Lifestyle

euro ante portas

Mali vodič za hrvatske navijače: Što jesti u Leipzigu?

Mali vodič za hrvatske navijače: Što jesti u Leipzigu?
Getty Images

Leipzig obiluje restoranima, kako onima domaće kuhinje, tako i onima stranih kuhinja.

U potrazi za domaćom hranom, isplati se otići u Auerbachs Keller, drugi najstariji restoran u gradu. Ovdje nije samo stvar u domaćoj hrani, već u povijesti koju ovaj restoran krije, jer je otvoren već više od pet stoljeća.

A tko je u potrazi za restoranom sa zvjezdicom (naravno, Michelinovom), može se zaputiti u Friedu. Ovdje kombiniraju tradicionalno i moderne, te neke gastro klasike, prezentiraju na posve novi način.

Naravno, dio će ekipe jesti i u nogometnoj fan zoni, koji se nalazi u samom centru grada, na Augustusplatzu. A s obzirom da je fan zona u centru, neće dugo trebati ni do bara i restorana van fan zone.

Osmi grad po veličini u Njemačkoj broji nešto više od 600 tisuća stanovnika, a najvažniji povijesni događaj vraća nas u 1813. godinu.

Tko je slušao povijest u srednjoj i nije sjedio na ušima, sigurno je čuo za „Bitku kod Leipziga“. Na jednoj strani našla se Napoleonova Francuska, a njoj se suprotstavila koalicija koju su činili Pruska, Rusija, Austrija i Švedska. Do početka Prvog svjetskog rata bila je ovo najveća bitka u Europi, a dovela je do Napoleonovog poraza i prvog egzila. Eto, "zlobnici" bi rekli – koalicija nekad može i pobijediti. Inače, danas je i jedna od glavnih znamenitosti spomenik ovom događaju, podignut 1913. godine u „čast“ stote obljetnice bitke. I još je tamo, unatoč svim režimima koji su kasnije vladali gradom.

Sam grad gadno je stradao u Drugom svjetskom ratu, ali i prije samog početka. Leipzig je tridesetih godina bio jako židovsko središte, ali jačanjem nacizma, Židovi su „nestali“ iz grada.

Uz to, zadnjih godina rata, grad je pretrpio strašne zračne napade, a nakon svega toga, zbog nove podjele države, dopao je pod rusku čizmu i postao jedno od važnijih središta Istočne Njemačke. Teško je bilo i u prvim godinama ujedinjenja Njemačke, kada je zbog sloma industrije grad doživio depopulaciju, ali početkom novog milenija, grad je malo po malo od ružnog pačeta postao pravi labud.

Danas ovdje radi more muzeja, a pogotovo će na svoje doći oni koji smatraju kako je glazba „zvonka radost“. Tu je kuća Felixa Mendelssohna, velikog skladatelja koji je svoje najljepše i najbolje dane dao Leipzigu. A bome, i još jedan značajniji skladatelj, Johann Sebastian Bach, ovdje je proživio zadnjih 27 godina života, pa je danas moguće razgledati njegovu arhivu.

Kao da to nije dosta, tu je i kuća Schumann. Schumann, who? Robert Schumann, skladatelj, ali i žena mu Clara, također skladateljica i pijanistica. No, svima starijima od 35 godina koji žive u Hrvatskoj, draga Clara je vjerojatno poznatija po nečem znatno manje „rafiniranijem“ od glazbe. Iako je možda ne znaju imenom i prezimenom – uvjeren sam da je znaju izgledom.


Reci što misliš!