#saznajte
Kako luk utječe na kolesterol?
Ako se prekorači normalna vrijednost kolesterola, to šteti tijelu, jer visok kolesterol povećava rizik od određenih zdravstvenih stanja, uključujući kardiovaskularne bolesti i moždani udar.
Postoje dvije vrste kolesterola, a to su LDL kolesterol i dobri HDL kolesterol. LDL kolesterol je opasan za tijelo jer se može početi nakupljati na stijenkama krvnih žila, dok je HDL kolesterol koristan jer uklanja loš kolesterol iz krvnih žila.
Na povišenu vrijednost kolesterola utječu genetika, dob, pušenje, pretilost, sjedilački način života te određene kronične bolesti poput dijabetesa tipa 2 te pretjerana konzumacija hrane pune transmasnoćama i zasićenim masnoćama.
Zdrav način života, održavanje zdrave tjelesne težine, redovita tjelovježba i smanjenje apsorpcije alkohola igraju važnu ulogu u održavanju kolesterola u normalnim granicama.
Ne treba zanemariti da prehrana također može utjecati na normalnu vrijednost kolesterola. Osobito namirnice koje su bogate vlaknima. To uključuje grah, avokado i zobene pahuljice. Za snižavanje kolesterola pogodni su i neslani orašasti plodovi, posebice bademi, kikiriki i orasi, te zdrava ulja poput maslinova.
Vrijedi spomenuti i crveni luk koji se posebno pokazao u dobrobiti protiv povišenog kolesterola. Luk ima snažan učinak na smanjenje lošeg kolesterola – sadrži važne hranjive tvari, uključujući kalij, kalcij, magnezij i fosfor.
Također, u crvenom luku se nalazi i flavonoid poznat kao kvercetin, čija je korist u odnosu na kolesterol također potvrđena istraživanjima.
Znanstvenici su otkrili da kvercetin snižava razinu kolesterola i poboljšava funkcioniranje dobrog HDL kolesterola.
Za dobrobit visokog kolesterola, luk možete jesti sirov ili kuhan, a možete ga dodati u salate i razna druga kuhana jela.
Slične dobrobiti nudi i sok od luka koji je također bogat kvercetinom i značajno snižava razinu lošeg LDL kolesterola. Ako ne volite luk, možete koristiti i suplemente na bazi luka, koji također obećavaju, no potrebna su dodatna istraživanja, prenosi Danas.rs.
Izdvojeno
-
Hrvatska je druga najangažiranija država u svijetu (u odnosu na broj stanovnika), čije civilno društvo šalje humanitarnu pomoć u Ukrajinu, zahvaljujući uvelike predanom, angažiranom i stalnom radu 300 volontera udruge DOBRO DOBRIM DoDo.
-
Marko Pupić Bakrač bavi se temom zdravstva u Zadru, njegov dopis donosimo u cjelosti
-
Republika Hrvatska je na današnji dan prije 33 godine, 15. siječnja 1992. postala međunarodno priznata država, a istoga datuma, 15. siječnja, ali 1998. završena je i mirna reintegracija kojom je u ustavno-pravni poredak Hrvatske vraćeno dotad okupirano hrvatsko Podunavlje.
-
Pročitajte dnevni horoskop i doznajte što vam za današnji dan predkazuju zvijezde
Reci što misliš!