrana rasipa vrijedne resurse poput vode, energije i rada, šteteći i gospodarstvu i okolišu.

Diljem EU bacanje hrane u 2022. iznosilo je više od 59 milijuna tona što je, prema statistici Europske komisije, jednako financijskom gubitku od 143 milijarde eura.

Ovo rasipanje, pogoršano prekomjernom proizvodnjom i lošim upravljanjem rokovima uporabe, predstavlja stalni izazov – obzirom da sukladno ciljevima održivog razvoja Ujedinjenih naroda, europske zemlje nastoje prepoloviti količinu otpada od hrane po glavi stanovnika do 2030.

Gospodarenje otpadom na Cipru

Cipar je kao odgovor na to pokrenuo svoj Plan gospodarenja komunalnim otpadom (2022.-2028.) kako bi se uhvatio u koštac s otpadom od hrane i drugim organskim materijalima, prenio je In-Cyprus.com u studenom 2024.

Prema planu, lokalne vlasti moraju provoditi politiku “plati koliko baciš”, time potičući kućanstva da odvajaju otpad za ponovnu upotrebu ili recikliranje.

Inače, Europski tjedan smanjenja otpada koji je trajao od 16. do 24. studenoga 2024. godine, podrazumijevao je lokalne inicijative za promicanje svijesti o bacanju hrane pod sloganom “Razbacivanje hrane je neukusno”.

Ciparske vlasti daju veliku važnost projektima kao što je LIFE FoodPrint za informiranje potrošača i poduzeća u sektoru hrane, ugostiteljstva i turizma o najboljim praksama za smanjivanje otpada. Inicijativa je razvila praktične alate, uključujući kalkulator otpada od hrane i obrazovne resurse za ugostiteljske stručnjake.


Reci što misliš!