jednostavna metoda
Prirodni aspirin: Ovaj cvijet je spas za imunitet, kašalj, ali i upornu glavobolju
Pokazalo se da ljubičica djeluje umirujuće kod nesanice, glavobolje, pa čak i ozbiljnih migrena, a sve to ova biljka duguje salicilnoj kiselini, koja je jedan od glavnih sastojaka aspirina i djeluje analgetski.
Zbog svog lijepog izgleda i snažnog i opojnog mirisa, ljubičica se od davnina smatra jednim od najljepših cvjetova. I dulje nego što mislite — još se u starogrčkim legendama tvrdilo da je ne pretjerano privlačni Hefest stekao Afroditinu naklonost zahvaljujući ljubičicama, a da je Zeus cijelu livadu napunio ljubičicama kako bi utješio svoju ljubavnicu Io koju su morali pretvoriti u kravu zbog Herine ljubomore .
No, ljubičica nije samo lijepa i mirisna, već ima i ljekovita svojstva, od kojih su neka poznata već godinama.
List i cvijet ljubičice djeluju protuupalno, protugljivično i antiseptički, pa se nanose lokalno, na kožu i piju u obliku napitaka.
Ljubičica sadrži brojne hranjive i moćne tvari od kojih su najpoznatiji saponini, alkaloid odoratin, glikozid iridin, spojevi salicilne kiseline, razne gorke tvari… Iznimno su bogate vitaminima A i C, zahvaljujući kojima je ljubičica savršen dodatak biljnim čajevima, a vrlo je cijenjen i sam čaj od ljubičice.
Pokazalo se da ljubičica djeluje umirujuće kod nesanice, glavobolje, pa čak i ozbiljnih migrena, a sve to ova biljka duguje salicilnoj kiselini, koja je jedan od glavnih sastojaka aspirina i djeluje analgetski. Također ima pozitivan učinak na stres i tjeskobu te je odličan sedativ.
Ovo je samo dio moći ljubičice: poznata je kao jedan od najboljih narodnih lijekova za bronhitis, astmu i većinu bolesti dišnih puteva, a pomaže i kod gripe i prehlade. Ublažava kašalj i blagotvorno djeluje na sve dišne organe.
Pomaže u detoksikaciji organizma i ublažavanju infekcija, a zbog svojih supermoći mnogi je nazivaju prirodnim aspirinom.
Postoji mnogo načina korištenja ljubičice, a ovo su neki od najčešćih.
Čaj od ljubičice
Napunite žličicu suhe ljubičice (svi nadzemni dijelovi biljke), koja je dobro osušena i usitnjena. Prelijte ga šalicom kipuće vode (oko 200 mililitara), pa poklopljeno ostavite da odstoji 10-ak minuta. zatim procijediti i piti dva do tri puta dnevno po jednu šalicu.
Ovaj napitak pomaže kod niza zdravstvenih problema i općenito jača imunitet.
Ocat od ljubičice
Napunite teglu ljubičicama koliko ih možete pronaći. Zatim prelijte bijelim vinskim octom i ostavite dva do tri tjedna, svaki dan dobro protresite.
Zatim procijedite i stavite u hladnjak.
Vjeruje se da ovaj ocat snažno i blagotvorno djeluje na bolove u zglobovima i kostima, a primjenjuje se tako da se nakapa na oblog i stavi na bolno mjesto.
Ljubičasti med
Pomiješajte dvije šalice cvjetova ljubičice s jednom šalicom meda i dobro promiješajte. Zatim dodajte sok od jednog limuna i sve dobro promiješajte, ulijte u staklenu teglu i stavite u frižider.
Uzimati dva puta dnevno po jednu žličicu.
Ovaj med je izvrstan za jačanje imunološkog sustava, kao i kod prehlada, gripe i svih vrsta infekcija.
Sirup od ljubičice
100 grama cvjetova ljubičice preliti sa 200 mililitara kipuće vode. Pustite da odstoji preko noći, a sutradan cvjetove izgnječite drvenom kuhačom i procijedite. U dobiveni sok od ljubičice ulijte onoliko meda koliko je bilo tekućine, pa sve dobro promiješajte i ulijte u sterilnu staklenu bocu ili staklenku. Držati u hladnjaku.
Ovaj sirup pomoći će kod simptoma prehlade, astme, bronhitisa, kašlja i upale grla.
Ulje ljubičice
Šaku svježih cvjetova ljubičice prelijte s pola litre maslinova ulja. Pustite da odstoji jedan dan, zatim ulje procijedite i čuvajte u staklenoj boci, najbolje od tamnijeg stakla.
Ovako pripremljeno ulje pomaže kod migrena i glavobolja, a dovoljno je njime izmasirati sljepoočnice, piše krstarica.com.
Izdvojeno
-
Kurzel je dovoljno vješt redatelj koji zna istaknuti bitne segmente priče stoga i sam film obiluje s prizorima kakvi se teško zaboravljaju.
-
U subotu, 18. siječnja 2025. počinje program obilježavanja 32. obljetnice Vojno-redarstvene operacije Maslenica’93.
-
Pazusi su vlažan i topao dom za mnoge bakterije koje uzrokuju neugodne mirise. Međutim, također smo vidjeli pojavu takozvanih dezodoransa za “cijelo tijelo” – unatoč činjenici da na mnogim mjestima na tijelu znoj vjerojatno neće dovesti do neugodnog mirisa.
-
U organizaciji Hrvatskog odbojkaškog saveza i OK Zadar od petka, 17. siječnja do nedjelje 19. siječnja održat će se završnica prvenstva Hrvatske u odbojci za juniorke i juniore.
Reci što misliš!