#oprezno
Pet stvari koje ne biste trebali reći nekome tko tuguje zbog gubitka voljene osobe
Gotovo je nemoguće znati što reći nekome u mukama tuge.
Svi želimo reći nešto utješno, a malo nas zapravo zna što bi to bilo.
Ovih pet stvari se ipak preporuča izbjeći u takvim situacijama.
1) “Kako si?”
Iznenadili biste se koliko ovo obično pitanje može biti opterećenje. Mnogi ljudi koji su iskusili gubitak bliske osobe se slažu da je na to pitanje gotovo nemoguće odgovoriti.
Naši osjećaji tuge mijenjaju se iz sata u sat, ponekad iz minute u minutu, tako da nema odgovora koji će izdržati test vremena.
Lakše je odgovoriti na manje sveobuhvatna pitanja, poput, kako je bilo napuštanje fakulteta ili kakva je bila večera sinoć. Specifična pitanja manje su izazovna od egzistencijalnih, piše CNN.
2) “Kako mogu pomoći?”
Iako je ovo zapravo velikodušna pomoć, mnogima ne paše. To je djelomično zbog toga što stavlja teret na onoga tko tuguje da pomogne pomagaču. Pomagač želi nešto smisliti – ali oni koji tuguju nisu u poziciji pomoći. Često ne možemo artikulirati, a možda čak i ne znamo, što želimo ili trebamo.
Često je puno korisnije jednostavno pomoći u malim i jednostavnim stvarima bez postavljanja previše pitanja. Poput pomaganja u kuhanju, čišćenju i ostalim kućanskim poslovima.
3) “Ne mogu zamisliti što kroz što prolaziš”
Ova izjava može ima neželjeni učinak izolacije za one koji tuguju, kao da je gubitak nekako samo njihov.
Umjesto da svoje osjećaje stavljamo u neku potpuno nezamislivu kategoriju, pokušajte se barem malo povezati. Recite nešto poput: “Sjećam se kad sam izgubio X i osjetio sam X”. Ili možda podijelite određenu uspomenu poput “Stvarno sam uživao gledati tvog tatu kako te trenira nogomet. To će mi nedostajati.”
Takva izjava daje nam do znanja da nismo sami.
4) “To nije pošteno”
Savjetnik za tugovannje savjetuje da umjesto da pokušavate razriješiti tugu od nepravde, treba pokušati s praksom radikalnog prihvaćanja. To ide otprilike ovako: neke stvari u životu su veličanstvene, a neke su samo loše. Pokušajte prihvatiti život pod njegovim uvjetima.
Umjesto da pitate “Zašto ja?” ili “Kako život može biti tako nepravedan?” Recite: “Ovo je ono s čim imam posla. Koji je najbolji put naprijed?”
5) “Želim doći i zagrliti te”
Oni koji su prošli iskustvo gubitka shvaćaju da gesta ljubavi od prijatelja može biti neugodna. Onima koji tuguju, s vremena na vrijeme ipak treba pauza. Iscrpljujuće je predugo tugovati bilo.
Ako ipak osjećate da biste se trebali pojaviti na pragu nekoga tko je upravo pretrpio gubitak, pokušajte sa sobom ponijeti smijeh i lakoću kako biste im pomogli ublažiti teret tuge.
Izdvojeno
-
U četvrtak opet sunčanije i većinom manje hladno, premda u unutrašnjosti uz mraz, mjestimičnu maglu, na Jadranu lokalno jaku buru s olujnim udarima
-
U petak 10. siječnja 2025. godine u Svečanoj dvorani Sveučilišta u Zadru Adriana Branka Pojatina, je javno obranila doktorski rad pod naslovom Umreženost identitetskih i turističkih prostora na primjeru štovanja Gospe od Sniga u Kukljici
-
Na Pagu je upravo počela sezona janjenja. No, za teške poslove stočara - sve je manje zainteresiranih.
-
PD Paklenica poziva sve zainteresirane na predstavljanje monografije i prigodnu izložbu “PD Paklenica – 125 godina planinarstva na zadarskom području” koje će se održati u četvrtak, 16. siječnja,u 18 h u atriju Providurove palače.
Reci što misliš!