#zdravlje
Jedna vrsta krumpira izuzetno je opasna za zdravlje: “Može vas i paralizirati”
Krumpir je bitan sastojak u mnogim kuhinjama zbog svoje svestranosti i okusa. No, što učiniti kada krumpir, koji smo zaboravili u smočnici, nikne ili pozeleni? Smijemo li ga konzumirati?
Stručnjaci za sigurnost hrane i dijetetičari ispričali su za HuffPost što promjene zapravo znače i kada je krumpir siguran za jelo.
Proklijali krumpir
Prema Ellen Shumaker, direktorici programa Safe Plates na Sveučilištu Sjeverne Karoline, proklijali krumpir i dalje može biti siguran za jelo, ali samo ako klice nisu previše narasle i krumpir nije omekšao ili smežurao se, prenosi Klik.hr.
„Klice sadrže toksin koji se naziva solanin, a on može uzrokovati tegobe poput glavobolje, povraćanja i drugih probavnih problema. Ako su klice male, možete ih jednostavno odrezati i konzumirati krumpir,“ objasnila je Shumaker. Međutim, upozorila je da bi konzumacija velikih količina solanina mogla izazvati ozbiljnije simptome.
Što s pozelenjelim krumpirom?
Pozelenjeli krumpir, kako navodi Maggie Michalczyk, registrirana dijetetičarka i osnivačica stranice Once Upon a Pumpkin, nije siguran za konzumaciju. Razlog? Izloženost sunčevoj svjetlosti potiče proizvodnju klorofila, što rezultira zelenkastom bojom, ali i nakupljanjem štetnih toksina.
„Zelena boja ukazuje na prisutnost solanina, istog toksina koji se nalazi u klicama,“ dodala je Shumaker. Ako na krumpiru primijetite male zelene mrlje, možete ih odrezati i ostatak iskoristiti. No, ako su mrlje velike, preporučuje se baciti cijeli krumpir.
Kada krumpir treba baciti?
Shumaker ističe da klice i zelene mrlje često upućuju na to da je krumpir počeo propadati. Ako je uz to smežuran i mekan, to je siguran znak da ga treba baciti. Iako konzumacija pokvarenog krumpira obično izaziva probavne smetnje, u težim slučajevima solanin može uzrokovati i paralizu.
Stručnjaci se slažu da se manji nedostaci, poput malih klica ili zelenih mrlja, mogu ukloniti rezanjem, no ozbiljnija oštećenja ukazuju na to da krumpir nije siguran za jelo. Kada je u dvojbi, bolje je krumpir baciti nego riskirati zdravlje.
Izdvojeno
-
Hrvatska je druga najangažiranija država u svijetu (u odnosu na broj stanovnika), čije civilno društvo šalje humanitarnu pomoć u Ukrajinu, zahvaljujući uvelike predanom, angažiranom i stalnom radu 300 volontera udruge DOBRO DOBRIM DoDo.
-
Marko Pupić Bakrač bavi se temom zdravstva u Zadru, njegov dopis donosimo u cjelosti
-
Republika Hrvatska je na današnji dan prije 33 godine, 15. siječnja 1992. postala međunarodno priznata država, a istoga datuma, 15. siječnja, ali 1998. završena je i mirna reintegracija kojom je u ustavno-pravni poredak Hrvatske vraćeno dotad okupirano hrvatsko Podunavlje.
-
Pročitajte dnevni horoskop i doznajte što vam za današnji dan predkazuju zvijezde
Reci što misliš!