Lifestyle

#jeste li znali ?

Kuhate s ovim posuđem? Nova studija otkrila da je ono povezano s otrovnim kemikalijama

Kuhate s ovim posuđem? Nova studija otkrila da je ono povezano s otrovnim kemikalijama
Marko Lukunić/PIXSELL

Pravilno recikliranje plastike je važno, no može li recikliranje plastike iz elektronike uzrokovati više štete nego koristi?

U novoj studiji objavljenoj u časopisu Chemosphere, istraživači su otkrili da neki crni plastični predmeti sadrže štetne usporivače plamena zbog prakse elektroničkog recikliranja.

Megan Liu, koautorica studije i voditeljica znanosti i politike u Toxic-Free Future, objasnila je u priopćenju za javnost da se usporivači plamena (FR) koji se nalaze u crnim plastičnim kućanskim predmetima još uvijek koriste ili su se nekada koristili u plastičnim elektroničkim komponentama, poput onih nalaze unutar televizora, mobitela i računala, piše Real Simple.

Te su štetne tvari zabranjene u određenim aplikacijama koje ne zahtijevaju FR-ove, ali njihova daljnja uporaba u elektronici posebno je zabrinjavajuća za istraživače zbog njihove prisutnosti u drugim područjima, poput kuhinjskog pribora. Autori studije pretpostavljaju da ti FR dospijevaju u svakodnevne crne plastične predmete kroz trenutne procese recikliranja.

Studija je testirala samo crne plastične predmete (a ne plastiku u drugim bojama) jer su elektroničke komponente koje koriste FR i reciklirane obično crne.

Iako je studija prva koja je povezala crne plastične kućanske predmete u SAD-u s FR-ima, samo se za manjinu sumnja da sadrže FR-ove. Na temelju njihovog početnog pregleda, studija sugerira da je, od svih crnih plastičnih predmeta za kućanstvo, “oko 10% proizvoda vjerojatno sadržavalo BFR.”

Direktor Mind the Store-a Toxic-Free Future, Mike Schade, pozvao je trgovce i dobavljače da testiraju proizvode koji koriste recikliranu plastiku kako bi bili sigurni da nesvjesno ne unose otrovne kemikalije.


Reci što misliš!