#ordinacija
Kako povisiti krvni tlak?
Kada je riječ o prehrani s više soli, ipak je važno savjetovati se s liječnikom oko adekvatne količine soli koju unosite u sebe jer ona ipak utječe na zdravlje srca i krvnih žila.
Kako biste utvrdili uzrok učestalog niskog tlaka te je li tlak potrebno održavati lijekovima, prvo je potrebno savjetovati se s liječnikom.
Ako vam liječnik kaže da lijekovi još nisu potrebni ili nizak tlak imate samo povremeno, možete ga povisiti na nekoliko načina:
– leći na leđa i podignuti noge u zrak na desetak sekundi
– nošenje kompresijskih čarapa
– fizička aktivnost
– adekvatan unos vode (od 2 do 2 i pol litre dnevno)
– izbjegavanje alkohola
– unos kofeina (kava, zeleni čaj, crni čaj)
– prehrana s više soli
– manji, ali češći obroci
Kada je riječ o prehrani s više soli, ipak je važno savjetovati se s liječnikom oko adekvatne količine soli koju unosite u sebe jer ona ipak utječe na zdravlje srca i krvnih žila.
Naime, sol sadrži natrij koji povisuje krvni tlak i nekada ga može povisiti previše.
Također, važno je i da sol unosite uz prirodne i cjelovite namirnice poput povrća, mliječnih proizvoda ili mesa, a da ju ne dobivate iz visoko procesirane hrane poput gotovih jela, prženih namirnica i slično.
Nizak tlak i prehrana
Namirnice koje povisuju tlak su tako: suhomesnati proizvodi, masline, zreli sirevi poput parmezana, marinirani inćuni i posoljeno povrće po izboru.
Kao što je već navedeno, za povisivanje tlaka dobro je konzumirati manje obroke, ali češće. Naime, kada pojedete veliki obrok, tlak vam se može sniziti jer većina krvi odlazi prema probavnom traktu kako bi se hrana probavila. Stoga, jednostavno unosite manje obroke koji neće toliko opteretiti vaše tijelo i koji će vaš tlak održavati stabilnim.
Jedan od razloga za nizak tlak je i dehidracija pa je važno da svakodnevno unosite između dvije i dvije i pol litre vode.
No, ako se bavite intenzivnom tjelesnom aktivnošću i puno se znojite, možete povećati unos vode za nekoliko decilitara.
Niskim krvnim tlakom smatra se onaj tlak koji je niži od 90/60 mmHg, a stanje konstantno niskog tlaka naziva se hipotenzija. Niski tlak, osim ako nije kroničan, može se povisiti i uvođenjem određenih promjena u način života. Nekoliko načina na koje se može povisiti krvni tlak su prehrana s više soli, dovoljno unošenje tekućine, unos kofeina, tjelesna aktivnost i slično.
Ipak, kod pojave niskog krvnog tlaka se prvo potrebno posavjetovati s liječnikom oko načina tretiranja.
Izdvojeno
-
Prvi mandat predsjednika Milanovića istječe 19. veljače, a iz Ureda predsjednika o detaljima inauguracije još ne žele govoriti.
-
Dnevni horoskop za 19. siječnja, dan kad zvijezde poručuju sljedeće - Bikovi moraju biti otvoreni na nove prilike, Lavovi trebaju paziti da ih ne ponese pogrešna atmosfera, dok će Vodenjaci misliti na vlastito zadovoljstvo.
-
U četvrtak, 23. siječnja 2025. od 17:00-18:00, u MMD, Plesna radionica! Bachata je jednostavan ples za naučiti i temelji se na improvizaciji, što pomaže razviti kreativne kapacitete djece i odraslih.
-
Trebate u brzinski shopping? Nisu sve trgovine zatvorene
Reci što misliš!