Lifestyle

#kužina

Zimnica se počela kvariti: Što napraviti?

Zimnica se počela kvariti: Što napraviti?
Davor Javorović/PIXSELL

Teško je zamisliti zimu bez zimnice, ali nije uvijek lako napraviti i sačuvati ovakve proizvode na duže vrijeme.

Mnoštvo je faktora koji mogu doprinijeti njenom kvarenju, pojavi mutne tekućine, neugodnog mirisa, omekšavanju i truljenju povrća, dizanju poklopca, curenju tekućine van tegle. Takva zimnica postaje nejestiva, ali i opasna za naše zdravlje.

Greške tijekom pripreme

Da bi se teglice s povrćem održale, potrebno je prilikom pripreme veliku pažnju posvetiti higijeni, namirnicama, tehnici izrade i na kraju skladištenju.

Svo posuđe i prostor koji koristimo moraju biti čisti i oprani. Tegle moraju biti oprane i sterilizirane. Poklopce je najbolje kupiti uvijek nove za svaku sezonu, obavezno ih oprati i sterilizirati.

Povrće koje koristimo mora biti najbolje kvalitete, bez oštećenja i simptoma bolesti. Sve se dobro očisti i opere. Svaki plod koji nije kvalitetan može izazvati kvarenje. Krastavci koji imaju šupljinu u sredini, paprike u čijoj unutrašnjosti su štetnici i njihov izmet, mrkva u kojoj su crvi, podložniji su kvarenju i mogu biti razlog propadanja cijele tegle ili posude u kojoj je ukiseljeno povrće, prenosi Agroklub.

Ako niste iskusni, držite se provjerenog recepta. Obratite pažnju na vrstu soli. Sol bez joda može biti uzrok propadanja kiselog kupusa. U nekim receptima je obavezno da se koristi morska sol koja ima specifičan sastav. Izbor octa može biti rizičan. Nije isto koji koristite, kojeg postotka razrjeđenja i količinu. Začini imaju ulogu konzervansa.

U nekim receptima se mora koristiti odgovarajuća količina limunske kiseline, šećera, soli i nije ju potrebno smanjivati.

Kako kiseliti kupus u glavicama?

U slučaju da ne koristite konzervans i vinobran, napunjene tegle se moraju pasterizirati bilo u vodi ili u pećnici. Poklopci moraju biti dobro zatvoreni i da ih povuče vakuum koji se stvara prilikom pasterizacije.

Povrće uvijek mora biti u marinadi, jer će sve što izviruje vrlo brzo propasti. To je posebno značajno kada kiselimo glavice kupusa ili ribanac, krastavce, paprike, mrkvu i slične proizvode.

Pazite gdje čuvate posude sa zimnicom. Prostor treba biti suh, hladan i za većinu slabo osvijetljen. Topla jesen i početak zime nisu na našoj strani, kao i kada čuvate na sobnoj temperaturi. Toplina, vlaga i svjetlost su često uzrok propadanja.

Što je pošlo po krivu?

U slučaju da vidite zamućenu tekućinu u posudi, to je znak da je nešto pošlo krivo, zbog toga je potrebno redovno provjeravati pripremljene posude.

Kod kiselog kupusa potrebno je provjeriti količinu vode u kaci, jer prvih dana kupus upija i otpušta vodu, a sve glavice moraju biti potopljene. Slično je sa svim proizvodima koji fermentiraju. Provjerite i slanost vode u kojoj se nalazi povrće, jer ako nije dovoljno slano dolazi do truljenja. Dodajte sol kako bi to spriječili.

Kod kiselih krastavaca, paprika, mrkve i turšije često je problem izbor i količina octa.

U početnim fazama potrebno je brzo reagirati, prije nego što nepovoljne promjene zahvate komade povrća. Ponekad će djelovati da posudu smjestite u hladnjak, jer će niska temperatura usporiti razvoj loših gljivica. Provjerite sadržaj octa, soli, šećera i drugih konzervansa. Čim primijetite da se tekućina u tegli počela mutiti, potrebno ju je otvoriti. Tekućinu izlijte, teglu operite, povrće prelijte vrućom vodom i napravite novu marinadu. Povrće vratite, prelijte novopripremljenom marinadom, dobro zatvorite i čuvajte u prohladnom prostoru.


Reci što misliš!