Najveća u Europi?
Zadarska sfinga “koja ispunjava želje” prolaznika
Osim same sfinge, i perivoj budi zanimanje posjetitelja. Ondje su zasađena stabla, grmlje i cvijeće, a među bogatom vegetacijom pronaći ćete i mali ribnjak, klupe te umjetnu spilju.
Zašto sfinga u Zadru?
Velika sfinga u Egiptu, amblem drevnog misticizma i arhitektonske veličine, tisućljećima stražari nad Gizom. Uzdižući se u pozadini piramida, ova kolosalna građevina potaknula je beskrajna pitanja o svom podrijetlu, svrsi i enigmi svog postojanja, navodi punkufer.hr.
O najpoznatijoj sfingi na svijetu više možete doznati ovdje, a jednu od najvećih sfingi u Europi pronaći ćete u Zadru. Zadarsku skulpturu od kamena i betona, visoku tri, a dugu pet metara, izradio je konzervator Giovanni Smirich u perivoju svoje vile po uzoru na egipatske čuvarice grobnica i tajni. Sfinga s ljudskom glavom i lavljim tijelom ima ruke umjesto prednjih šapa s bazenom u obliku školjke.
“Često je ponavljana ideja je kako je skulpturu sfinge Smirich podignuo kao uspomenu svojoj supruzi, ali ona nije povijesno potvrđena. Naime, iako znamo da je njegova supruga Attilia preminula 1917. godine, a kao godina izgradnje skulpture najčešće se navodi 1918. godina, točna godina zasad je nepoznata.
Izraz lica same skulpture dugo se držao za Attilijin portret, ali je ta teza odbačena. Među brojnim urbanim legendama postoji i maštovita legenda o blagu koje je zakopano u trupu sfinge. Vođeni ovom mišlju neki su pojedinci zaista pokušali doći do navodnog blaga i pritom skulpturi nanijeli oštećenja.
Druga legenda kaže kako se u samoj skulpturi nalazi skrivena prostorija“, otkrivaju autori na internetskoj stranici posvećenoj zadarskoj sfingi, te dodaju kako tajna prostorija dokazano ne postoji. Među brojnim legendama, koje se vežu uz zadarsku sfingu, najviše se priča o onoj da ispunjava ljubavne želje onima koji joj se obrate za pomoć.
Osim same sfinge, i perivoj budi zanimanje posjetitelja. Ondje su zasađena stabla, grmlje i cvijeće, a među bogatom vegetacijom pronaći ćete i mali ribnjak, klupe te umjetnu spilju.
Ulaz u Perivoj, koji se smjestio na 20 minuta hoda od gradske jezgre, je besplatan i otvoren tijekom cijeloga dana kroz godinu. Glavni ulaz nalazi se na cesti koja prati morsku obalu, drugi ulaz je iz Ulice S. S. Kranjčevića, a treći ulaz je s poligona. Do ulaza u Perivoj na Obalu kneza Trpimira, dovest će vas i autobus. Autobusna stanica udaljena je 50 metara od samih ulaznih vrata.
Vezane vijesti
-
Foto klub Kornat Zadar organizira promociju knjige Ante Jaša, "Sveti otok"
-
Još jedno predavanje iz ciklusa Arhitektura i praksa najavilo je Drustvo arhitekata Zadra, na temu Osunčanje stambenih prostora
-
Tijekom tečaja, polaznicima će na raspolaganju biti vrhunski opremljeni foto studio i IT dvorana Centra za kreativne industrije.
-
U nastavku saznajte što nas očekuje na Virskom Adventu.
Izdvojeno
-
Velika dvorana Kazališta lutaka Zadar teleportirati će se u Kansas SAD na jedno 20 minuta – po' ure!
-
Foto klub Kornat Zadar organizira promociju knjige Ante Jaša, "Sveti otok"
-
Najnoviji je ovo sustav za praćenje madeža s potpuno automatiziranim ATBM uređajem koji se koristi naprednom tehnologijom umjetne inteligencije.
-
„Kuha se“ nastavak foto natječaja „Volim svoju županiju“- do nedjelje 1. prosinca traži se fotka koja će krasiti naslovnicu kuharice s receptima iz svih županija.
Reci što misliš!