Lifestyle

riječ stručnjaka

Serumi su točka na 'i' njege kože

Serumi su točka na 'i' njege kože
Thinkstock

Ako o njezi kože razmišljate kao o svakodnevnoj odjevnoj kombinaciji, serum je poput omiljene veste od najfinijeg kašmira. Najugodniji materijali pružaju osjećaj na tijelu kao da su poput druge kože - a tako i serum, koji se stapa s kožom lica zahvaljujući podatnoj teksturi lagane viskoznosti. Pritom sadrži koncentriranu količinu aktivnih sastojaka, koji brzo i lako prodiru u kožu.

"Serum je ‘točka na i‘ kvalitetne njege. Poznati po svojoj učinkovitosti, jer zbog veće koncentracije aktivnih molekula znatno brže daju rezultate, serumi se često koriste za rješavanje specifičnih kožnih indikacija kao što su bore, fine linije, proširene pore, neujednačenost teksture ili boje kože", govori zagrebačka dermatologinja prim. dr. sc. Ružica Jurakić Tončić, dodajući da se redoslijed primjene seruma slaže prema dnevnoj i noćnoj rutini.

Primjerice, serumi s C vitaminom dio su jutarnje njege, oni masnijih i okluzivnijih formulacija nanose se prije noćne kreme dok se hidratantni serumi mogu koristiti i ujutro i navečer, ali uvijek nakon čišćenja i prije kreme.

A kako odabrati serum s obzirom na tip kože i godine?

"Hidratantne serume voli svaka koža, u svakoj životnoj dobi, nastavlja dr. Jurakić Tončić. "Primjerice hidratantni booster trenutno pruža vlažnost koja traje i do 24 sata, a formula sadrži dvije vrste visoko koncentrirane hijaluronske kiseline u kombinaciji s glicerinom, koja istodobno ispunjava fine linije i bore.

Kad počinje opadati količina kolagena, na scenu stupa Hyaluron-Filler s vitaminom C s određenim postotkom čistog i svježe aktiviranog vitamina C.

Osim što pomaže u održavanju strukture kože i odgađanju prvih znakova starenja, smanjuje oštećenja nastala izlaganjem UV zrakama, inhibira melanogenezu te učinkovito djeluje i u smanjenju hiperpigmentacija.

Hyaluron-Filler korigirajući serum prikladan je, pak, za kožu koja pokazuje prve bore, proširene pore ili za kožu koja je gruba, izgleda umorno i sivo. Zbog svog sastava - hijaluronske, glikolne i mliječne kiseline - predstavlja prvu stepenicu u prevenciji i tretiranju prvih znakova starenja kože".

Anti-Pigment serum je namijenjen koži s hiperpigmentacijama nastalim zbog povećane proizvodnje melanina - uslijed hormonalnih promjena (tijekom trudnoće), upalnih procesa (akne ili druge upalne bolesti kože) ili kao dio procesa starenja kože.

Svoju moć ovaj serum zahvaljuje patentiranom thiamidolu, koji smanjuje proizvodnju melanina, pa hiperpigmentacije na koži ne samo što blijede nego se i sprječava njihovo ponovno pojavljivanje.

U javnosti se često korištenje seruma veže uz njegu starije i zahtjevnije kože, no je li to baš tako? Je li ta vrsta preparata potrebna i mladima?

"Anti-aging kreće od rane mladosti, odabirom kvalitetnih dermokozmetičkih linija koje su snažan saveznik zdravlju kožne barijere. Prvi preparati s aktivnim sastojcima bitnim za anti-aging mogu se početi primjenjivati već nakon dvadesete, poput seruma s hijaluronskom kiselinom i glicerinom koji djeluju na hidraciju.

A oni s AHA kiselinama primjenjuju se kod adolescentne kože, u terapiji hiperpigmentacija kao i u regenerativnim procesima kože. Pogrešno je početi s njegom nakon što je već došlo do oštećenja, upravo suprotno, danas znamo da je prevencija najbitnija i da nam u tome pomaže kvalitetna dermokozmetika", objašnjava dr. Jurakić Tončić, koja smatra da se serum može koristiti i kao monoterapija, pogotovo onaj koji sadrži više aktivnih sastojaka.

A s obzirom na visoku koncentraciju sastojaka, može li se pretjerati s upotrebom seruma?

"Bitno je znati kada i u kojim situacijama određeni preparate koristimo. Tako da se koža koja je kronično željna vlage zasigurno nikad neće zasititi dobrog boostera s hijaluronskom kiselinom", zaključuje dr. Jurakić Tončić.


Reci što misliš!