Dobra kužina
Sve o vrstama tjestenina i kako se ispravno kuha
Razni oblici tjestenine nisu slučajni - presavijeni oblici ili nazubljeni idealni su za gušće umake, a općenito je pravilo: što je glađa tjestenina, to umak treba biti rjeđi.
Tjestenina je neiscrpna inspiracija za pripremu slasnih jela, bilo brzinskih ili nešto kompleksnijih, u kojima se trud nagrađuje okusima i mirisima.
Na spomen tjestenine prva asocijacija je Italija, ali i druge zemlje diljem Europe imaju tradicionalna jela vrijedna isprobavanja.
Koja tjestenina za koje jelo?
Razni oblici tjestenine nisu slučajni: presavijeni oblici ili nazubljeni idealni su za gušće umake. Špageti, kao i druga dugačka tjestenina okruglog oblika prikladna je za većinu umaka, a iako se kod nas nerijetko poslužuju s umakom od mljevenog mesa, Talijani preporučuju tagliatelle - dugačke rezance. Općenito je pravilo: što je glađa tjestenina, to umak treba biti rjeđi.
Presavijeni oblici ili nazubljeni idealni su za gušće umake. Kratka tjestenina poput makarona ili penna (pera ili cjevčice) odlična je uz umak od rajčice, kao i rague. Ta kratka tjestenina, koja uključuje i farfalle (mašnice) te fusille (federi), kao i vrste prazne cjevaste tjestenine jede se s taman toliko umaka da ih pokrije. Vrlo sitna i kratka tjestenina, poput zvjezdica ili kružića, najbolja je u juhama.
Kako skuhati tjesteninu
Za kuhanje tjestenine pripremite velik lonac. Tjestenina sadrži škrob koji se tijekom kuhanja otpušta u kipućoj vodi. Uz veliku količinu vode, škrob se bolje topi, sprječavajući lijepljenje tjestenine. Kada voda proključa, dodajte sol - za svaku litru vode trebat će vam deset grama soli.
Ako kuhate špagete, pažljivo ih stavite u vodu koja ključa i lagano ih pritisnite da se rasporede u loncu. Nakon minute ih promiješajte da se ne slijepe. Tjestenina ne smije biti prekuhana.
Talijani je kuhaju tako da bude al dente, odnosno pod zub - ili još malo tvrda. Tako ćemo je dulje žvakati, bolje probaviti, a u konačnici će biti i ukusnija. Kako bi bila kuhana al dente, kušajte je nekoliko minuta prije nego što je naznačeno na pakiranju i tako nećete pogriješiti.
Također, nemojte izliti svu vodu od kuhanja tjestenine. Sačuvajte dio i dodajte je umacima u kojima ćete poslužiti tjesteninu kako bi bila ukusnija. Dodajte nekoliko žlica vruće vode u umak pa dodajte netom procijeđenu tjesteninu i kratko je ostavite. Tjestenina će upiti umak, a rezultat će biti za čistu peticu.
Najbolji umaci za tjesteninu
Za dobar umak ne treba vam gomila sastojaka, naprotiv – većina talijanskih specijaliteta broji tek nekoliko osnovnih namirnica. Kremasta carbonara spaja slaninu, jaja i sir, puttanesca češnjak i inćune, a rimski specijalitet, spagetti cacio e pepe, odnosno špageti sa sirom i paprom jedno su od jela koje traži minimalan broj sastojaka. Ovdje možete doznati više o talijanskim umacima, kao i pronaći inspiraciju za pripremu.
Kremasti umak bez kapi vrhnja ili ulja
Da biste napravili fini kremasti umak, ne trebaju vam vrhnje za kuhanje, ulje ni maslac. Umjesto toga možete umutiti sir poput ricotte s jajetom, začiniti pa pomiješati s nešto vruće vode u kojoj se kuhala tjestenina.
Vruća voda razrijedi umak, ali i pomaže temperirati jaje, koje se nakon toga slobodno može pomiješati s kuhanom toplom tjesteninom bez bojazni da će žumanjak koagulirati. Ovdje kliknite za recept.
Izdvojeno
-
U subotu, 25. siječnja ulaz u Nacionalni park bit će besplatan za sve posjetitelje
-
Često si zabrinut/a? Bojiš se neuspjeha na ispitnim rokovima? Ne možeš se koncentrirati na učenje?
-
Tijekom prvog dana, više od sto korisnica već se pridružilo WomLife zajednici u želji da krenu živjeti zdravije.
-
Kruh postoji u najrazličitijim oblicima i može biti vrlo različitog nutritivnog sastava, pa je dobro znati koliko koji ima kalorija.
Reci što misliš!