dobro je znati
Koja je idealna temperatura koju trebate imati u domu?
Grijanje može spriječiti pojavu plijesni u domu, a važno je i za održavanje zdrave razine krvnog tlaka.
Vlaga u stanu i niže temperature uzrokuju nakupljanje kondenzata, koji se obično prvo pojavi u kutovima, a potom se širi po zidovima, fugama između pločica itd. Plijesan je opasna za zdravlje. Izaziva probleme s disanjem, a posebno je opasna za alergičare i astmatičare.Ugradnja ventilatora u vlažne prostorije, primjerice u kupaonicu, korištenje kuhinjske nape pomaže u uklanjanju vlage iz zraka, a prikladno grijanje dodatno isušuje zrak u prostorijama i sprječava razvoj plijesni.
Krvni tlak
Izloženost previsokim ili preniskim temperaturama utječe na rad srca i krvni tlak. Kako se arterije sužavaju, krvni tlak i otkucaji srca rastu, što je veliki problem za sve koji već imaju problema s visokim krvnim tlakom i radom srca.
Pokazalo je to i istraživanje provedeno na University Collegeu u Londonu na uzorku od 4600 ljudi. Otkrili su minimalne promjene krvnog tlaka s bilo kojom promjenom temperature. Idealan krvni tlak je između 90/60 mmHg i 120/80 mmHg. Veći broj označava sistolički krvni tlak, kada srce pumpa krv kroz venu, a niži broj je dijastolički krvni tlak, kada srce miruje.Za promjenu od 1 stupnja Celzija, krvni tlak ljudi promijenio se za 0,48 mmHg (sistolički) i 0,45 mmHg (dijastolički). Znanstvenici koji su sudjelovali u istraživanju tvrde da bi blagi porast temperature u životnim prostorima mogao pomoći osobama koje imaju problema s visokim krvnim tlakom. Takvim osobama preporučuju održavanje konstantne temperature od 21 stupanj u stambenim prostorima tijekom hladnijeg dijela godine jer su uočili korelaciju između boravka u prostorijama s niskom temperaturom i visokim krvnim tlakom.
Spavanje
Kako bismo normalno funkcionirali tijekom dana potrebno nam je dovoljno sna. Na kvalitetu sna utječu mnogi čimbenici, a jedan je od njih i pogodno okruženje. Ako su temperature preniske ili previsoke, noću se budimo jer se tijelo ne može potpuno opustiti. I zato je također važno da temperatura zraka u spavaćoj sobi bude dovoljna, ali ne previsoka.
Prema preporuci Svjetske zdravstvene organizacije (WHO), temperatura u stambenim prostorima zimi bi se trebala održavati između 18 i 21 Celzijev stupanj, osobito u obiteljima s malom djecom ili starijim osobama, piše Dom in Vrt, a prenosi Net.hr.
Izdvojeno
-
U četvrtak opet sunčanije i većinom manje hladno, premda u unutrašnjosti uz mraz, mjestimičnu maglu, na Jadranu lokalno jaku buru s olujnim udarima
-
U petak 10. siječnja 2025. godine u Svečanoj dvorani Sveučilišta u Zadru Adriana Branka Pojatina, je javno obranila doktorski rad pod naslovom Umreženost identitetskih i turističkih prostora na primjeru štovanja Gospe od Sniga u Kukljici
-
Na Pagu je upravo počela sezona janjenja. No, za teške poslove stočara - sve je manje zainteresiranih.
-
PD Paklenica poziva sve zainteresirane na predstavljanje monografije i prigodnu izložbu “PD Paklenica – 125 godina planinarstva na zadarskom području” koje će se održati u četvrtak, 16. siječnja,u 18 h u atriju Providurove palače.
Reci što misliš!