#savjeti
Što kad vam ukradu mobitel?
Bez obzira koji mobilni telefon koristite - bio on feature phone ili smartphone, jedno je sigurno - da sad ostanete bez njega, ne bi vam bilo svejedno.
Savjete o tome kako spriječiti da vam ukradu mobitel, nećemo dijeliti, jer oni ovise od situacije do situacije, ali vam možemo reći što napraviti da, ako do takvog događaja dođe (ili čak ako ga samo izgubite negdje), gubitak podataka bude što manji.
Podijelit ćemo ih u dvije kategorije – što napraviti sad, odmah, dok je mobitel još uvijek sigurno u vašem vlasništvu i što napraviti kad bez njega ostanete.
Što možete napraviti dok je mobitel još kod vas
1) Zaključajte ga
Toliko puta tijekom dana otključavamo taj mobitel da je ponekad jednostavnije ostaviti ga nezaključanog.
No, zbog vaše sigurnosti, kao i sigurnosti podataka koji su pohranjeni na vašem uređaju (a oni mogu biti i bankovne kartice, pa čak i osobni dokumenti), uključite zaključavanje. I to čak ne samo obično zaključavanje PIN-om. Odaberite biometrijsko skeniranje (lica, prsta) ili lozinku kako biste sigurno zaključali svoj telefon. Također, postavite lozinke i na pojedine aplikacije koje su vam važne – WhatsApp, Signal, Revolut, službeni e-mail. Naravno, idealno bi bilo da je lozinka za svaku aplikaciju različita.
2) Uključite “Pronađi moj uređaj”
Opcija ima različito ime ovisno o tome koristite li Apple ili Android uređaje, ali funkcija joj je ista. Ostavlja uključen GPS signal na mobitelu, pa u trenutku kad on više nije kod vas, možete putem računala locirati uređaj, daljinski ga zaključati, čak i nazvati ne biste li ga dobili natrag. Opciju pronađite u Postavkama svog uređaja, piše Zimo.
3) Napravite sigurnosnu kopiju važnih fotografija, videa ili dokumenata
Otkako su proizvođači pametnih telefona počeli naglasak stavljati na kameru i sve veći prostor za pohranu, ljudi su izgubili naviku pregledavanja i pohranjivanja važnih fotografija na sigurno. I dok neki svoje fotografije automatski pohranjuju “u oblaku” i tako rade njihovu sigurnosnu kopiju, drugi ih “drže” na mobitelu.
Kako ne biste ostali bez njih, dobro je s vremena na vrijeme napraviti sigurnosnu pohranu – ili u oblak ili na računalo odnosno vanjski disk.
Osim fotografija i videa, dobro je napraviti kopiju i kontakata, drugih dokumenata, lozinki i sličnog. I Android i Apple nude da to naprave za vas automatski svako toliko, pa iskoristite tu opciju. Možete ju pronaći u Postavkama.
4) Isključite puni prikaz obavijesti
Neki stručnjaci za kibernetičku sigurnost predlažu i da se isključi puni prikaz obavijesti. Pri tome misle na ono da vam se na zaključanom ekranu prikaže cjelokupni tekst poruke, zajedno s imenom pošiljatelja.
To ćete napraviti odlaskom u Postavke, Obavijesti i potom odaberite opciju “Prikažite predprikaz”, a onda na listi aplikacija odaberite čije obavijesti želite vidjeti i u kojem obliku.
5) Uključite nove opcije
I Apple i Google su nedavno predstavili cijeli niz novih opcija usmjereni upravo na to da uređaje učine manje privlačnima za kradljivce.
Tako korisnici iPhonea mogu uključiti “Stolen Device Protection”, koji otežava pristup ključnim funkcijama i postavkama telefona. Primjerice, za brisanje i resetiranje telefona bit će potrebna biometrijska potvrda. Također, Apple je uključio “Activation lock” koja otežava preprodaju dijelova iz ukradenih uređaja.
S druge strane, korisnici Androida sad mogu koristiti umjetnu inteligenciju kako bi sustav sam detektirao da je netko “oteo” telefon i trči ili se vozi na motoru. Uređaj se automatski zaključava, što je za većinu kradljivaca dovoljno da odustanu i bace telefon u blizini. Također, dostupna je i značajka “Privatni prostor” koji je svojevrsni tajni pretinac u koji korisnici mogu pohranjivati osjetljive informacije i dokumente na svom uređaju, a koji neće biti vidljiv bez upisivanja lozinke.
6) Zapišite važne brojeve
Nemojte zaboraviti na sigurno mjesto zapisati serijski broj svog telefona (IMEI). Ako ga netko pronađe, a krađa je prijavljena policiji, ovo će biti ključan dokaz da je vaš.
Možete ga pronaći na kutiji svog telefona, a ako ste kutiju bacili podatke možete pronaći u Postavkama, “O telefonu”.
Što ako vam je mobitel ukraden ili izgubljen
Prvi korak je obavijestiti policiju. Prijavite krađu, pokušajte se sjetiti gdje je točno i u kakvim uvjetima do krađe došlo.
Ako vaš teleoperater ili osiguravajuća kuća osiguravaju telefone i imate tu policu, također prijavite krađu i njima.Teleoperateru se javite i kako bi mogao zamrznuti vaš broj i izdati vam zamjensku SIM karticu ili eSIM.
Ako ste na uređaju imali pohranjene podatke o karticama ili mBanking, javite se i u banku, prijavite krađu i zatražite moratorij na transakcije.
1) Pokušajte sami locirati uređaj
Tu dolazi do izražaja ona “Pronađi moj telefon” opcija. Kod iPhonea, na računalu se ulogirajte na iCloud i tamo odaberite opciju “Nađi”. Kod Android uređaja, korisnici trebaju otići na Googleovu stranicu za pronalazak https://www.google.com/android/find/ upisati svoje korisničko ime i lozinku i odabrati uređaj koji traže.
Ovi servisi će vam pokazati trenutnu ili posljednju poznatu lokaciju na karti (što je zgodno ako ste ga samo zagubili), ali samo ako je ta opcija prethodno uključena.
2) Ako ne možete do svog uređaja nikako
Ako ste ostali bez uređaja i nema nikakvog načina da do njega pokušate doći, probajte smanjiti štetu. Uđite u sve servise koje imate na mobitelu i pokušajte ih odjaviti – ili promijenite lozinku kako osoba koja ih pokuša koristiti na vaše telefonu to ne bi mogla.
Javite se banki i zatražite blokadu kartica koje su bile pohranjene na mobitelu, odnosno policiji ako ste na mobitelu imali pohranjene neke elektronske verzije osobnih dokumenata (npr. osobna iskaznica, vozačka ili putovnica).
Izdvojeno
-
U četvrtak opet sunčanije i većinom manje hladno, premda u unutrašnjosti uz mraz, mjestimičnu maglu, na Jadranu lokalno jaku buru s olujnim udarima
-
U petak 10. siječnja 2025. godine u Svečanoj dvorani Sveučilišta u Zadru Adriana Branka Pojatina, je javno obranila doktorski rad pod naslovom Umreženost identitetskih i turističkih prostora na primjeru štovanja Gospe od Sniga u Kukljici
-
Na Pagu je upravo počela sezona janjenja. No, za teške poslove stočara - sve je manje zainteresiranih.
-
PD Paklenica poziva sve zainteresirane na predstavljanje monografije i prigodnu izložbu “PD Paklenica – 125 godina planinarstva na zadarskom području” koje će se održati u četvrtak, 16. siječnja,u 18 h u atriju Providurove palače.
Reci što misliš!