Lifestyle

#kužina

Koje vrste meda postoje i po čemu se razlikuju?

Koje vrste meda postoje i po čemu se razlikuju?
Pixabay/Ilustracija

Postoji više od 300 vrsta meda! Mnogi čimbenici utječu na okus i boju meda, ali glavna razlika između svake vrste vrti se oko cvijeta.

Zato se med obično naziva po ovom izvoru nektara. Većina pasteriziranog meda ima isti okus, stoga potražite sirovi, nefiltrirani med. To je najbolji način da iskusite njegov pravi okus.

Akacija

Bagremov med je med za sve namjene vrlo blagog, ali slatkog okusa. Zapravo se ne radi od cvijeta akacije. Umjesto toga, nektar dolazi iz “lažnog stabla akacije”, također poznatog kao bagrem. To je jedna od najbistrijih dostupnih vrsta meda najsvjetlije boje i malo je vjerojatno da će kristalizirati u staklenci zbog visokog sadržaja fruktoze.

Heljda

Med od heljde je jak i taman. Njegov hrabar okus čini ga najprikladnijim za pečenje umjesto sirove upotrebe. Sadrži više antioksidansa od meda svjetlije boje pa je izvrstan izbor za liječenje upale grla.

Djetelina

Med od djeteline jedna je od najpopularnijih vrsta u Sjedinjenim Državama. Ima vrlo cvjetnu aromu s laganim, slatkastim okusom što ga čini dobrim medom za sve namjene.

Eukaliptus

Ovaj med potječe iz Australije, iako se danas proizvodi i u Kaliforniji. Cvjetovi eukaliptusa daju izrazito ljekovitu vibru s biljnom aromom i okusom mentola. To je dobra sorta za korištenje kada se iskorištavaju zdravstvene dobrobiti meda.

Narančin cvijet

Ovaj lagani, blagi med ima prepoznatljiv citrusni okus i miris. Podrijetlom je iz Španjolske i Meksika, ali danas se često proizvodi u pojasu citrusa — Floridi, Teksasu i Kaliforniji. To je izvrstan med za kruh i peciva, ali svakako potražite sirovi, nefiltrirani med kada kupujete narančin cvijet.

Kadulja

Kaduljin med je svijetle boje. Blag je, ali sladak, što ga čini dobrim svestranim medom. Kaduljin med sporo kristalizira, pa se često miješa s drugim vrstama meda kako bi se usporio proces, piše msn.com.


Reci što misliš!