#saznajte
Ovo je strogo zabranjeno u njemačkim supermarketima
U supermarketu postoji niz prava kojih se kupci i blagajnici moraju pridržavati. Jedna je stvar zapravo zabranjena radnicima supermarketa u Njemačkoj – no to mnogi ne znaju.
Za mnoge supermarket je svakodnevno mjesto gdje kupuju. Ako kupite više od očekivanog, neki proizvodi završe u vašoj torbi ili ruksaku. Prilikom plaćanja na blagajni često se postavljaju pitanja: Smiju li blagajnici provjeriti torbe kupaca? Kojih se pravila moraju pridržavati blagajnici i što je legalno?
Mogu li blagajnici pogledati vašu torbu? Kupci supermarketa trebali bi biti svjesni ovih prava.
Odgovor je jasno ne – osim ako postoji konkretna sumnja na krađu. To znači da blagajnici ne mogu jednostavno provjeravati nasumično, kao što se ponekad pokušava u mnogim trgovinama, piše Fenix magazin.
Gledanje u torbu ili ruksak prema zakonu je nedopustivo miješanje u osobna prava. Ako se od kupaca traži da otvore vrećicu na blagajni ili prilikom izlaska iz supermarketa, treba naglasiti da to nije dopušteno, pojašnjavaju u Savjetovalištu za potrošače.
Ako osoblje i dalje inzistira, preporučljivo je pristati na pregled, ali se zatim žaliti izravno upravi.
Ali budite oprezni: trgovci na malo i tržni operateri zapravo smiju diktirati kupcima kako će se roba prevoziti unutar trgovine kao dio kućnog reda.
Općenito odlaganje proizvoda u torbu ili ruksak može se smatrati kršenjem kućnog reda. Ako takva pravila postoje, moraju biti jasno vidljiva, navodi dpa.
Pod kojim uvjetima blagajnici smiju intervenirati?
U određenim situacijama, međutim, blagajnici ili zaštitari smiju izvršiti provjeru torbe. Međutim, to je dopušteno samo ako je lopov stvarno uhvaćen na djelu, objašnjava “rechtsanwalt.com”. To znači da dotičnu osobu morate promatrati kako stavlja predmet u torbu.
U takvom slučaju osoblje i interni detektivi također mogu zabilježiti osobne podatke osumnjičenika. Osoba može biti zadržana do dolaska policije, ali samo policija ima pravo pretražiti torbu, navodi se.
Ako nema stvarne krađe, blagajnici ne smiju zadržavati ljude bez valjanog razloga. U takvim slučajevima oštećeni kupci imaju pravo podnijeti kaznenu prijavu policiji, pojašnjavaju u Savjetovalištu za potrošače.
Granice intervencije u slučaju “neprimjerenog ponašanja”
Blagajnici također mogu izdati zabranu ako se netko ponaša neprimjereno, poput vrijeđanja ili uznemiravanja osoblja ili drugih kupaca. Ali zabrana ulaska u trgovinu ne smije se izreći bez valjanog razloga, navode njemački mediji.
Ako kupci jednostavno ne žele pregled torbi, to nije dovoljan razlog za zabranu. Ako je kupcima zabranjen ulazak u trgovinu jer odbijaju pokazati svoju torbu, vlasnik trgovine postupa protuzakonito, smatraju u savjetovalištu za potrošače.
Izdvojeno
-
Purgerica na otoku - kako je ondje živjeti zimi? Njezin otac je Sikirić iz Preka i baš u Ulici Sikirića smjestio se njezin atelje u staroj kući...
-
Vlada planira proširiti popis proizvoda čija će cijena biti ograničena te će i dalje voditi brigu o standardu građana, poručili su u srijedu tijekom saborskog aktualnog prijepodneva premijer Andrej Plenković i ministar gospodarstva Ante Šušnjar.
-
U 2024. godini Grad Zadar je, pored „uskrsnica“ i „božićnica“, iz svog proračuna isplaćivao i novčane naknade umirovljenicima u povodu Dana grada Zadra u iznosu od 370,00 eura.
-
Iz zadarske Elektre stiže obavijest o privremenom prekidu u opskrbi električnom energijom zbog radova prema sljedećem rasporedu
Reci što misliš!