#saznajte
Je li vaš kašalj simptom prehlade, covida ili nečeg trećeg? Liječnik objasnio kako znati razliku
Stručnjaci savjetuju kako razlikovati vrste kašlja kao i što bi ih moglo uzrokovati. Doktor Malathy Munisamy, klinički istraživač u MAC Clinical Researchu, također je upozorio da kašalj koji tjednima traje može biti znak nečeg ozbiljnijeg.
Dr Munisamy je objasnio: “Ako kašalj traje tri tjedna ili više, trebali biste rezervirati posjet svom liječniku opće prakse. Standardni kašalj, koji je često ‘bezopasan’, nestaje sam od sebe u roku od nekoliko tjedana.
Tri kategorije kašlja
“Kašalj je jednostavno prirodna reakcija tijela na bilo kakvu iritaciju u dišnim putovima. Kašalj se može kategorizirati u tri skupine; akutni, subakutni i kronični.”
Dodao je: “Svaki kašalj s povezanim zabrinjavajućim ili teškim simptomima kao što su iskašljavanje krvi, promuklost glasa, otežano disanje, groznica, gubitak težine, problemi s gutanjem ili povraćanje, treba odmah pregledati vaš liječnik ili liječnik opće prakse.”
Dr. Munisamy je rekao da ako je vaš kašalj uzrokovan prehladom ili gripom, može biti popraćen žutom sluzi, a mogu se pojaviti i:
– Glavobolje
– Bolovi u mišićima
– Kihanje
– Povećana temperatura/groznica.
Savjetovao je: “Budući da je ovaj kašalj uzrokovan virusom, odmor, hidracija, paracetamol, ibuprofen ili lijekovi za ublažavanje prehlade obično su učinkoviti tretmani. Ako uzimate antibiotike za viruse, oni neće djelovati i mogu dovesti do otpornosti bakterija na antibiotike.”
Infekcije prsnog koša
Infekcija prsnog koša će se razlikovati po prsnom kašlju, kao i po:
– Zviždanje, otežano disanje i bol u prsima
. Visoka temperatura, bolovi u mišićima, umor i glavobolje
– Tamnožuta ili zelena sluz
“Infekcije prsnog koša mogu biti virusne ili bakterijske, obje se liječe različitim lijekovima”, rekao je. “Mogu se propisati ili antivirusni lijekovi ili antibiotik uz uobičajeni savjet o odmoru, paracetamolu i hidrataciji”, prenosi Mirror.
Covid
Savjetovao je da će kašalj uzrokovan Covidom često biti kontinuirani kašalj, što znači da kašljete više od sat vremena ili imate tri ili više epizoda kašlja u 24 sata. Možda vas uz to muči i:
-Visoka temperatura
– Gubitak ili promjena osjeta mirisa ili okusa
– Kratkoća daha i/ili bol u grlu
– Umor, curenje nosa, proljev.
Za liječenje Dr. Munisamy je rekao: “Iako postoje cjepiva protiv razvoja teških simptoma Covida, liječenje je uglavnom isto kao kada imate prehladu ili gripu; ostati hidriran, puno spavati i paracetamol kada počnete osjećati tegobe.”
Upala pluća
Savjetovao je da simptomi upale pluća uključuju:
Mokri kašalj, ponekad sa smrdljivom zelenom ili žutom sluzi
Kratkoća daha, bol u prsima i šištanje dok dišete
Visoka temperatura
Bolovi i osjećaj jakog umora
Gubitak apetita
“Upala pluća je obično uzrokovana bakterijskom ili virusnom infekcijom, slično infekciji prsnog koša, ali su infekcija i njezini simptomi mnogo teži”, rekao je.
Za liječenje se preporučuje hidracija i lijekovi, poput antibiotika ili antivirusnih lijekova, ali ako ste u opasnosti od ozbiljne bolesti (na primjer, ako ste stariji od 65 godina), iate kardiovaskularnu bolest, plućno oboljenje ili ako je vaš beba ili dijete koje ima upalu pluća, možda ćete morati otići u bolnicu na daljnje liječenje i kisik.
Kronična opstruktivna plućna bolest (KOPB)
To spada u kroničnu kategoriju i može uključivati:
– Kratkoća daha i uporan kašalj
– Zviždanje i stezanje u prsima
– Umor i česte respiratorne infekcije
– Povećana količina sluzi, obično smeđe boje
KOPB je pojam za skupinu plućnih stanja uključujući bronhitis i emfizem. Dugotrajna ili dugotrajna izloženost štetnim iritansima, kao što su pušenje, prašina, kemikalije i pare, primarni su uzrok KOPB-a.
Dr. Munisamy je rekao: “Trenutno ne postoji lijek za ovu progresivnu bolest, ali postoje promjene u načinu života koje mogu pomoći u ublažavanju simptoma i produžiti životni vijek. To uključuje prestanak pušenja, bronhodilatatore, inhalacijske kortikosteroide, plućnu rehabilitaciju i terapiju kisikom. Razgovarajte sa svojim liječnikom ili liječnikom opće prakse o dostupnim opcijama.”
Idiopatska plućna fibroza (IPF)
Još jedno kronično stanje kojeg prate:
– Kratkoća daha i uporan suhi kašalj
– Nelagoda u prsima ili bol u prsima
– Umor i nenamjerno mršavljenje
– Oticanje prstiju na rukama i nogama
– Stvaranje sluzi smeđe ili crvene boje.
Uzrok plućne fibroze je nepoznat, međutim, postoji nekoliko predloženih teorija za doprinos njegovo razvoja, kao što je dugotrajna izloženost različitim čimbenicima iz okoliša, uključujući prašinu, zagađivače i određene opasnosti na poslu, genetski čimbenici i potencijalno neke virusne infekcije.
Tretmani uključuju lijekove, dodatni kisik, plućnu rehabilitaciju i, u nekim slučajevima, transplantaciju pluća.
Izdvojeno
-
Purgerica na otoku - kako je ondje živjeti zimi? Njezin otac je Sikirić iz Preka i baš u Ulici Sikirića smjestio se njezin atelje u staroj kući...
-
Vlada planira proširiti popis proizvoda čija će cijena biti ograničena te će i dalje voditi brigu o standardu građana, poručili su u srijedu tijekom saborskog aktualnog prijepodneva premijer Andrej Plenković i ministar gospodarstva Ante Šušnjar.
-
U 2024. godini Grad Zadar je, pored „uskrsnica“ i „božićnica“, iz svog proračuna isplaćivao i novčane naknade umirovljenicima u povodu Dana grada Zadra u iznosu od 370,00 eura.
-
Iz zadarske Elektre stiže obavijest o privremenom prekidu u opskrbi električnom energijom zbog radova prema sljedećem rasporedu
Reci što misliš!