upitajte liječnika ili ljekarnika
Neki antibiotici ne idu uz kavu
Neki se lijekovi ne smiju miješati s određenim tvarima, a među njima se nalazi i kofein. Zapravo, miješanje kave i antibiotika može dovesti do nuspojava ili utjecati na to koliko dobro vaš lijek djeluje.
Dakle, smijete li piti kavu s antibioticima? Ovdje je sve što trebate znati o kombinaciji kofeina i antibiotika.
Antibiotici koji utječu na kofein
Antibiotici su vrsta lijeka koji se koristi za liječenje bakterijskih infekcija. Ali, neki od ovih lijekova mogu utjecati na to kako će kofein u kombinaciji s njima utjecati na vaše tijelo.
Na primjer, određeni antibiotici zapravo mogu spriječiti vaše tijelo da razgradi kofein, što može pojačati učinak kofeina, piše LiveStrong.
Miješanje kofeina i antibiotika može dovesti do simptoma poput anksioznosti, ubrzanog rada srca i problema sa spavanjem.
Najčešći antibiotici
Ako razmišljate o uzimanju kave i antibiotika, evo nekih lijekova koji mogu stupiti u interakciju s ovim stimulansom.
1. Fluorokinoloni
Fluorokinoloni su antibiotici koji se koriste za liječenje raznih bakterijskih infekcija, a najbolje ih je uzimati bez kofeina jer mogu pojačati nuspojave kofeina, prema Nacionalnoj zdravstvenoj službi.
To uključuje različite vrste fluorokinolona poput ciprofloksacina, levofloksacina i gemifloksacina.
2. Tetraciklini
Tetraciklini su klasa antibiotika koji se koriste za liječenje različitih infekcija, uključujući upalu pluća, infekcije mokraćnog sustava i akne, prema NLM-u. Uobičajeni tetraciklinski antibiotici uključuju doksiciklin, minociklin i demeklociklin.
Iako su istraživanja rijetka, starija studija u Tropical Journal of Pharmaceutical Research otkrila je da kofein može smanjiti antibakterijski učinak tetraciklina.
Međutim, potrebna su novija istraživanja kako bi se bolje utvrdilo djeluju li kofein i tetraciklin u interakciji.
Kao i uvijek, najsigurnije je pitati liječnika smijete li, na primjer, uzimati doksiciklin i kavu. Oni vam mogu reći je li bolje preskočiti kofein dok vam recept ne istekne ili je u redu popiti svoju dnevnu dozu kave.
Antibiotici koji utječu na kofein
Ako pijete puno kave, čaja, energetskih pića ili uzimate tablete s kofeinom, razgovarajte sa svojim liječnikom o tome kako unos kofeina može utjecati na učinkovitost antibiotika.
To je zato što kofein potencijalno može utjecati na djelovanje vaših lijekova.
Doista, studija iz srpnja 2017. u Acta Biochimica Polonica otkrila je da kofein može utjecati na snagu antibiotika. U nekim slučajevima kofein može povećati snagu antibiotika, što potencijalno može izazvati štetne nuspojave.
Autori studije preporučuju izbjegavanje velikih doza kofeina – poput količine koja se nalazi u energetskim pićima.
Ako su vam propisani antibiotici, razgovarajte sa svojim liječnikom o tome trebate li privremeno ograničiti dozu kofeina ili prestati uzimati kofein kako biste bili sigurni da lijekove uzimate na siguran način.
Izdvojeno
-
Odjel za pedagogiju i Studentsko savjetovalište danas su u Svečanoj dvorani Sveučilišta u Zadru, u povodu Međunarodnog dana osoba s invaliditetom i Međunarodnog dana ljudskih prava, priredili predavanje izv. prof. dr. sc. Matilde Karamatić Brčić “Inkluzivno obrazovanje kao pretpostavka osiguravanja jednakih mogućnosti”.
-
MK Beštije sutra, na blagdan svete Luce dolazi 20. put u DV Laticu.
-
Hrvatska diskografska udruga (HDU) u suradnji s radijskim voditeljem, glazbenim kritičarem i urednikom (HR2), Zlatkom Turkaljem Turkijem, donosi još jedan intervju u nizu u sklopu glazbenog projekta Diskografska spajalica. Ovoga puta, u našem društvu bio je jedan od najpopularnijih i najutjecajnijih repera ovih prostora Edo Maajka.
-
Iz zadarske Elektre stiže obavijest o privremenom prekidu u opskrbi električnom energijom zbog radova prema sljedećem rasporedu
Reci što misliš!